Šéf Informační a bezpečnostní služby Moldavska Alexandru Musteata se na základě zjištěných informací domnívá, že riziko ruské invaze na moldavské území stále přetrvává, i když mají ruští agresoři obrovské potíže na Ukrajině. Právě na situaci v probíhající válce bude záležet, zda Rusko v roce 2023 napadne i Moldavsko.
„Otázkou není, zda Ruská federace provede novou ofenzívu ve směru na moldavské území, ale kdy se tak stane. Buď na začátku roku, v lednu, únoru, nebo později, v březnu, dubnu,“ řekl v rozhovoru šéf moldavských speciálních služeb Alexandru Musteata, který konstatoval, že „velmi zesílila hybridní válka, a to na několika úrovních, počínaje válkou informační, mimořádně agresivní a široce používanou, přes manipulace, až po využívání lživých informací a padělků“.
Rusia ar avea în plan să invadeze și Republica Moldova la începutul anului 2023, susține șeful SIS, Alexandru Musteața https://t.co/Qls1rJiTmj pic.twitter.com/mYmTw37F6d
— news.24.md (@news24moldova) December 19, 2022
Podle něj však Rusko může jít dál, aby vytvořilo koridor s Podněstřím, což je území Moldavska. „Pak bude možné jasně říci, zda se hodlají sem dostat. Můžeme diskutovat, jak to bude, ale existuje skutečné a velmi vysoké riziko,“ dodal Musteata.
Šéf zpravodajské služby také připomněl, že největší muniční sklad v Evropě se nachází v Podněsterské oblasti, kterou hlídají Rusové, a případná invaze na území Moldavska může být podporována právě municí, která je zde uskladněna.
„Ředitel zpravodajské služby podotkl, že cíl Ruské federace vytvořit pozemní koridor do Podněstří zůstává aktuální i dnes a k nové ofenzivě Ruské federace v tomto směru může dojít již v roce 2023. Případné propuknutí konfliktu závisí také na vývoji událostí ve válce na Ukrajině,“ okomentovala ještě ředitelova slova moldavská zpravodajská služba.
Pokud se konflikt rozšíří z Ukrajiny na území Moldavska, obrátí se Moldavsko o pomoc na Rumunsko, jak již oznámilo v červenci letošního roku.