GLOSA / Za poslední rok si Ukrajinci a s nimi mnozí Evropané pomalu zvykli na brutální záběry z fronty rusko-ukrajinské války. Zpovědi vojáků, videa bojů a raketových zásahů se staly běžnou součástí mediálního světa. Jenže nedávno se objevilo hned několik videí, která svou krutostí přesahují všechno, co jsme dosud viděli. Zároveň mají hluboký psychologický, ale také politický efekt.
Na sociálních sítích se 11. dubna 2023 objevilo drastické video, na kterém je vidět, jak Rusové uřezávají zaživa hlavu ukrajinskému vojákovi. Nejedná se o první záznam tohoto typu, o měsíc dříve byl zveřejněna poprava dalšího ukrajinského vojáka – ostřelovače 163. batalionu 119 zvláštní brigády teritoriální obrany Černihivské oblasti Oleksandra Macijevského. Tehdy ruští vojáci reagovali palbou na bezbranného vojáka po tom, co zvolal heslo „Sláva Ukrajině“.
Bestiální čin Rusů z videa, které se objevilo o měsíc později, rozbouřil ukrajinskou veřejnost, současně na něj reagovali i nejvyšší představitelé ukrajinského státu, přičemž prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj se obrátil na celý svět s emotivním vzkazem: „Existuje něco, co nikdo nemůže ignorovat – jak lehce tato zvěř zabijí. Toto video, video popravy ukrajinského vojáka, by měl vidět celý svět. Je to obraz Ruska, takového, jakým je. Co je to za bytosti? Pro ně neexistuje člověk – něčí syn, bratr, manžel, něčí dítě…“
Stranou nezůstal ani prezident České republiky Petr Pavel, který prohlásil, že pokud by byla pravost videa prokázána, tak se tím „ruští vojáci řadí po bok Islámského státu, což bychom měli odsoudit všichni“. Zatímco ale trvalo emotivní vyměňování názorů ve veřejném prostoru, objevilo se další video, které vzbudilo stejně silné vášně.
Přiznání wagnerovců
„Ona ječí, chápeš? Je to malé dítě, bylo jí asi pět let. Tak jsem ji ještě jednou střelil, pro jistotu. Chápeš mě? Nikoho jsem odtamtud neměl dostat. Měli jsem rozkaz vyčistit všechno. Ode všech, kteří nám zůstanou v cestě.“
„Vypadalo to zprvu v pořádku, civilisté to byli. Ale 4. oddíl měl rozkaz postřílet všechny, kteří jsou starší patnácti let. Bez zbytečných slov. […] Kolik jich tehdy postříleli? Čtyřiadvacet, možná třiadvacet, možná dvacet, zhruba tak… […] Nevím, kolik přesně tam bylo takových patnáctiletých – šestnáctiletých – sedmnáctiletých… Aspoň deset, to určitě ano.“
Toto jsou svědectví dvou příslušníků „soukromé armády“ Jevgenije Prigožina, známé jak „Wagnerova skupina“. Před týdnem tato svědectví byla zveřejněna prostřednictvím Vladimira Osečkina, ruského lidskoprávního aktivisty a zakladatele organizace Gulagu.net. Osečkin zveřejnění nahrávek předem avizoval jako materiál, který „potopí Přigožina“.
Autenticita těchto svědectví zvláštní pochybnosti nevyvolává, především kvůli předešlým zkušenostem. To, co Ukrajinci zažili v Buči, v Izjumu nebo v mučírnách v Chersonu, nikoho nenechává na pochybách, že Rusové jsou skutečně schopní snad jakéhokoli válečného zločinu včetně vražd civilistů a dětí. Otázka spíše zní – Jaká byla motivace zveřejnění těchto videí právě teď?
Mezi psychologickým tlakem a politickou hrou
Názory na důvod zveřejnění obou videí se různí. Pokud je motivace, kterou naznačil Osečkin pravdivá, tak by se mohlo skutečně jednat o pokus „potopit Prigožina“. Zvěsti o napětí mezi vojenským vedením Ruské federace a Wagnerovou skupinou se poslední dobou neustále množí.
Současně právě wagnerovci odvádí na Ukrajině špinavou práci, zejména u Bachmutu, a hlavně nepočítají ztráty, jelikož se primárně jedná o bývalé vězně ruských trestaneckých kolonií. Proto navzdory jistému napětí v poslední době armáda Ruské federace opět posílila zásobování Prigožinových jednotek. Rovněž se čím dále častěji mluví o další vlně mobilizace v Rusku a taková videa by měla motivovat rekruty v Ruské federaci, jakkoli cynicky to může znít.
Často ale platí, že ta nejjednodušší verze je správná. V tomto případě se může jednat o psychologický tlak a snahu vyvolat strach v ukrajinské společnosti. Ukrajinci, kteří již více než rok žijí za podmínek plnohodnotné velké války, jsou skutečně v neustálém napětí. Nehledě na to, že mnozí již toho viděli i na vlastní oči za poslední rok opravdu hodně, tak video, kdy člověku zaživa uřezávají hlavu, nenechá nikoho klidným. Destabilizace ukrajinské společnosti a její „přinucení k míru“ zůstává pro Rusko neméně důležitým cílem jako vítězství na bitevním poli.
Hlavním recipientem tohoto „vzkazu“ by však měl být civilizovaný západní svět. V Evropě již přes rok trvá brutální válečný konflikt, jehož zrůdnosti dosahují těch nejhorších příkladů z druhé světové války. Někde v Evropě okupanti uřezávají lidem hlavy a popravují děti. A proto v této válce civilizovaný svět nesmí ustoupit.
Radomyr Mokryk je ukrajinský slavista a kulturolog působící před válkou Ruska proti Ukrajině v České republice. Je členem Ústavu východoevropských studií FF UK, kde se věnuje především ukrajinským intelektuálním a kulturním dějinám 19. a 20. století. Aktuálně se autor nachází na Ukrajině, odkud posílá reportáže a články také do deníku FORUM 24 a Týdeníku FORUM.