Přední ruský televizní propagandista Vladimir Solovjov ve svém pořadu tvrdil, že na evropské lídry „čeká pohodlný příbytek v kolymských gulazích“. Řekl to v souvislosti se setkáním německého kancléře Olafa Scholze, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a polského premiéra Donalda Tuska, které se konalo v pátek.
„Po setkání s Bidenem byl polský prezident tak inspirovaný, že navrhl urychleně zastavit chamtivý ruský imperialismus. Poláci jsou úžasní lidé, nikdy se nepoučili z historie. Nebo je to jejich podvědomá touha, vrátit se domů jako součást ruského impéria,“ tvrdil propagandista.
Následně se vyjádřil k setkání Scholze, Macrona a Tuska. „Ten konec je jasný, my vždycky vyhrajeme. Není mi jasné, proč se tihle tři scházejí. Aby probrali, kam utečou? Proč utíkat? Čeká na vás pohodlný příbytek v kolymských gulazích,“ prohlásil. Kolyma byla nejznámějším regionem pracovních táborů gulagu. V letech 1932 až 1954 cestou do nich zemřely desítky tisíc lidí a další stovky tisíc přímo na místě při těžbě zlata a na silničních stavbách.
Německý kancléř Olaf Scholz na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a polským premiérem Donaldem Tuskem v Berlíně v pátek oznámili, že vytvoří novou koalici s cílem poskytnout Kyjevu dělostřelecké systémy dlouhého dosahu na obranu proti ruské agresi.
Podporovatelé Ukrajiny rovněž použijí neočekávané zisky ze zmrazených ruských aktiv k nákupu zbraní pro Ukrajinu, dodal Scholz. „Je zřejmé, že podporujeme Ukrajinu, a rovněž je zřejmé, že sami nejsme ve válce s Ruskem,“ podotkl německý kancléř na schůzce, jež byla uspořádána v rámci spolupráce v takzvaném výmarském trojúhelníku, který trojice zemí ustavila v roce 1991. „Putin musí vědět, že naše podpora nepoleví,“ dodal Scholz.
Také francouzský prezident Macron zdůraznil, že Francie a její spojenci budou pokračovat v podpoře Ukrajiny, jak dlouho to bude potřeba. Zároveň ale uvedl, že Francie, Německo a Polsko se shodují na tom, že samy konflikt stupňovat nebudou.
Polský premiér Tusk na setkání ujistil, že všechny tři země „mluví jedním hlasem, zvlášť pak co se týče bezpečnosti Evropy“ a že mezi nimi nejsou žádné rozkoly.
„Dnešní schůzka jasně ukazuje, že zlomyslné fámy o tom, že mezi evropskými metropolemi jsou neshody, jsou velmi nadsazené,“ řekl.
Macron minulý měsíc vyvolal rozruch svým prohlášením, že v budoucnu nelze vyloučit případné vyslání spojeneckých vojáků na Ukrajinu. Scholz a další představitelé na to reagovali ujištěním, že jejich země na Ukrajinu své vojáky nepošlou.
Ve čtvrtek Macron prohlásil, že teze o možném vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu byla signálem pro Rusko, které se jinak před ničím nezastaví.