Pokud měl exkluzivní rozhovor premiéra Babiše pro TV Nova vnést jasno do kauzy údajného únosu jeho syna, nevyzněl příliš přesvědčivě. Premiér mlžil, protiřečil si, na řadu otázek dluží odpovědi. Stále přetrvávají rozpory mezi ním a výpovědí jeho syna.
[ctete postid=“222347″ title=“Kolem Čapího hnízda houstne atmosféra. Tlak na vyšetřovatele stoupá“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/07/apí-hnízdo-whistleblowing-385×230.jpeg“ excerpt=“Kauza Čapí hnízdo je neuralgickým bodem tuzemské politické scény. Objevují se nová “ permalink=“http://forum24.cz/kolem-capiho-hnizda-houstne-atmosfera-tlak-na-vysetrovatele-stoupa/“]222347[/ctete]
Premiér Babiš odcestoval do Ženevy, aby podle jeho slov pomohl synovi, který se octl pod tlakem novinářů. Sám by měl ale zpytovat svědomí. Zatáhl syna a dceru z prvního manželství do neprůhledné transakce, ve které jim bylo sděleno obvinění z trestného činu.
Andreje Babiše mladšího se vyšetřovatelům nepodařilo dva roky vyslechnout, ačkoli premiér tvrdí, že jsou s nimi právníci v kontaktu. Není divu, že se média o tento případ zajímají. Zpochybňování jejich práce lze považovat jen za způsob obhajoby šéfa hnutí ANO a jeho týmu. Situaci ještě zkomplikoval rozhovor synova ošetřovatele Petra Protopopova v Právu (15. 11. 2018), který všemu nasadil korunu a zřejmě prozradil víc, než měl.
Jaké okruhy této bizarní kauzy dosud premiér věrohodně nevysvětlil, nebo na ně nebyla otázka v rozhovoru vůbec položena?
1) Načasování cesty za hranice
Premiér tvrdí, že syn odjel za hranice v době, „kdy vypukly pseudokauzy a ošetřující doktorka (Dita Protopopová) navrhla, aby odjel s panem Protopopovem do Ruska. To nemá nic společného s tím, aby se vymanil z dosahu úřadů. Nic neudělal, proč by ho zatýkali?“ diví se.
Premiérův syn opustil Českou republiku loni v září, tedy zhruba měsíc poté, co policie poprvé požádala sněmovnu o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu.
V té době už Babišovi právníci věděli, že mezi jedenácti obviněnými jsou i jeho syn a dcera, kteří vlastnili anonymní akcie v době žádosti o dotaci. Oficiálně jim bylo sděleno obvinění v listopadu, kdy se už syn pohyboval na neznámém místě kdesi na Krymu.
Premiér zatím nevyvrátil podezření, že šlo o snahu ukrýt obviněného potomka před českými vyšetřovacími orgány na pro ně nedostupné území, což zavání mařením vyšetřování. Proč syn nebyl tak dlouho vyslechnut, neví.
2) Dobrovolnost vycestování
Premiér prohlašuje, že syn za hranice vycestoval dobrovolně. Byl tam prý „šťastný a spokojený“, dostával jeho fotografie. Věděl o tom, kam jede a s kým jede. K průvodci jeho syna Protopopovi měl důvěru a za jeho péči je mu vděčný.
Tady je zjevný rozpor. Policie na jaře odložila podnět o únosu premiérova syna. Učinil jej počátkem roku sám junior, když poslal Kriminalistickému ústavu mail, kde si stěžoval, že ho kdosi drží proti jeho vůli na Ukrajině. Případ byl uzavřen, aniž policisté syna osobně kontaktovali, a spokojili se s ujištěním jeho právníků, že je vše v pořádku.
Totéž sdělil junior i novinářům Seznamu. Tvrdil, že dostal na výběr mezi zavřením v ústavu nebo „prázdninami“ v Rusku, tak raději zvolil „prázdniny“. Jiný náhled má i na Protopopova. „Měl jsem z něho strach. Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo. On mi řekl na Ukrajině – já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ prohlásil. Na nedobrovolném odjezdu na Krym trvá i po setkání s otcem v Ženevě.
3) Ukončení vyšetřování únosu
Premiér odmítá, že byl jeho syn unesen. „Protopopov se vrátil do Prahy a synovi se tam asi přestalo líbit, chtěl okamžitě pryč, což nebylo z nějakého důvodu možné. Na to konto napsal ten mail, že byl unesen, což byl samozřejmě nesmysl,“ řekl na Nově.
Z jakého důvodu to nebylo možné, jak to koresponduje s prohlášením, že tam byl šťastný? Okolnosti odložení ohlášeného únosu v době masivních čistek Babišovy vlády v bezpečnostních sborech a bez vědomí státních zástupců dosud nejsou známy. Dnes bylo vyšetřování obnoveno. Jak tuto věc vysvětluje Protopopov?
„Zkraje roku mi volá advokát a ptá se mě, kde je Andy, že se o něj zajímá policie. Říkám mu, že na Ukrajině. A pan advokát mi na to řekl, že nezbývá nic jiného, než abych ho co nejrychleji přivezl,“ tvrdí rodák z Moskvy. Jak je možné, že převezl oznamovatele trestného činu do Bratislavy, odtud právníci jeho fotografii poslali policii, neumožnili jí osobní kontakt, a ta ho ani nevyžadovala?
4) Proč nelegálně na Krym
„Pan Protopov je Rus, takže to chápu, že zrovna tam. Nemá víza do Evropy. Co je na tom špatného? Nechápu tu debatu,“ odráží premiér dotaz, proč jeho syn cestoval zrovna do Ruska a na Krym.
Tady už zůstává rozum stát. Legálně se lze na Krym dostat jen přes speciální povolení ukrajinských úřadů a k tomu určená kontrolní stanoviště. Jinak se cizinec vystavuje riziku trestního a finančního postihu. Pokud Protopopov, který považuje okupovaný Krym za ruské území, dopravil syna českého premiéra z Moskvy na ruská víza, vystavil ho nebezpečí trestního stíhání. To jeho otci nepřipadá zvláštní?
Ukrajinská strana se už ozvala, že juniorovi hrozí zákaz vjezdu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. „Jsem si prakticky jist, že přes kontrolní stanoviště ho nevezli. Na Krym se tak musel dostat nelegálně letadlem nebo autem z Ruska,“ tvrdí zmocněnec ukrajinského prezidenta pro Krym Borys Babin. Přinejmenším se už nyní rýsuje mezinárodní blamáž.
5) Vážný zdravotní stav?
Premiér neustále zdůrazňuje synův vážný zdravotní stav, o kterém však hovoří jen on a Protopopov. „Můj syn je nemocný, je mi to líto, ale kdo to nezná, nepochopí. Jeho stav se zásadně zhoršil, proto musel vycestovat za hranice,“ tvrdí a jeho apologeti papouškují mantru o štvanici na údajně těžkého schizofrenika.
Ještě dál zašel Protopopov, který v rozhovoru pro Právo prozrazoval takové detaily o chování a problémech svého svěřence, až se nechce věřit, že takovému individuu někdo může s klidným srdcem svěřit svého potomka.
Z hlediska rodiče by ovšem bylo naprosto asociální, kdyby poslal svého vážně nemocného syna, kterému se zhoršil zdravotní stav, vyžaduje léčbu a stálý dohled, na nebezpečnou cestu bez zdravotního doprovodu do země s nižší kvalitou lékařské péče.
Navíc vyšlo najevo, že Protopopov svého svěřence na dlouhé týdny opustil a nechal ho samotného v neznámém prostředí. Pustil ho i do Krivoj Rogu, o kterém se vyjádřil, že „to není země zaslíbená, ale Mordor – věznice, důlní šachty, feťáci“.
Tomu se říká odpovědné chování, zasluhující pochvalu a poděkování? Navíc junior tvrdí, že otec o jeho zdravotním stavu lže a překročil červenou čáru. Proč věřit Babišovi zrovna teď, když už lhal i o Čapím hnízdě tolikrát?
6) Tajemná známost z Krymu
Premiér dokládal šťastný pobyt syna na Krymu a Ukrajině romantickým příběhem, že si tam našel slečnu. „Synova přítelkyně je Ukrajinka, seznámili se na Krymu, ona má rodinu v Krivom Rogu, tak tam se synem jeli,“ řekl.
[ctete postid=“221876″ title=“Policie uzavřela šetření únosu premiérova syna podezřele rychle. V době policejních čistek“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/Ptáček-Erazím-385×230.jpeg“ excerpt=“Vystoupení šéfa pražské policie Jana Ptáčka a městského státního zástupce Martina “ permalink=“http://forum24.cz/policie-uzavrela-setreni-unosu-premierova-syna-podezrele-rychle-v-dobe-policejnich-cistek/“]221876[/ctete]
„Šťastná známost“ však rovněž vyvolává otazníky. Protopopov přiznal, že synovi tajemnou slečnu přivedl on, ačkoli ji neznal. „Kontakt na ni mi dal můj dlouholetý kamarád, kterému stoprocentně věřím,“ vysvětlil podivný bodyguard. Je zvláštní, že slečna, která byla najednou na Krymu k mání jako na zavolanou, pochází ze vzdáleného Krivoj Rogu na východní Ukrajině. Náhoda?
Pobyt Andreje Babiše mladšího na Krymu nemohl uniknout ruským úřadům a tajným službám. Experti na tuto oblast nedokážou pochopit, proč vycestoval zrovna do těchto problematických končin, kde hrozí riziko vydírání z ruské strany. Ponechání syna českého předsedy vlády v cizím prostředí s neznámými lidmi představuje velké bezpečnostní riziko.
Podobných nejasností zůstává po premiérově zpovědi na Nově víc. Je jen otázkou, jestli je na ně vůbec schopen hodnověrně odpovědět.