Desítky evropských států řeší v posledních měsících silnou uprchlickou vlnu, která zasáhla kontinent. Je ale zajímavé se podívat do USA, kde podle oficiálních údajů žilo na konci loňského roku 11,3 milionu nelegálních imigrantů. Přes polovinu z nich tvoří Mexičané. Jak něco podobného ve Spojených státech řeší?
Počet nelegálních imigrantů v USA dosáhl svého vrcholu v roce 2007, kdy jich bylo 12,2 milionu. Přitom v roce 1990 to bylo „pouze“ 3,5 milionu těchto lidí.
Loni kolem 6 milionů z celkového počtu nelegálních imigrantů pocházelo z Mexika. I jejich počet ale pomalu klesá, protože na hranicích s USA vyrostly nerůznější ploty, které stavějí Američané.
Až 60 procent všech imigrantů bez potřebných povolení žije na území pouhých šesti amerických států – v Kalifornii, Texasu, na Floridě, v New Jersey, Illinois a ve státu New York.
Zajímavé je, že sice přes 11 milionů lidí je v USA v podstatě nelegálně, ale odhadem přes 8 milionů z nich pracuje. Například ve státě Nevada tvoří dokonce 10 procent všech místních pracovních sil. A většina dětí, které pocházejí z rodin nelegálních přistěhovalců, samozřejmě chodí do školy.
A proč je vlastně něco podobného ve Spojených státech možné?
Protože tato velká země potřebuje pracovní sílu, která se na domácím trhu vyčerpala. Všichni tedy o problému vědí, často se o něm diskutuje, věnují se mu politici (jak prezident Barack Obama, tak z druhé strany v poslední době extravagantní prezidentský kandidát republikánů Donald Trump), ale také se současně před ním zavírají oči.