Na veřejnost se dostala další svědectví, podle nichž se současný poslanec Andrej Babiš (ANO) ještě jako ministr financí angažoval v případu, který pomohl zlikvidovat přerovskou firmu FAU, napsaly Seznam Zprávy. Serveru se podařilo získat výpovědi dvou celníků, kteří před soudem postup úřadů a Babišovu přímou účast rozkrývají.
Informaci nenechal bez povšimnutí bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj je něco takového pro civilizovaný právní stát naprosto nepředstavitelné. „Represivní veřejná pravomoc státu byla zjevně zneužita pro soukromé podnikatelské zájmy. Pro civilizovaný právní stát naprosto nepředstavitelné. Pro Andreje Babiše běžné. Připomeňme, že jeho náměstkyní pro finanční a celní správu byla JUDr. Alena Schillerová,“ vzkázal v pondělí Kalousek na sociální síti.
Reagoval tak na zprávu serveru Seznam Zprávy o kauze, ve které se před šesti lety střetly Babišovy zájmy majitele Agrofertu a ministra financí. „Naši na ně zaklekli, na zm*dy,“ zněla tehdy věta, která dostala Babiše po šesti letech k soudu. Slova pronesl šéf hnutí ANO ještě jako ministr financí v diskuzi se svým novinářem Markem Přibilem. Na sociálních sítích je v roce 2017 zveřejnil profil Skupina Šuman.
Právě kvůli této větě byl bývalý šéf státní kasy a premiér na začátku letošního května předvolán jako svědek k soudu. Adresoval ji totiž společnosti FAU s. r. o., která je obžalována v případu daňových podvodů při obchodu s benzínem.
Společnost FAU Přerov na trhu zaujímala významnou pozici v obchodu s pohonnými hmotami. Její sklady se nacházely v areálu společnosti Precheza z holdingu Agrofert, což nesl velmi nelibě právě Babiš. Jednatel společnosti FAU Vojtěch Csabi v minulosti prohlásil, že Precheza neúspěšně usilovala o koupi této firmy. Dva měsíce po nástupu šéfa hnutí ANO do vlády na ni nastoupili celníci a doměřili jí spotřební daň.
„To FAU Přerov, do p…, zase shoda náhod. Já jsem zprivatizoval Prechezu v roce 1997 a oni před privatizací vyčlenili vlečku. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zm*dům,“ prohlásil Babiš také na „Šumanově“ nahrávce.
Obhájci společnosti FAU se nyní snaží doložit, že za celým případem stojí obchodní zájem Babišových firem. Že zahrnutí firmy FAU do případu byl účelový krok spuštěný tehdejším ministrem financí Babišem, se advokáti pokusili dokázat i výslechy dalších svědků, informovaly v pondělí Seznam Zprávy.
Před soud jako svědci předstoupili dva celníci. Na začátku kauzy kolem společnosti FAU totiž celní správa vydala dva zajišťovací příkazy, které tehdy jeden z nich podepsal. Dohromady i s dalšími příkazy vydanými finančním ředitelstvím šlo o 343 milionů korun s okamžitou vykonatelností. Firma se současně ocitla pod tvrdým tlakem finanční správy, která ji vinila z nezaplacení DPH. V roce 2016 jí zajišťovacími příkazy obstavila celý majetek a FAU skončila v konkurzu.
Finanční správa vydala dva zajišťovací příkazy ve výši 218 milionů korun za jeden údajný delikt. Krajský soud v Ostravě ovšem následně oznámil, že je vyloučené, aby tentýž subjekt platil DPH z téhož obchodu dvakrát, a postup berňáku označil za nezákonný. Oba zajišťovací příkazy zrušil, což potvrdil i Nejvyšší správní soud.
Jak se nyní ukázalo před soudem, celní správa neměla žádný důvod zajišťovací příkazy vydávat. „Ten pokyn k vydání toho zajišťovacího příkazu jsem dostal telefonicky, předchozí den, od ředitele celního úřadu,“ prohlásil podle webu Seznam Zprávy u soudu jeden z celníků Dalibor Kubín, dnes zástupce ředitele celní správy v Ostravě. „Bylo to v odpoledních hodinách, byl jsem v Kauflandu,“ dodal s tím a přidal podrobnost, že už se venku stmívalo.
Příkaz měl podle něj přijít shora, tedy od nadřízeného Petra Skudrzyka. Rozkaz od něj měl znít podle svědectví celníka jasně. Zajišťovací příkazy měl vydat hned druhý den ráno. „Tak jsem obvolal podřízené, ať přijdou do práce dříve,“ dodal s tím, že podobný postup nebyl vůbec běžný. „Proč se to děje, neřekl, prý k tomu měl informace,“ vylíčil tehdejší příkaz od nadřízeného Kubín.
Zatímco Kubínovi vydal příkaz jeho nadřízený Petr Skudrzyk, ten podle Seznam Zpráv zase jednal na příkaz svého nadřízeného. Tím byl tehdejšího generální ředitel Celní správy ČR Milan Poulíček. „Samozřejmě já jsem ten příkaz vydal. Ale my jsme museli,“ řekl nyní serveru Poulíček. „Neměli jsme důvod ho vydávat, ale když ty zajišťovací příkazy vydala finanční správa, museli jsme my také, protože hrozilo, že přijdeme o peníze na spotřební daň,“ doplnil.
„Generální ředitel Poulíček nám na poradě vedení řekl, že se ho ministr financí Babiš při dvou příležitostech na firmu FAU, s. r. o. ptal,“ popsal pak webu zdroj, který byl v té době ve vedení celní správy. Bylo to předtím, než celní správa takzvaně „zaklekla“ na přerovskou společnost FAU.
Poulíček následně přiznal, že se Babiš jako ministr financí na celou věc vyptával. Šéf hnutí ANO chtěl podle něj vědět, jestli má celní správa v případě firmy FAU zajištěné své peníze na spotřební daň, protože běželo daňové řízení, které – jak jsme již napsali – vedla finanční správa. „Prostě se řešilo na poradách, řešilo se, kdo vydá zajišťovací příkazy, jakým způsobem se vydají. Takže samozřejmě se to probíralo,“ popsal bývalý šéf celní správy. Na dotaz, zda měl Babiš informace od finanční správy, Poulíček přitakal.