
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Nová pravidla Evropské unie, která zpřísňují legislativu v oblasti obchodování s lidmi, vstoupila tento víkend v platnost. Revidovaná směrnice zavádí přísnější kriminalizaci a poskytuje veřejným orgánům silnější nástroje k vyšetřování a stíhání nových forem vykořisťování, včetně těch, ke kterým dochází online. Zajišťuje také lepší pomoc a podporu obětem, uvedla EU v tiskové zprávě.
O revidovaných pravidlech informoval deník FORUM 24 už na začátku tohoto roku. Zástupci Evropského parlamentu a Rady Evropské unie se tehdy dohodli, že mezi typy vykořisťování nově zahrnou i nucené sňatky, nezákonné adopce a zneužívání náhradního mateřství.
Aktualizace směrnice o prevenci a boji proti obchodování s lidmi bude rovněž vyžadovat, aby členské země zajistily, že lidé, kteří vědomě využívají služby poskytované oběťmi obchodování, mohou čelit sankcím.
Používání internetu, chytrých telefonů a počítačů bude navíc považováno za přitěžující okolnost, pokud jsou využívány k sexuálnímu vykořisťování, a mohlo by vést k vyšším trestům.
Revidovaná směrnice zároveň zajistí, aby všechny země EU řešily problémy v této oblasti koordinovaně. Budou proto jmenovat národní koordinátory pro boj proti obchodování s lidmi a budou muset přijímat a pravidelně aktualizovat národní akční plány.
Členské státy EU mají nyní dva roky, tedy do července 2026, aby tato nová pravidla promítly do svých vnitrostátních právních předpisů.
Evropská unie přijala směrnici o prevenci a boji proti obchodování s lidmi a o ochraně obětí tohoto trestného činu v roce 2011. Jedná se o klíčový nástroj v boji proti obchodování s lidmi, protože stanovuje pravidla pro definici tohoto trestného činu na národních úrovních. Stejně tak určuje minimální tresty a sankce.
Podle údajů Evropské komise je největším problémem sexuální a pracovní vykořisťování, které dohromady tvoří přes 80 procent obchodu s lidmi. Žebrání nebo obchod s orgány a nucené sňatky a nezákonné adopce však představují 11 procent všech obětí v EU za rok 2020.
V roce 2022 podle Eurostatu bylo v EU registrováno 10 093 obětí obchodování s lidmi a 2097 odsouzených obchodníků s lidmi. Šedesát tři procent těchto obětí byly ženy, zatímco pouze 22 procent odsouzených obchodníků s lidmi byly ženy.