KOMENTÁŘ / Podle údajů Evropské komise je Čína se svým 86% podílem na světovém exportu zdaleka největším světovým vývozcem hraček. Miliardová asijská velmoc si dokázala za několik desítek let vybudovat naprosto neotřesitelnou dominantní pozici na trhu s tímto druhem dětského zboží. Za ní následuje s velkým odstupem druhá EU se 4,6 %.
Čína byla v loňském roce s 80 % celkové hodnoty (5,2 miliardy eur) největším dodavatelem hraček do EU, daleko před druhým Vietnamem s 6 % (367 milionů eur) a Spojeným královstvím se 2 % (150 milionů eur).
Podezřele levné hračky
Z čínských online tržišť ročně do Evropy proudí miliony levných hraček, které jsou ale mnohdy nebezpečné a toxické, a tudíž naprosto nevhodné pro děti. Jedná se o problém zmiňovaný dlouhodobě. Bohužel ne každý si uvědomuje závažnost a rizika nákupu zboží za podezřele nízké ceny na různých čínských online platformách.
Přitom může jít o zdraví, či dokonce o život dětí. Rodiče by si měli dávat obrovský pozor, aby svým dětem nepořizovali příliš levné hračky z Asie, zvláště ty, které jsou nabízené na internetu. Měli by upřednostňovat certifikované výrobky od ověřených výrobců.
Problémy, s nimiž je třeba při koupi čínských hraček online počítat, začínají už při objednávání. Riziko představuje nekontrolovaný sběr dat uživatelů platforem, na nichž si lidé hračky objednávají. Dále je třeba počítat s tím, že čínští výrobci nedodržují evropská pravidla, která mají zajistit nezávadnost výrobků.
Čínou financované výrobky
Dotované ceny čínských hraček navíc silně křiví trh a poškozují evropské výrobce. V Polsku si tamní internetoví prodejci stěžovali na nekalou konkurenci ze strany čínských platforem (Shein, Aliexpress), které těží ze státních dotací. K větší jistotě spotřebitelů nepřispívá ani často nejasný původ zboží.
Beze zmínky nelze ponechat ani to, že při výrobě produktů asijského původu bývá využívána i otrocká práce. Rada Evropské unie proto schválila na konci listopadu zákaz dovozu a prodeje výrobků pocházejících z nucené práce.
Společnosti působící na půdě EU budou muset kontrolovat své dodavatelské řetězce a zajistit, aby jejich produkty nepocházely z míst, kde jsou tímto způsobem porušována lidská práva. Opatření začne platit za tři roky.
Toxická kachnička
U všech hraček by se mělo dbát na jejich nezávadnost. Bohužel se však nejedná o samozřejmost. Zvláštní pozornost si proto zaslouží použité materiály, které mohou být toxické. U výrobků pocházejících od čínských dodavatelů také často bývá problémem neexistující certifikace, která dokládá, že výrobky splňují evropské předpisy, kde Čína navíc užívá často klamavé praktiky.
Někteří tamní výrobci stále používají chemikálie, které jsou v Evropě kvůli zdravotním rizikům zakázané. Levné hračky z asijských e-shopů mohou obsahovat třeba ftaláty – látky, které jsou toxické a mohou ovlivnit hormonální systém dětí. Používají se ke změkčení plastů a mohou být karcinogenní.
Některé výrobky pro děti obsahují také neméně škodlivé olovo. Zaznamenána byla řada hraček s olovnatými nátěry. Další častou problematickou přísadou je brom. Bromované zpomalovače hoření mohou způsobit kromě jiného zpomalení nervového vývoje u dětí.
Jako příklad závadné hračky nám může posloužit nedávný a často připomínaný případ nebezpečné gumove kachničky s několika kachňaty. Jedná se o čínský výrobek a laboratorní testy u ní odhalily v plastových hračkách škodlivé látky, konkrétně právě už zmiňované ftaláty!
Na štítku výrobku označení CE
Zkratka má za normálních okolností znamenat „Conformité Européenne“. Označení slouží jako záruka toho, že výrobek je bezpečný, protože před uvedením na evropský trh byla posouzena jeho nezávadnost a je ve souladu se všemi požadavky, které se na něj vztahují v zemích Evropského hospodářského prostoru.
U čínských výrobků to ale znamená „China Export“. Jak je patrné z níže uvedeného obrázku, obě označení CE jsou si velmi podobná a pro laiky mohou být matoucí. Užívání tohoto označení u čínských produktů představuje taktéž dlouhodobý problém a není pochyb o tom, že ČLR označením CE na výrobcích záměrně klame zákazníky.
Žádná hračka bez závady
Zmiňovaná toxická kachnička samozřejmě není zdaleka ojedinělým případem. U hraček z čínského dovozu jde spíše o pravidlo než o výjimku. Nedávné testy Evropského sdružení výrobců hraček (Toy Industries of Europe, zkr. TIE) dokonce ukázaly, že žádná z 19 testovaných hraček z platformy Temu plně nesplňovala právní předpisy EU a 18 z nich dokonce představovalo vážné riziko pro zdraví dětí.
Výrobky měly např. ostré hrany, obsahovaly malé oddělitelné části či vykazovaly vysoký obsah boru. Podobné výsledky přinesly i další studie dětského zboží. V dětském oblečení z asijských e-shopů bylo zjištěno nadlimitní množství ftalátů, olova a kadmia. Jelikož žádná z hraček nebyla v souladu s evropskou legislativou, neměly by se v EU vůbec prodávat.
Když TIE informovala TEMU o svých zjištěních, odpověděli, že přijali opatření a hračky již nelze na jejich platformě najít. Přestože se mohla reakce ze strany TEMU jevit jako povzbudivá, nápravná opatření v této věci zdaleka nestačí. Na každou identifikovanou nebezpečnou hračku na TEMU připadá bezpočet dalších, které stále nebyly nalezeny a dostaly se či dostanou do rukou spotřebitelů v celé EU.
Ostrá reakce Vietnamu
Před čínskými dovozci hraček je tedy potřeba mít se na pozoru. S čínskými giganty v oblasti elektronického obchodování, jako je zmíněné online tržiště Temu nebo také Shein specializující se na levnou módu, nemá problém pouze Evropská unie, ale třeba také Vietnam, jeden ze sousedů Číny. Ten už oběma společnostem nařídil, že se musí u tamní vlády zaregistrovat, jinak jim v zemi hrozí blokace internetových domén a mobilní aplikace.
Země ležící na jihovýchodě Asie se k tomuto kroku odhodlala právě kvůli obavám z dopadů působení těchto společností na domácí trh. Svými výrazným slevami si obě společnosti vytvářejí neférovou konkurenční výhodu. Tamní ministerstvo obchodu navíc vyjádřilo obavy z možného prodeje padělaného zboží.
A co reakce Evropy?
Mnozí si možná myslí, že Evropa v této oblasti trestuhodně zaspala a nehodlá s tím nic dělat. Naštěstí to ale není pravda. EU jako celek naopak dokázala na problém patřičně zareagovat. Díky nové evropské legislativě, která vznikala několik let, máme naději, že celá EU bude moci mnohem lépe čelit nekalým praktikám čínských dovozců a zákazníci v Evropě mohou počítat s lepší ochranou.
Dne 13. prosince 2024 totiž vstoupilo v účinnost tzv. Nařízení o obecné bezpečnosti výrobků (General Product Safety Regulation, zkr. GPSR).
Tato nová legislativa má lépe chránit všechny zákazníky v celé EU. Zaručuje, že všechny výrobky, ať už je koupíte přes internet, nebo v kamenném obchodě, splňují nejvyšší bezpečnostní standardy, a stanovuje konkrétní povinnosti pro firmy, které mají bezpečnost zajistit.
Výrobky musí splňovat nejvyšší bezpečnostní normy
Nastavena jsou stejná pravidla ochrany spotřebitele bez ohledu typ obchodu. Online tržiště i kamenné obchody mají stejné podmínky. Kromě toho také usnadňuje stahování nebezpečných výrobků z trhu.
A co je důležité, zaručuje spotřebitelům právo na opravu, výměnu nebo vrácení peněz za nebezpečné výrobky. Ochrana evropských spotřebitelů musí mít naprostou prioritu. Dovozu šmejdských čínských výrobků do Evropy a záměrnému klamání zákazníků bylo už potřeba konečně učinit přítrž.
Autorem je europoslanec za KDU-ČSL a člen Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO).