Zatím to řeším odchodem na kávu, ale ukazuje se, že to nemusí stačit, reagovala senátorka Miroslava Němcová (ODS) na vystupování své kolegyně Jany Mračkové Vildumetzové (ANO). Ta v horní komoře parlamentu používá postupy a styl, které jsou běžné v poslanecké sněmovně. U senátorských kolegů s tím ale úspěch nemá a někteří ji během schůzí musejí upozorňovat, že nezná zvyklosti senátu a nepostupuje úplně podle jednacího řádu.
Kratší pře mezi Mračkovou Vildumetzovou a dalšími senátory se odehrála minulý týden kvůli faktickým poznámkám. „V první řadě bych byla ráda, kdyby se mnou pak někdo konzultoval, že v jednacím řádu – možná se pletu, ale když jsem si to tedy porovnávala, je to úplně stejné jak v poslanecké sněmovně, že můžete reagovat faktickou poznámkou v délce nepřesahující dvě minuty. Ale bylo mi řečeno, že tady takové tlačítko na faktickou poznámku není. Tak bych se chtěla pak zeptat, jakým způsobem se to v budoucnosti bude – toto znění jednacího znění – aplikovat,“ řekla.
„Já bych opravdu v některých případech, které tady zaznívají, bych ráda tou – a moji kolegové taky – by rádi takovou faktickou poznámkou reagovali. Jestli bych mohla poprosit, v tuto chvíli, pane předsedající Drahoši, určitě ohledně jednacího řádu, jestli byste mi mohl sdělit, jakým způsobem se mám a moji kolegové senátoři z našeho senátorského klubu přihlašovat k faktickým poznámkám,“ tápala Vildumetzová.
Jiří Drahoš (STAN) ji upozornil, že je nepsaným, ale zavedeným pravidlem, že se senátoři vyjadřují k tomu, co zaznělo, v hromadném vystoupení a nechodí s faktickými poznámkami.
To se ale Vildumetzové nelíbilo a znovu odkazovala na jednací řád, kde jsou faktické poznámky uvedené. Drahoš ji pak ujistil, že jí nezakazoval vystupovat tak, jak chce, jen ji upozornil na zvyky senátu.
„Vy jste mi řekl, že je tady nějaký zvyk, já to slovo zvyk už tady slyším poněkolikáté. Vnímám to, já jen pouze říkám, že když tady někdo vystupuje – teď se omlouvám, pane předsedající, když vy jste třeba teď v tuto chvíli vystupoval, já samozřejmě teď na vás můžu reagovat s přednostním právem, ale moji kolegové by určitě na některé ty výroky, které vy jste tady třeba říkal, ohledně populistů, ohledně Andreje Babiše a dalších, tak by třeba také chtěli reagovat,“ rozčilovala se.
Postup jí nakonec vysvětlil předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Takto. Stačí zvednout ruku,“ ukázal.
Mračková Vildumetzová následně pokračovala v reakci na jednotlivá vystoupení kolegů před ní. Poté se dlouze odmlčela a nakonec se otočila na předsedajícího schůze. „Pardon, nevím, na co chcete reakci? Teď nevím, paní senátorko, můžete mi říct, proč se na mě obracíte jako na předsedajícího v tuto chvíli?“ nechápal Drahoš.
„Já především si myslím, pane předsedající, že vy předsedáte této schůzi…“ řekla senátorka.
„To je samozřejmě pravda, já jí předsedám. Další sdělení směrem ke mně?“ ptal se Drahoš.
„Odpověděl jste mi, předsedáte dobře této schůzi, já budu pokračovat ve svém vystoupení,“ prohlásila Vildumetzová.
Nad touto konverzací se na sociální síti pobavila senátorka Němcová. „Zatím to řeším odchodem na kávu (včera pět), ale ukazuje se, že to nemusí stačit. Pro jistotu napíšu Ježíškovi o sluchátka,“ rýpla si Němcová.
Na to jí odpověděla poslankyně Lucie Potůčková (STAN). „Vy ještě nemáte sluchátka? Amatéři,“ vtipkovala. „My jo… my máme Andreje, Tomia, Bereniku, a měli jsme Vildu. Chcete ještě někoho poslat?“ ptala se senátorky, která to rázně odmítla.
Vildumetzová své chování vysvětluje tak, že jen dělá to, co slíbila voličům. „Jasně, že je ta moje aktivita štve. Mají svoje ‚senátní zvyklosti‘. Jo, i tady na X je to občas téma. Stačí pak jedna moje drobná neznalost a mnozí podporovatelé vlády si mnou ruce, posmívají se a uráží mě. Oblíbená disciplína. Co už. Nešla jsem do senátu, aby mě všichni kolegové měli rádi a plácali mě po zádech. Šla jsem tam bojovat za lidi a za svůj senátní obvod. A na tom vážně nic měnit nebudu,“ uvedla na sociální síti X.
Už dříve čelila nová senátorka a současně také hejtmanka Karlovarského kraje kritice kvůli projednávání vládní penzijní reformy. Připadalo jí, že se k ní senát dostane příliš pozdě, a požadovala ji přesunout na dřívější datum. O legislativním postupu ji tehdy musel poučit senátor Jiří Růžička (za TOP 09).