V Česku běží divoká a často agresivní diskuse o uprchlících. Jedni u toho varují před muslimy jako takovými, jiní zase tvrdí, že je úplně jedno, odkud imigranti pocházejí. Jedno to ale není, protože zkušenosti ukazují, že část migrantů z islámských států se skutečně v cizině neasimilovala, odmítá se přizpůsobit a nerespektuje zvyky a tradice nové vlasti. Multikulturalismus v tomto případě často selhal. Podívejme se na některá čísla a data, jak to ve světě funguje.
Respektovaný americký think tank Pew Research Center, jehož výzkumy jsou často pro jejich mimořádnou serióznost publikovány po celém světě, v březnu a dubnu letošního roku zkoumal na reprezentativním vzorku 3147 dospělých Američanů, jaký vliv mají přistěhovalci z různých regionů světa na americkou společnost. Můžeme pominout, jaký vliv měli imigranti na kulturu či jídlo v USA, podívejme se na celkový výsledek v případě této otázky. A Spojené státy jsou naprosto dokonalou imigrantskou laboratoří, protože za posledních 50 let přijaly neuvěřitelných 59 milionů imigrantů (jak tvrdí oficiální statistická čísla Amerického úřadu pro sčítání lidu).
Otázka zněla: „Jaký vliv mají přistěhovalci z jednotlivých regionů na americkou společnost?“ Zde je výsledek: Asiaté mají podle 47 procent Američanů pozitivní vliv, 39 procent si myslí, že to není ani pozitivní, ani negativní, a 11 procent se domnívá, že vliv je spíše negativní. U Evropanů jsou tato čísla: 44 % pozitivní, 45 % ani tak, ani onak, 9 procent negativní. Afričané: 26 procent pozitivní, 50 procent ani dobře, ani špatně a 22 procent negativní. Latinská Amerika: 26, 36 a 37 procent. A konečně Blízký východ: Lidi z této oblasti mají podle 39 procent Američanů na jejich zemi negativní vliv, stejné číslo vychází, že to není ani pozitivní a ani negativní, a jen 20 procent považuje tyto přistěhovalce za přínos.
[ctete]25163[/ctete]
Další číslo pochází z nedávné zprávy německého Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz – BfV), což je rozvědka zaměřená na domácí problémy. Podle ní stoupl u našich sousedů počet salafistů na 8 tisíc osob. Salafismus je považován za nebezpečnou islámskou ideologii vedoucí k potlačování práv a svobod nevěřících (nemuslimů), protože jeho cílem je nastolení teokratické diktatury. Němečtí salafisté se loni v některých městech (třeba ve Wuppertalu) objevili na ulicích v oranžových vestách a označili se za „šaría policii“. Taková samozvaná islámská policie v Německu. Hlídky začaly obcházet některé noční kluby, říkali lidem, ať nepijí alkohol, neposlouchají hudbu (!) a nehrají hry o peníze. Mělo to naštěstí krátkou životnost. „Nebudeme tolerovat ilegální paralelní spravedlnost,“ řekl ministr spravedlnosti Heiko Maas. Zopakujme si: 8 tisíc nejradikálnějších islamistů v sousedním Německu. Na počet muslimů v této zemi (kolem 5 milionů) malé číslo, ale jako možní rozvraceči státu je to hodně.
Zákony šaría chtějí už dlouho prosadit na některých místech Londýna a v dalších britských městech také místní radikální muslimové.
V mnoha francouzských městech žijí už v druhé či třetí generaci stovky tisíc vykořeněných muslimů z Alžírska, Tuniska či Maroka. Některá předměstí si žijí vlastním životem a řeči o integraci se týkají vždy jen části vyznavačů islámu.
Podrobněji se nemusíme rozepisovat o tom, že mnoho teroristických útoků páchají v Evropě islamisté, kteří žijí většinou v západní Evropě.
Někteří publicisté a obhájci velké migrace argumentují jiným číslem. V Evropě přece žije přes 45 milionů muslimů, takže argumenty, že „islám zde nechceme“, jsou zcela liché. Chci jen připomenout, že málokdo u toho dodává, že třetinu z toho počtu tvoří muslimové v Rusku. Z islámského Čečenska, republiky Ruské federace, pocházejí tisíce členů zločineckých gangů, kteří se pohybují po celé Evropě, a bojovníci v různých teroristických skupinách.
Do Sýrie a Iráku odjelo bojovat po boku teroristického Islámského státu 30 tisíc ozbrojenců z ciziny. Podle Europolu (Evropský policejní úřad) z nich asi 5 tisíc pochází ze zemí Evropské unie. Někteří se už vrátili a představují akutní bezpečnostní riziko. I takzvaný „osamělý vlk“ dokáže spáchat atentát, který má obrovský vliv i na chod velké země.
Pro srovnání jeden příklad o jiné skupině imigrantů, která má také velmi silné pouto ke svému svébytnému náboženství. Jsou to Sikhové, ti většinou pocházejí z indického státu Pandžáb. Ve Velké Británii jich žije kolem 750 tisíc, v USA půl milionu, v Kanadě 470 tisíc, v Itálii 70 tisíc. Bývají silně věřící, ale o jejich nepřizpůsobivosti neslyšíme, nečteme a neřešíme to.
[ctete]25160[/ctete]
Ať už jsou argumenty jakékoli, islám je ve svých radikálních projevech nenávistný k nevěřícím (nemuslimům) a vyznává džihád (svatou válku). Islámští ideologové hovoří o tom, že vláda tohoto náboženství má být nastolena nad celým světem. To není neobvyklé slyšet v mešitách mnoha zemí. Byl také určen nepřítel – demokracie, dekadentní západní způsob života, Amerika, Židé a mnoho dalších. V této nenávisti je vychovávána část mladé generace muslimských zemí.
Islám je také v mnoha podobách, od té nejextrémnější až po i ty pro nás přijatelné, exportován po celém světě. V současném světě nemá tento vývoz obdoby. Pomocí desítek miliard dolarů už byla přepsána mapa části Afriky. Někdy je vše umně zahaleno do humanitárních projektů, islámských nadací, škol, nemocnic, sociálních zařízení pro chudé. Největším exportérem radikálního islámu je pak Saúdská Arábie (údajný spojenec Západu), Katar či Spojené arabské emiráty.
Často se také zapomíná na to, odkud imigranti pocházejí. Nejsou stejní a nemohou být stejní. V Afghánistánu či Pákistánu je islám ortodoxní, často k cizincům až nenávistný. V Turecku či například v Kosovu je víra zjevně vlažnější. To vede k tomu, že třeba více než dva miliony Turků a Kurdů v Německu nejsou takovým problémem, jako některé menší, uzavřenější a k izolovanosti nasměrované muslimské skupiny, které už také žijí v Evropě.
Podle odhadů amerického Migration Policy Institute budou v roce 2050 muslimové tvořit v dnešní EU asi pětinu obyvatel. Jistě, většina z nich budou spořádaní a slušní občané, ale musíme počítat současně s tím, že jejich část bude prosazovat radikální islám, který je neslučitelný s naším životním stylem a standardy. Mohou to být v té době i miliony lidí.
Jako u všech ras, náboženství, či národů je každý člověk individualitou s odlišnými vlastnostmi. Že se ale část migrujících muslimů nebude chtít v Evropě integrovat, že odmítají asimilaci a že tíhnou k radikalismu, je jednoznačné.
Co s tím?