
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Stárnutí je přirozený životní proces a musíme se s ním smířit. Tuto myšlenku známe všichni již od dětských let. Podle nové vědecké studie však není vyloučené, že by se známky stárnutí v budoucnu daly zvrátit. Co vlastně vědci zjistili?
Podle nových poznatků souvisí stáří lidských buněk se starověkými viry, jejichž DNA pobývala v lidském genomu po tisíciletí. Jedná se o takzvané retroelementy. Díky tomuto zjištění nyní vědci plánují prozkoumat, zdali by nové antivirové léčby mohly zvrátit podmínky stárnutí tím, že deaktivují nejhorší z těchto virových retroelementových genů.
Aktuální výzkum podle deníku Daily Mail využívá dříve neznámé rysy této prastaré virové DNA a vytváří biologické hodiny ke sledování věku člověka na základě chemických změn DNA. Experti věří, že moderní antiretrovirové terapie, podobné těm, které se používají v boji proti viru HIV, by jednoho dne mohly zvrátit známky stárnutí.
„Naše zjištění ukazují, že retroelementové hodiny zachycují dříve nezjištěné aspekty biologického stárnutí,“ sděluje spoluautor studie Michael Corley, který je odborným asistentem imunologie na Weil Cornell Medicine v New Yorku.
Základem nové metody detekce věku je proces zvaný methylace, při němž jsou části řetězce DNA vyměněny za směs atomů uhlíku a vodíku, která následně aktivuje tento gen. Vědci předpokládají, že změny těchto chemických značek na některých starověkých virových retroelementech souvisí s nestabilitou v genomu a s některými zdravotními problémy, jež jsou časté v pokročilém věku.
„Reaktivace specifických retroelementů se s věkem zvyšuje, což potenciálně vede k biologickým znakům stárnutí,“ doplňuje Corley. Dále pak dodává, že stárnutí buněk, které se přestávají množit prostřednictvím buněčného dělení, může být také spojeno s touto aktivovanou starověkou virovou DNA. Zastavení této aktivace by prý mohla zvrátit mnoho fyzických příznaků stárnutí, jako je například zvětralá kůže či zpomalený růst svalů.
Nový výzkum, publikovaný v časopise Aging Cell, využil ke sledování methylace DNA model strojového učení umělé inteligence, jejž vytvořila lékařská společnost TruDiagnostic z Kentucky. Model byl testován na datech DNA zhruba 12 670 lidí ve věku od 12 do 100 let. Technika Retro-Age pomohla výzkumníkům přesněji identifikovat a dokumentovat, kdy se rozcházel biologický a chronologický věk člověka.
Zde je namístě vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl. Chronologický věk se měří jednoduše jako počet životních let, zatímco biologický věk znázorňuje, jak staře buňky vypadají na základě svého zdraví a výkonu.