Ostrou změnu směru zaznamenala bezpečnostní politika na Novém Zélandu: Generální ředitel novozélandské bezpečnostní služby (GCSB) Andrew Hampton oznámil, že mobilní operátor Spark nemůže používat zařízení Huawei pro novou mobilní síť 5G. Čínská zařízení označil za bezpečnostní riziko. Informoval o tom s odvoláním na operátora Spark deník NZ Herald a GCSB poté informaci oficiálně potvrdila.
Generální ředitel novozélandských tajných služeb řekl, že pokud by společnost Spark použila zařízení Huawei 5G v plánované síti 5G RAN, vedlo by to ke značnému bezpečnostnímu riziku pro celou zem.
Jde o razantní změnu v přístupu k čínským telekomunikačním společnostem na Novém Zélandu. Po několika letech vlády premiéra Johna Keye, který místní operátory podporoval ve spolupráci s čínskými společnostmi, se situace obrací. V atmosféře zjitřené debatami o narůstajícím čínském vlivu v nejvyšších patrech novozélandských politických institucí se jedná o další signál odporu proti čínskému vměšování.
Podle novozélandského zákona o telekomunikacích (Interception Capability and Security z roku 2013, TICSA) technologie, které používají místní mobilní operátoři Spark, Chorus, Vodafone, 2degrees a další musí prověřit a schválit bezpečnostní agentura. Jak uvedl zástupce operátora Spark:
Podle TICSA to znamená, že společnost Spark nemůže implementovat nebo začít používat zařízení Huawei RAN v plánované síti 5G.
K takto významnému kroku proti čínským telekomunikačním společnostem se novozélandská vláda a služby odhodlaly po impulsu ze Spojených států. Tam je společnost Huawei vyřazena ze všech státních tendrů. V Austrálii je rovněž vyloučena ze státních zakázek, explicitně z vývoje sítí páté generace 5G.
Naopak v České republice několik státních zakázek získala a o další se uchází, včetně těch ve strategických úřadech a odvětvích. Firma letos dokonce požádala o prověrku Národního bezpečnostního úřadu. S ní se může účastnit výběrových řízení, v kterých by přicházela do styku s utajovanými skutečnostmi. Nově podepsala se společností Huawei memorandum o porozumění o vývoji sítí páté generace (5G) firma PPF, vlastník rozsáhlé telekomunikační infrastruktury ve střední Evropě.
Telekomunikační a hardwarovou společnost Huawei založil v Číně bývalý důstojník lidové osvobozenecké armády Žen Čeng-fej (任正非). Huawei se stala před šesti lety největší společností na světě vyrábějící telekomunikační zařízení. Její zaměstnanci však byli několikrát obviněni ze špionáže a krádeže patentů. Ve Spojených státech vláda zakázala Huawei převzít společnost 3Com. Huawei se poté oficiálně vzdala snah proniknout na americký trh se síťovými komponenty.
Převzato z webu Sinopsis.cz.