Kabinet hnutí ANO důvěru podle všeho nedostane a stává se jen předskokanem druhé vlády, která vysoce pravděpodobně vznikne pod vedením téhož premiéra. Hledání její podpory už probíhá, současně brutálně přituhuje. Jedním z parametrů nové koalice má být nevydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, mezitím sílí tlaky na státní zástupce.
Jednání mandátového a imunitního výboru, který má vydat doporučení k žádosti o zbavení imunity obou politiků hnutí ANO, bylo bouřlivé. Tady už nejde o průchod práva, jelikož poslanci nejsou vyšetřovatelé, ale o ostrý politický boj bez rukavic, který má zastřít problém ohroženého premiéra.
Poslanci ANO jako samosoudci
Zástupci hnutí ANO zaměnili jednání sněmovního výboru za soudní senát, kde se octl na pranýři hlavně vyšetřovatel dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo. Jeho verzi přitom podpořila závěrečná zpráva evropského úřadu OLAF, která se stala záminkou pro oddalování konečného rozhodnutí výboru.
[ctete postid=“176138″ title=“Zpráva OLAF se mě netýká, fabuluje Babiš. Marketing hnutí ANO selhává“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/01/Babiš-Zeman-Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“„Určitě to nebudu číst, není to moje záležitost,“ odrážel premiér Babiš dotazy na “ permalink=“http://forum24.cz/zprava-olaf-se-me-netyka-fabuluje-babis-marketing-hnuti-ano-selhava/“]176138[/ctete]
Pro týdenní odklad kvůli omluvě Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka nebyl žádný zákonný důvod. Jejich argumentace, že si potřebují nastudovat zprávu OLAF, je pouhou obstrukcí. Význam této zprávy by stoupl tehdy, pokud by se její závěry lišily od vyšetřovacího spisu, což se nestalo. Nakonec rozhodlo to, že pokud by výbor přijal usnesení už nyní, postavili by se politici ANO do falešné role obětí, kterým bylo upřeno právo vyjádřit se.
Výbor však ve skutečnosti mohl dospět k závěru na základě policejní žádosti, která se proti první verzi z loňského srpna neliší, a může tak učinit i bez přítomnosti obou politiků. Zdržovací taktiku uplatňovala především hlasovací koalice hnutí ANO s napojenými Okamurovými marionetami Roznerem a Rozvoralem. Čas brzy ukáže, jestli tyto obstrukce budou pokračovat.
Tato strategie přímo souvisí s hlasováním o důvěře vládě. V tuto chvíli není vykrystalizovaná parlamentní většina, která by stabilizovala vládu. Babišovi se vůbec nehodí, aby v této rozjitřené situaci utrpěl citelný šrám, kdyby o důvěru žádal jako premiér ohrožený trestním stíháním.
Casting na podporu vlády
Zájmem předsedy hnutí ANO je najít podpůrné satelity, které pokud možno zabrání jeho vydání. I v Evropě to bude vypadat lépe, oč nepochybně běží. Může se tomu eufemisticky říkat uzavírání byznysových dohod anebo také ošklivěji skrytá korupce, navenek zaštítěná programovými ústupky. Casting pro tyto dohody už probíhá v plném proudu a zapojuje se i prezident.
Ve hře není příliš mnoho variant, jelikož jsou zúženy Babišovým zájmem stanout v čele i druhé menšinové vlády hnutí ANO. Okamura i komunisté sice dali najevo, že první kabinet nepodpoří, čímž je odsouzen k neúspěchu. Zároveň však připouštějí, že pokud by druhý pokus více reflektoval jejich zájmy, mohl by být výsledek nadějnější.
Angažmá Hradu spočívá v lanaření prozemanovské části rozpolcené ČSSD, která stojí před únorovým sjezdem. Ten sehraje klíčovou roli nejen ve volbě nového vedení, ale i v nastavení další politické strategie. Není žádným tajemstvím, že se sociální demokraté liší v názoru na spolupráci s Andrejem Babišem, kterou propagují zejména Jiří Zimola, Jaroslav Foldyna a Michal Hašek.
Leccos naznačuje i angažmá Jeronýma Tejce, který na podzim z ČSSD odešel, jako náměstka ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Spolupráci hnutí ANO s ČSSD a KSČM preferuje i Zeman a nelze vyloučit, že pokud sjezd sociálních demokratů rozhodne jinak, bude se impérium Agrofertu pokoušet „nakoupit“ nějaké přeběhlíky.
Nepravděpodobná je pouze přímá účast Okamurova hnutí ve vládě, o kterou usiluje v prvním plánu. Zeman se ho však snaží pacifikovat, o čemž svědčilo i jeho další pozvání na Hrad těsně před hlasováním o důvěře vládě.
Potěmkinovský program
Pro programově beztvaré hnutí ANO by takové scénáře nemusely znamenat problém. Babiš je schopen několikrát změnit názor na zdanění církevních restitucí nebo na obecné referendum, protože program, na rozdíl od posílení vlastní moci, je ve skutečnosti ve druhé či třetí linii jeho zájmu. Jen vytváří potěmkinovské obrázky typu „konečně uděláme důchodovou reformu“, přičemž žádný reálný plán a ambici řešit problém penzijního systému do budoucna nemá.
Pokud Babiš vyztužený Zemanovými zájmy nalezne stabilní většinu, bude muset vyřešit ještě jeden problém. Může sice dosáhnout toho, že on a kolega Faltýnek nebudou zbaveni imunity, ale se zbývajícími devíti obviněnými, včetně jeho rodinných příslušníků, bude nadále vedeno trestní řízení.
To je velmi nepříjemná situace, se kterou se jistě bude chtít vyrovnat. Slabé místo se nachází u státních zástupců, kteří jsou pány přípravného řízení. Velice zvláštní signál vyslali tím, že doporučili ministerstvu financí nezveřejňovat zprávu OLAF, pro což neexistuje žádný zákonný důvod. Posvěcení dostali shora, přímo od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.
Jak dopadnou stížnosti?
Dozorové Městské státní zastupitelství v Praze také už tři měsíce nerozhodlo o stížnostech, které podali zástupci obviněných. V drtivé většině podobných případů bývají tyto stížnosti zamítnuty, protože by jinak zjednodušeně řečeno dozorový státní zástupce, který předtím dal zelenou k trestnímu stíhání, popřel sám sebe.
Jisté indicie naznačují, že dnes je osud mimořádně citlivé kauzy Čapí hnízdo v rukou nikoli dozorového žalobce Jaroslava Šarocha, ale jeho nadřízených v čele s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Co to bude znamenat do budoucna, je nejasné.
[ctete postid=“175658″ title=“Odklad Babišova výslechu je fraška. Odložme tedy i hlasování o důvěře vládě“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/01/Babiš-sněmovna-vydání-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek žádají o odložení výslechu před mandátovým a “ permalink=“http://forum24.cz/odklad-babisova-vyslechu-je-fraska-odlozme-tedy-i-hlasovani-o-duvere-vlade/“]175658[/ctete]
Rozporuplné chování žalobců může souviset s novinkou v programovém prohlášení vlády, kterou zmínil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v České televizi (8. 1. 2018). Přibyla v něm věta, že nový zákon o státním zastupitelství by měl nově nastavit nezávislost státních zástupců na výkonné moci. Ve skutečnosti vůči nim přitvrzuje a opouští původní verzi připravenou čelnými státními zástupci, podle kritiků až příliš posilující jejich nezávislost.
Tlak na státní zástupce
Podle serveru Česká justice by se mělo zavést jedno neopakovatelné funkční období pro vedoucí státní zástupce s tím, že by pak nebyli odvolatelní mocí výkonnou, jako je to možné dnes. Například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman by ale s novým zákonem ve funkci skončil a skončit by mohla i Lenka Bradáčová. Státní zástupci byli přitom ještě nedávno spojenci hnutí ANO v politickém střetu o policejní reorganizaci. S prosazováním zákona by Pelikánovi mohl pomoci politický matador Tejc.
„Pokud bude schválen nový zákon, tak to bude znamenat postupné přesoutěžení všech pozic vedoucích státních zástupců, tedy od toho nejvyššího až po ty okresní,“ vysvětlil Pelikán s tím, že by se ti stávající mohli znovu přihlásit do výběrového řízení.
Pelikán to zjevně myslí vážně, ovšem nelze vyloučit, že vytváření tohoto nátlaku na žalobce má i jiné skryté důvody. Zastavte vyšetřování Čapího hnízda.