Zdá se, že situace okolo Jana Farského se neuklidnila ani po jeho odletu do Spojených států, kde získal stipendium na Oregonské státní univerzitě. Nyní se totiž řeší, zda může bývalý šéf poslanců hnutí STAN složit mandát poslance zpoza „velké louže“.
Po volbách většina voličů čekala slíbenou změnu, která měla obnášet i jinou politickou kulturu, než zde posledních osm let předváděl Andrej Babiš a členové jeho hnutí. Místo toho se někdy občané nestačí divit, jaké informace se na ně hrnou.
Zatímco premiér a ministři skutečně vystupují ve srovnání se svými předchůdci daleko umírněnějším způsobem, v jednotlivých částech koalice se dějí věci. Konkrétně se tedy zatím dějí převážně v PirSTANU a pokaždé to úplně zahltí mediální prostor. Překvapivě však tím problémovým členem koalice nejsou Piráti, jak predikovali mnozí komentátoři, ale zástupci Starostů a nezávislých.
Kromě odstoupení Věslava Michalika ještě dřív, než se jako potenciální ministr stačil představit hlavě státu, schůzky Víta Rakušana s policejním prezidentem a financování STAN je pozornost zaměřena především na Jana Farského.
Jeho studijní „výlet“ do USA, o němž se jaksi zapomněl zmínit voličům, kteří si mysleli, že jeho zvolením budou mít ve sněmovně „svého“ člověka, vzbudil vášně. Po právu a zcela namístě. Jednání poslance hnutí STAN je totiž v přímém rozporu s tím, co chtěli Starostové prosazovat a s jakým mediálním obrazem vstupovali do nové vlády.
Farského rozhodnutí odcestovat na americkou univerzitu navíc nešlo ruku v ruce s jeho rezignací na poslanecký mandát, ke které ho donutilo až vedení STAN. To neustálo tlak veřejnosti a politiků z opozice ani koalice a svému místopředsedovi doporučilo, aby rozhodnutí zůstat poslancem přehodnotil.
To nakonec vyšlo, ale objevil se další problém. Zřejmě totiž takový akt nepůjde provést ze Spojených států. Jak uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek v Partii na Primě: „Farský tím, že odcestoval, tak mandátu se nemůže vzdát notářským podpisem v USA. Zjišťuje, jak to udělat právně tak, aby se ho vzdal. Jak se český poslanec může vzdát mandátu, když je v cizině. S tím se nepočítalo.“ Nastává tedy velké přemýšlení, jak to udělat, aby se Farskému vyšlo vstříc a on nemusel cestovat do České republiky.
Chyba. Pokud stále ještě poslanec sliboval, jak bude lítat na všechna důležitá hlasování, nemůže mít problém ani s přicestováním kvůli složení mandátu. Není důvod, aby se několik lidí staralo o to, že Farský nedokáže naplnit svou poslaneckou povinnost a chce se jí vzdát.
V současnosti by se tak mělo členu STAN oznámit, že je na něm, jak se se situací popere, ale zodpovědnost je pouze a jen na jeho straně. Proč by měl ministr spravedlnosti řešit, že se někdo rozhodl pracovat na svém projektu na zahraniční univerzitě a nemůže odtamtud udělat jeden právní krok? To postrádá logiku a zavání papalášstvím.
Jestliže má Jan Farský, jak uvádí server iRozhlas.cz, za svůj osmiměsíční pobyt ve Spojených státech k dispozici 20 dní, které může strávit mimo území USA, bude muset některé z nich věnovat vyřízení toho, co si sám nadrobil. Čím déle se totiž celá kauza protahuje, tím větší vrhá stín na STAN, Víta Rakušana, potažmo celý kabinet Petra Fialy. A ten s tím opravdu nemá nic společného.