Slovenská armáda zorganizovala ve čtyřech okresech na severu a východě země pilotní projekt testování občanů starších deseti let, které by mohlo odhalit ohniska nákazy. Velkolepý projekt však provázely značné problémy. Na některých odběrových místech lidé čekali i dvě hodiny, chybělo vybavení i personál. Přineslo i další potíže – do oravské zpracovatelské firmy nenastoupila na směnu většina pracovníků, zřejmě kvůli karanténě.
Spustili plošné testování, ale chodili jim tam lidé. Tak by se daly pojmenovat problémy, které postihly Slovensko během začátku jejich pilotního projektu plošného testování. Probíhalo v nejvíce zasažených okresech Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov na severu a východě země. Přijít mohl každý občan z těchto okresů starší 10 let. O testy byl zájem.
„Lidé mohou přicházet volně, odevzdají své identifikační údaje, zdravotníci jim odeberou vzorek pro takzvaný antigenový test a ještě na místě, do patnácti až třiceti minut, by lidé měli dostat výsledek, zalepený v obálce s pokyny, jak pokračovat dál, pokud jsou pozitivní,“ popsal proces zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský. Když test indikuje nákazu covidem, musí daný člověk nastoupit do karantény a hlídat si svůj zdravotní stav.
Testování však provázely problémy. V některých odběrových místech museli lidé čekat i dvě hodiny, nedorazil materiál či zdravotnický personál, který by odběry prováděl. Tyto chyby však podle slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa armáda později vyřešila.
Někteří odborníci také zpochybňují přesnost levnějších (leč rychlejších) antigenových testů, které se v rámci plošného odběru používají. Upozorňují na falešně indikované občany, které test určí ať už jako negativní, nebo nakažené. Obě varianty by mohly danému jedinci a jeho okolí způsobit nemalé problémy. Kritici tvrdí, že se tento typ testů hodí spíše pro lidi s příznaky koronavirového onemocnění. Vláda tak nabídla lidem alternativu v podobě PCR testu, který si už ale musí zaplatit.
Masivní problémy pak hlásí oravský producent feroslitin – společnost OFZ. Jak popsal slovenský deník čas.sk, na noční směnu ze soboty na neděli nenastoupila větší polovina zaměstnanců – na 60 %. Informaci potvrdil výkonný ředitel společnosti Branislav Klocok. Důvodem mají být zřejmě karanténní opatření.
Firma tento výpadek prý očekávala a připravila se na něj snížením produkce. „Postupně, jak nám začali lidé vypadávat, jsme byli nuceni výrobu snížit až o 40 procent, někdy i víc, podle toho, kolik jsme měli k dispozici pecí,“ řekl deníku Klocok.
„Na jedné směně jich máme 19, do práce přišlo 10 lidí. Snažíme se to vykrýt v mezích toho, co nám dovoluje zákoník práce, i když to není jednoduché,“ dodal s tím, že tento stav dokáže udržet jen několik dní. Odstavení jedné z pecí by stálo firmu až 500 000 eur, tedy 13,6 milionu korun.
Plošné testování bude podle Prymuly do 14 dnů i v Česku
K nedělní 17. hodině se na Slovensku podle informací ministra obrany nechalo otestovat 136 904 lidí, přičemž infekčních na covid-19 má být 5 298 – jde tedy o rate 3,87 %.
Pilotní projekt začal v nejzasaženějších oblastech a jeho výsledky bude vyhodnocovat ústřední krizový štáb. Následně má testování pokračovat „prvním kolem“ od 30. října do 1. listopadu a pak „druhým přetestovávacím kolem“ od 6. do 8. listopadu.
Testování má být dobrovolné, kdo se ho však nezúčastní, bude muset zůstat deset dní v karanténě. Naopak výhody čekají ty, kteří se ho zúčastní: kdo bude mít test negativní, přestane se na něj vztahovat zákaz vycházení, který na Slovensku platí. Občany budou kontrolovat policisté či armáda, jež bude požadovat doklad o negativním testu.
Slovenská zkušenost je důležitá zvláště v případě, že by se podobný „projekt“, o kterém v nedávné době opakovaně mluvil ministr zdravotnictví Roman Prymula, zavedl i na území České republiky. Stále s tím počítá – v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT uvedl, že by mohl odstartovat do 14 dnů.
„Nebude to úplně plošné jak na Slovensku, bude to mírně selektivnější,“ popsal možnou podobu testování Prymula. Podle slovenských výsledků odhaduje, že se na území České republiky nachází až půl milionu nakažených.