Několik desítek věrných se 21. a 22. června účastnilo akce „Vládo, odstup od smluv Globálního paktu!“ Demonstrace, která byla absolutně marginální, byla zaměřena proti údajným globálním paktům, ke kterým ČR není zavázána. A také na ni téměř nikdo nepřišel.
O problematice tzv. o Marrakéšské deklarace jsme psali zde. O tzv. Istanbulské úmluvě zde. Jak ukazuje video Martina Topše, i v hlavní čas demonstrace, tedy v pátek 22. června 2018 odpoledne, se demonstrace účastnilo několik desítek nejvěrnějších. Jiřímu Černorskému navíc odřekly účast všechny hlavní tváře demonstrace. Nedorazil jak bývalý předseda Svobodných a bývalý europoslenec Petr Mach, ani sociolog Petr Hampl, ani mu nepřijela zahrát kapela Ortel. Tudíž jakkoliv rozebírat tuto demonstraci by bylo zbytečné. Zaměříme se proto na hlavního pořadatele této nepovedené akce Jiřího Černohorského.
Jiří Černohorský často šíří hoaxy, nepravdy a manipulace. Ale kdo Jiří Černohorský je? „Pravidelně pokládal otázky na TV Barrandov protikandidátům Miloše Zemana. Má silně vlastenecké názory a dříve kandidoval za Stranu práv občanů. Účastní se i akcí krajní pravice. Při oslavách 17. listopadu byl v roce 2015 kvůli výtržnostem zadržen policií před Úřadem vlády. Byl zatčen i při demonstraci Adama B. Bartoše, odsouzeného za antisemitismus. Moderoval například akci Slovanská vzájemnost v Ruském středisku vědy a kultury a v minulosti už se objevil na Pražském hradě při oslavách 28. října,“ snaží se najít odpověď Aktuálně.cz.
A právě ono spojení antisemitismu, neonacismu a Pražského hradu je na Černohorském asi nejzajímavější. Jiří Černohorský se totiž vystavuje na spoustě demonstrací. Ale nejen vystavuje, ale pořádá je nebo spolupořádá je. Utužuje také dobré vztahy s neonacisty a antisemity. Je přitom i velký podporovatel politiky Vladimíra Putina a příznivcem Miloše Zemana, který jak již bylo zmíněno, ho pozval na raut při oslavách 28. října.
Že má velmi dobré vztahy s neonacistickým prostředím, můžeme dokázat jednoduše. 13. srpna 2016 se účastnil akce asi dvacítky osob proti pochodu Prague Pride. Což o to. Minidemonstraci však pořádal Pavel Matějný z hnutí Národní obroda. Matějný se svým spolkem Národní obrada v prosinci 2017 citoval v 7 lidech v Havířově 3x Hitlera a heslo spolku Národní Obroda se náhodně podobá „Ein Volk, ein Reich, ein Führer“ od Josepha Goebbelse.
Dříve se Matějný angažoval v hnutí Čeští lvi. „Akční skupinu, jakési krajně pravicové Lidové milice s přízviskem Čeští lvi, si vzal na starost Pavel Sládek Matějný, který tvrdí, že je z Chotěbuzi, ale pohybuje se na extremistických akcích po celém území ČR. Byl to on, kdo nedávno vedl skupinu neonacistických pouličních rváčů v Duchcově během protiromské demonstrace,“ píše Romea.cz.
Velmi dobré vztahy má Černohorský i s odsouzeným antisemitou Adamem B. Bartošem. „Adam B. Bartoš spolu s někdejším místopředsedou Národní demokracie Ladislavem Zemánkem vytvořili text s úmyslem hanobit židovský národ a vyvolat vůči němu nenávist. Nechali ho pak v březnu 2017 u hrobu Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. Devatenáctiletá Hrůzová byla v roce 1899 zavražděna. Zločin na konci 19. století vyvolal v zemi protižidovské nálady. Na ceduli připevněné na oficiální informační tabuli stálo: „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena,“ konstatuje zpravodajský web Irozhlas.cz.
„Ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu přisuzoval Židům podle státní zástupkyně pouze negativní vlastnosti a předkládal překroucená, selektivně vybraná a neprokázaná tvrzení. Těmi se měl snažit upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa, imigrantů a muslimů. Za popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa mu hrozí až tři roky vězení.
Znalec z oboru extremismu Josef Zouhar ještě před Vánocemi před soudem vypověděl, že projevy předsedy Národní demokracie připomínají 30. léta v Německu a že Bartoš je podle něj antisemita,“ dodává v článku Český rozhlas.
A právě Jiřího Černohorského můžeme spatřit po boku Adama B. Bartoše na demonstraci například v březnu 2016. „Kde se fláká,“ rýpe z legrace do Bartoše Černohorský. A následuje palba Adama B. Batoše, za kterou byl následně zatčen. „Někteří z nás vystřelili symbolicky do vzduchu, aby ukázali, jak moc jsou připraveni. Střílelo se do vzduchu, střílelo se slepými a střílelo se, jak jsem řekl, symbolicky. Zatím! (potlesk) A já to zatím říkám schválně, protože čím víc na tím přemýšlím, tím víc jsem přesvědčen, že bez fyzické síly tu naší krizi nevyřešíme,“ vyhrožuje po boku Černohorského Bartoš. A pokračuje… „Uděláme něco, co má všechno staletou tradici. A vy jste to tady řekli… Něco jako je defenestrace, ale jak říká jeden můj kolega, on proto má krásné české slovo: vyoknění,“ vybízí Baroš k organizovanému násilí.
Tyto souvislosti dávají jeho pozvání na hrad úplně jiný rozměr. „Černohorský nejprve uveřejnil pouze pozvánku, o které nebylo jasné, zda je pravá. Později ale na sociální síť nahrál i fotografie z Vladislavského sálu se slovy: „Dobrý den přátelé… Zde je pár fotek, ze včerejší recepce na Pražském hradě, kde náš pan prezident měl krátký projev… A jak je jeho zvykem, opět s jeho humorem, který pro ty rádoby urozený je projevem nevhodným… Za mne mluvil opět skvěle… A co bych opravdu upřimně rád, tak přeji našemu panu prezidentu Miloši Zemanovi hlavně hodně zdraví… A tímto chci poděkovat za pozvání… Tak hodně zdraví a síly, pane prezidente…,“ píše Forum 24.
Zdá se, že prezident Zeman je ochotný obklopovat si i lidmi, kteří pořádají demonstrace o několika desítkách osob. Co na tom, že se daný kromě pořádání marginálních demonstrací věnuje i navazování dobrých vztahů s neonacisty a antisemity.
Vyšlo na webu Manipulátoři.cz