Podle zahraničních zdrojů ukrajinské síly již odstartovaly závěrečné formování svých jednotek před vypuknutím dlouho očekávané protiofenzivy. S odvoláním na vysoké představitele americké armády to uvedlo zpravodajství stanice CNN.
Datum, kdy a kde k vypuknutí ukrajinského protiútoku dojde, je zatím ještě nejasné. I proto se Rusové opevnili po takřka celé délce frontové linie, která se táhne v délce přibližně 1450 kilometrů od Luhanska až po Záporoží a Cherson.
Vedení Ukrajiny se snaží mírnit přílišná očekávání, jež od chystané protiofenzivy někteří analytici či média očekávají. Útok by neměl být vnímán jako „stříbrná kulka proti vlkodlakovi“. Pro Ukrajinu by totiž výsledek, jejž by Západ vnímal jako zklamání, mohl znamenat snížení podpory a následně by mohl vést i k diskusi o ukončení konfliktu s územními ústupky vůči okupantům.
„S tím, co máme k dispozici teď, můžeme útočit a být úspěšní, ale ztratili bychom spoustu lidí. Myslím, že to je nepřijatelné. Takže musíme počkat. Potřebujeme ještě trochu času,“ řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro západní novináře ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Důvody k posečkání spočívají podle Zelenského hlavně v tom, aby se na Ukrajinu mohla dostat ještě další slíbená vojenská pomoc ze Západu. Vojenské jednotky, bojové brigády vycvičené zejména spojenci z řad NATO, jsou maximálně připravené, ale ještě potřebují dozbrojit například obrněnými vozidly, která se na Ukrajinu dostávají postupně.
Očekávaná protiofenziva by měla změnit průběh frontové linie, k níž nedošlo po dlouhé měsíce. Kromě toho to bude podle analytiků i jakýsi test, zda výcvik, vybavení a zbraně, které Západ Ukrajině poskytl, může skutečně výrazně změnit situaci na frontě. Podle mínění Volodymyra Zelenského totiž Rusko počítá se „zmrazeným konfliktem“.
Přípravné operace tak v tuto chvíli zahrnují především údery na ruská skladiště zbraní, dělostřelecké systémy či velitelská centra. Když Ukrajina na konci loňského léta spustila menší protiofenzivu na jihu a severovýchodě země, předcházely tomu rovněž letecké útoky na podobné cíle. Vojenští experti navíc upozorňují, že jakékoliv operace uskutečněné v dohledné době mohou být jen jakousi léčkou, jak nepřítele zmást.
Ruské obavy z protiofenzivy jasně vystupují do popředí zvláště v souvislostech se situací okolo Bachmutu. Ukrajinská strana oznámila úspěšné akce a postup, tyto informace byly oficiální ruskou propagandou dementovány. Ovšem ruští váleční blogeři ukrajinské úspěchy potvrzují, a to včetně prolomení obranných postavení, po kterém hrozí obklíčení ruských sil, jež se musely stáhnout.
„Prohlášení šířená jednotlivými telegramovými kanály o průlomech obrany v různých úsecích linie kontaktu nejsou pravdivá,“ stojí v prohlášení ministerstva na Telegramu.