Nejvyšší rada Ukrajiny zavedla do zákona slovo „rašismus“. V úterý přijala rezoluci „O používání ideologie rašismu politickým režimem Ruské federace a odsouzení zásad a praktik rašismu jako totalitních a nenávistných k lidem“.
„Brutální nevyprovokovaná válka Ruska proti Ukrajině odhalila světu skutečnou podstatu politického režimu V. Putina jako neoimperiální totalitní diktatury, která navazuje na nejhorší praktiky minulosti a ztělesňuje myšlenky fašismu a nacionálního socialismu v moderní verzi ruského fašismu (rašismu).“
Podle ukrajinské služby BBC poslanci Nejvyšší rady shromáždili v textu dokumentu definice a charakteristiky současné ruské moci a snaží se vědecky vysvětlit tento fenomén. Základem je sdělení, že rašismus je novodobým ruským fašismem.
Nezávislý ruský exilový web Echo shrnuje různé ohlasy.
V Moskvě zatím hlasování v Kyjevě nevyvolalo razantní reakci. Někteří představitelé ruského parlamentu vidí v používání označení „rašismus‘ pouze „zaoceánskou stopu“, tedy ideologický vliv Spojených států.
„Etymologie slova přímo odkazuje na anglické ,Russia‘ (v ruštině se vyslovuje ,Raša‘). Pokud by tedy Ukrajinci sami složili takové slovo ve svém rodném jazyce, vyšlo by jim něco jako ,rusismus‘ nebo přinejmenším ,rossismus‘. Nemůžete si hrát na hlupáky, vy ze Střední Asie, proč se nesnažíte být chytřejší?“ tvrdí poslankyně Maria Butinová.
Butinová je známá postava. Pracovala jako asistentka Alexandra Toršina, bývalého člena Rady federace a člena putinovské strany Jednotné Rusko. Ve Spojených státech usilovala o infiltraci konzervativních skupin včetně Národní střelecké asociace. Snažila se prosazovat ruské zájmy v amerických prezidentských volbách v roce 2016. Senátní výbor pro zpravodajské služby později dospěl k závěru, že se Maria Butinová pokoušela přesvědčit Trumpovu kampaň, aby vytvořila tajný komunikační kanál s Ruskem.
Na zasedání Rady bezpečnosti OSN již 14. března výkonný ředitel mediální skupiny Russia Today a člen Rady pro lidská práva Kirill Vyšinskij pojem rašismus označil za jeden z příkladů rusofobie.
Během projevu v Radě bezpečnosti OSN Vyšinskij uvedl, že tato „lež proti Rusům“ má nejen na Ukrajině, ale i v jiných zemích vyvolat otevřené nepřátelství a nenávist vůči Rusku a Rusům a stát se nástrojem k probouzení a formování rusofobie.
Odborníci vysvětlují, že ukrajinská společnost již dlouho potřebuje definovat, proti čemu vede válku.
„Ukrajinská společnost již dlouho potřebuje definovat, proti čemu vede válku o samotnou existenci Ukrajiny a jejího lidu. Slova jako ,ruská armáda‘ nebo ,Putin‘ nevyjadřují podstatu této války zcela správně. Tyto termíny například neberou v úvahu také ruskou pravoslavnou církev, která agresivní válce žehná, nebo vynechávají miliony Rusů, kteří tuto válku podporují ze svých pohovek. Nazývat nepřítele Ukrajiny jednoduše ,Rusy‘? To mi ale přijde přinejmenším nespravedlivé vůči těm Rusům, kteří za Ukrajinu bojují se zbraní v ruce. Nejsprávnějším termínem v této situaci se ukrajinským zákonodárcům zdá být ,rašismus‘,“ říká dopisovatel BBC Svjatoslav Chomenko.
V dubnu loňského roku Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci prohlásil, že v budoucnu „rašismus jako ideologie moderního Ruska zaujme své místo v učebnicích dějepisu“. Ve stejné době vyšlo několik článků o rašismu od známého historika Timothyho Snydera.
Ne všichni však souhlasí s tím, že je termín zvolen správně. Podle nich se u předchozích „ismů“ jedná o označení, které pro sebe dotyční používali sami.
„Antisemité si tento termín vymysleli sami a sami se tak nazývají. Mussoliniho stoupenci si sami říkali fašisté. Ale na světě není jediný člověk, natož oficiální mluvčí, který by si říkal rašista. Ještě jednou zopakuji: Nic takového jako rašismus neexistuje, existuje pouze putinismus. To je správný název ze stejné řady jako hitlerismus, frankismus, stalinismus, maoismus. Tedy ideologické a politické praktiky konstruované kolem postavy autoritářského vůdce,“ argumentuje politolog Fjodor Krašennikov.
„Tento fenomén poprvé popsal Džochar Dudajev, prezident Čečenské republiky Ičkerija, který považoval ruské vojenské akce na Kavkaze za projev sílící krajně pravicové ideologie. Podle Dudajeva je rašismus neboli ‚rusism‘ formou ideologie nenávisti založené na velkém ruském šovinismu, bezcitnosti a nemorálnosti. Od ostatních forem fašismu, rasismu a nacionalismu se liší extrémnější krutostí vůči lidem i přírodě. Rašismus je založen na ničení všeho a všech, na taktice spálené země,“ píše ukrajinský web ghall.com.ua.
Termín se v neformálních kruzích začal používat v roce 2008, v době rusko-gruzínské války. V médiích se termín začal šířit v době anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskou federací, zničení Boeingu 777 u Doněcku 17. července 2014 a zahájení rusko-ukrajinské války v roce 2014. Vladislav Inozemcev, ruský akademik, se domnívá, že Rusko je raně fašistický stát, a prohlašuje tak současný ruský politický režim za fašistický.
Ukrajinská Nejvyšší rada teď požádá orgány činné v trestním řízení, aby od nynějška reagovaly na „projevy ideologie a politiky rašismu na území Ukrajiny“. Kromě toho chtějí poslanci vyzvat mezinárodní společenství, aby prohlásilo politický režim v Rusku za „rašistický“.