Americká společnost Apple Inc. označuje ukrajinský poloostrov Krym v rozporu s mezinárodním právem za ruský.
Apple se podvolil nátlaku Kremlu, který se po velkých technologických a internetových koncernech dožaduje toho, aby výše uvedený černomořský poloostrov označovaly jako ruské, a nikoli ukrajinské či autonomní území.
Americká společnost Apple nyní oficiálně vede ukrajinský Krym na nátlak ruské Dumy jako ruské území. Apple tak ovšem činí pouze pro uživatele z Ruska. O případu referují přední světová média včetně BBC. Kreml o této manipulaci hovoří jako o korekturách, neboli opravách – jako by pravdivé označení korespondující s mezinárodním právem byla chyba. „Apple si zanesl korektury do geografických označení Krymu a města federálního významu – Simferopolu. Jde o úpravy podle Ústavy Ruské federace,“ nastínil předseda bezpečnostního výboru Dumy Vasilij Piskarjov, jak selhání Applu zdůvodňuje propaganda Kremlu.
Uživatelům v Rusku se Autonomní republika Krym najednou ukazuje s doplněním „Rusko“. Rusko pod hrozbou vysokých pokut opakovaně vyzývalo i koncern Google, aby změnil označení v mapách. Google ovšem Krym ve svých službách nepřiřazuje k žádné zemi.
Apple k této věci zatím nezaujal žádné stanovisko. Uživatelům mimo Rusko se Krym nadále zobrazuje jako autonomní republika, ovšem bez označení „Ukrajina“. Rusko se předmětný ukrajinský poloostrov pokusilo v roce 2014 násilně anektovat, což mu Západ neuznal a Krym podle mezinárodního práva i nadále patří Ukrajině. Piskarjov se nechal slyšet, že označení v mapách hodlá pravidelně kontrolovat.
Zjevně ohebná páteř vedení Applu ovšem zadělala na hned několik problémů. Spojené státy podobně jako Evropská unie uvalily sankce proti Rusku za jeho pokus anektovat Krym. Společnostem, které tak jako Apple vyjdou vstříc okupační velmoci, hrozí na Západě přísné sankce.
Na manipulaci Applu s názvy ještě ve středu vpodvečer reagoval na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Vadim Pristajko, který označil Krym za srdce své země. Technologické společnosti doporučil, aby se držela toho, v čem se vyzná – vyspělých technologií a zábavy. „Globální politika není její silnou stránkou,“ konstatoval ministr.