Rusko a Ukrajina za zprostředkování Kataru obnovily jednání o zastavení úderů na energetickou infrastrukturu druhé strany. Britskému deníku Financial Times to řekly zdroje informované o průběhu rozhovorů. Moskva od začátku rozsáhlé invaze na Ukrajinu v únoru 2022 pravidelně s přicházející zimou zintenzivňuje útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina, která útočí na ruské ropné rafinerie, se kvůli tomu v chladném počasí potýká s výpadky elektřiny, tepla, světla i vody.
„Probíhají velmi raná jednání o možném obnovení něčeho,“ řekl britskému deníku diplomat obeznámený se situací. Podle ukrajinských vysokých představitelů se Kyjev chce vrátit k dohodě, které obě strany dosáhly před vpádem ukrajinských ozbrojených sil do Kurské oblasti. Moskva a Kyjev podle Financial Times v posledních týdnech v rámci dohody mezi zpravodajskými službami obou zemí snížily četnost vzájemných útoků na energetickou infrastrukturu.
Ruský prezident Vladimir Putin však podle bývalého ruského vysokého úředníka pravděpodobně nebude souhlasit s dohodou, dokud ruské jednotky nevytlačí ukrajinské vojáky z Kurské oblasti, kde kontrolují asi 600 kilometrů čtverečních ruského území.
Aby Ukrajina vyvinula tlak a přiměla ruské úřady k jednání, plánuje pokračovat v úderech na ropné rafinerie, řekl vysoký ukrajinský představitel. Kromě útoků drony podle něj Kyjev nemá „žádnou významnou páku, jak donutit Rusy k jednání“.
Podle britského deníku nejde o první podobná jednání. Kyjev a Moskva uzavřely podobnou „nevyslovenou dohodu“, že na podzim 2023 nebudou vzájemně zasahovat svá energetická zařízení. V důsledku toho se Rusko loni v zimě zdrželo rozsáhlých útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Kvůli náletům ukrajinských dronů na ruské ropné rafinerie ale Kreml považoval tuto dohodu za porušenou.
V reakci na útoky dronů Rusko zintenzivnilo údery raketami dlouhého doletu proti ukrajinskému energetickému sektoru. V září ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ruská armáda zničila všechny tepelné elektrárny a značnou část kapacity vodních elektráren. Podle něj byl energetický systém země zničen z 80 procent a miliony Ukrajinců mohou v nadcházející zimě zůstat bez tepla.
První krok k ukončení horké fáze konfliktu?
Již dříve Zelenskyj uvedl, že dohoda o zastavení úderů Ruska a Ukrajiny na energetickou infrastrukturu by mohla být prvním krokem k ukončení horké fáze války. To také ukáže, že Moskva je připravena ukončit vojenské operace, zdůraznil ukrajinský prezident.
Před invazí ukrajinských sil do Kurské oblasti vedly Rusko a Ukrajina podobná jednání, napsal už v srpnu deník The Washington Post. Ukrajinská vojenská operace však dialog mezi oběma zeměmi přerušila. Jak však zdůraznil jeden ze zdrojů listu, Rusko rozhovory zcela nezrušilo, ale požádalo o odklad.
V té době ruský prezident Vladimir Putin vyloučil možnost jednání s Ukrajinou. „O jakém jednání můžeme vůbec mluvit s lidmi, kteří nevybíravě útočí na civilisty, civilní infrastrukturu nebo se snaží vytvořit hrozbu pro jaderná energetická zařízení?“ řekl podle ruského webu Agentstvo. Ofenzivu v Kurské oblasti pak označil za pokus Ukrajiny zlepšit svou vyjednávací pozici.
️Na začátku září Putin veřejně změnil svůj postoj k rozhovorům a prohlásil, že Rusko je připraveno k jednání, ale nejprve se musí Ukrajina stáhnout z Kurské oblasti. Na konci října na summitu BRICS dal Putin zase jasně najevo, že dialog mezi Ruskem a Kyjevem není možný, protože Kyjev neustále mění své postoje.
Moskva od začátku své rozsáhlé invaze na Ukrajinu v únoru 2022 pravidelně s přicházející zimou zintenzivňuje útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina se kvůli tomu v chladném počasí potýká s výpadky elektřiny, tepla, světla i vody.