Před necelými třemi týdny se objevilo jméno českého premiéra v novinách po celém světě. Bohužel se nejednalo o vyzdvižení jeho politických či obchodnických dovedností, ale o nově odhalený skandál, kdy Babiš koupil luxusní nemovitosti na jihu Francie v hodnotě 400 000 000 Kč skrz „offshorové” společnosti. O co přesně se ale jedná a co byla Babišova původní motivace?
Odkud se informace vzaly a z čeho přesně je Andrej Babiš obviněn? Žurnalisté si podezřelých převodů a vlastnictví všimli skrz informace zveřejněné v tzv. Pandora Papers, což je ve zkratce mezinárodní projekt skládající se z více než 600 investigativních novinářů, kteří zveřejňují dokumenty týkající se obcházení daní, daňových úniků či praní špinavých peněz skrze přesuny kapitálu do daňových rájů. A do hledáčku těchto žurnalistů se nedávno zařadil i náš pan premiér, jenž podle reportů skrz své „offshorové” společnosti na Britských Panenských ostrovech, ve Spojených státech a v Monaku pomocí půjček nakoupil francouzské nemovitosti takovým způsobem, že se mu podařilo ušetřit jak na samotné koupi, tak i na daních, jež hned v několika zemích komplexním systémem převodů obešel. Pojďme se ale na jednotlivé kroky majitele Agrofertu podívat blíže a rozluštit, jak se k vlastnictví Château Bigaud a jiných pozemků vlastně dostal.
Začněme tedy od samého počátku. Novinářům se podařilo zjistit, že mezi třemi offshorovými společnostmi Blake Finance Limited, Boyne Holding LLC a SPC Bigaud, jejichž skrytým majitelem je mimochodem právě Andrej Babiš, se v roce 2009 odehrály pozoruhodné transakce. Podle uvedených zdrojů si totiž tyto firmy, jež nejpravděpodobněji vznikly za účelem koupě již zmiňovaných francouzských pozemků, potřebných 400 milionů vzájemně půjčovaly. Plán byl tedy jednoduchý. Pan premiér nejprve dodal 15 milionů eur Blake Finance Limited, která sídlí na Britských Panenských ostrovech a která dané finanční prostředky následně poskytla washingtonské firmě Boyne Holding LLC. Ta již pak prostřednictvím své monacké dceřiné firmy SCP Bigaud nakoupila vybrané jihofrancouzské pozemky a nemovitosti.
Toto vše však může působit legálně, jak zmiňuje i samotný pan premiér: „Není to nic nelegálního.” Ale to platí pouze do jisté míry. Ano, všechny postupy od založení jednotlivých firem po převod jsou zákonné, avšak účel, za kterým tento komplexní postup Babiš podstoupil, již zákonný není. Ať už jsme na světě kdekoliv, obcházení daní narušuje jak zákon, tak i morální hodnoty občana, ale to není vše. Stejně tak je nezákonné skrývat část svého vlastnictví (v tomto případě americké firmy Boyne Holding LLC), pokud jste ministrem financí a máte povinnost tyto informace zveřejňovat. Samozřejmě by se také ještě dalo hovořit o záhadném převodu akcií právě americké firmy na Babišovu manželku, který se nám tehdejší ministr financí rozhodl také zatajit.
Co ale bylo Babišovou motivací?
Hlavním motivátorem byly zajisté peníze neboli přesněji ušetření peněz, a to vyhýbání se daním. V době, kdy Babiš dané pozemky pořizoval, platila ve Francii tzv. solidární daň z bohatství, jež má dnes už trochu jinou podobu. Tehdy ale platilo, že každý, kdo si pořídil ve Francii nemovitost za více než 33 milionů Kč, musel tuto daň uhradit. Pro Babiše by tak tato daň platila „dvojnásob”, protože Château Bigaud společně s jinými pozemky ho vyšly na necelých 400 milionů.
To by odpovídalo dani ve výši zhruba 5 milionů Kč a to se panu premiérovi hradit nechtělo. Proto také využil výše popsané složité struktury, která využívá toho, že pokud byla nemovitost zakoupená pomocí půjčky či hypotéky, snižuje to její celkovou hodnotu, a tak i daň z bohatství, která se z ní odvádí. Toto pravidlo dnes již platí i v případě, že je daň vyměřována cizinci, jenž si nemovitost kupuje prostřednictvím tzv. občanské firmy. SCP Bigaud jí nepřekvapivě podle zdrojů byla, což by i vysvětlovalo, proč v ní Babiš malý podíl vlastnil osobně – jsou totiž třeba nejméně dva vlastníci.
Dále se také zmiňuje možnost, že Babiš obešel daně i ve Spojených státech či samotném Česku, když skrýval darování akcií Boyne Holding LLC své manželce či když v roce 2018 tajil pozůstatek po zlikvidnění právě washingtonské společnosti, který by měl dle zákona opět zdanit. Na tyto akuzace již však pan premiér nereagoval, a proto nám nezbývá nic jiného než bádat dále.
Jak tato kauza pana premiéra ovlivnila či ovlivní?
To, jak odhalení tohoto skandálu našeho premiéra ovlivní, ještě není zcela jasné. Avšak francouzská prokuratura již oznámila, že zjištění mezinárodního týmu investigativních novinářů bude prověřovat. Babiš ale také není jediný občan České republiky, kterého se tato kauza týká (je jich zhruba 300), a proto prověření transakcí přes daňové ráje oznámila i tuzemská Národní centrála proti organizovanému zločinu. Dále by se však také dalo spekulovat o tom, že vydání zpráv podobného kalibru těsně před volbami částečně pomohlo k výhře koalice SPOLU nad ANO, ovšem to již nejpravděpodobněji byla pouhá třešnička na dortu. Nám již ale nezbývá nic jiného než vyčkávat a těšit se na to, co dalšího nám vyhlášené Pandora Papers prozradí.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.