Po sobotním vítězství koalice SPOLU v parlamentních volbách měl v neděli přijmout prezident Miloš Zeman šéfa poraženého hnutí ANO Andreje Babiše. Končící premiér z neformální půlhodinové schůzky, která se podle jeho slov neměla týkat volebních výsledků, uprchl nepozorovaně zadním vchodem. Krátce poté vyjela ze zámku v Lánech sanitka Ústřední vojenské nemocnice, která podle svědků v areálu stála několik dní. Až v úterý, více než padesát hodin po společné schůzce, se nechal Babiš slyšet, že mu prezident potvrdil, že ho pověří sestavením vlády. Dá se však této informaci od premiéra, pro nějž je lež standardním komunikačním prostředkem, věřit?
Andrej Babiš zřejmě odkoukal manýry od někdejšího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Ten v roce 2020 před prezidentskou volbou zažertoval, že pokud volby prohraje, odchází ze země. Nic takového se ovšem nestalo. I Čechům Babiš sliboval, že pokud hnutí ANO prohraje letošní sněmovní volby a bude muset do opozice, tak v politice pokračovat nebude. Den po volbách však ve svém pořadu Čau lidi uvedl, že v dolní komoře parlamentu nadále zůstává.
Můžeme tak i po této zkušenosti, která je pouze dalším důkazem ulhanosti premiéra, věřit slovům, která v úterý pronesl? „V neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, tak mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu,“ řekl Babiš pro Českou televizi.
Nutno dodat, že ministerský předseda po nedělní schůzce utekl zadním vchodem a novinářům se vyhnul. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pouze informoval o tom, že ke schůzce Zemana s Babišem v neděli došlo, ale žádná fotografie, jak bylo dříve zvykem, pořízená nebyla.
To vyvolává několik velmi důležitých otázek. Proč se o důležitém sdělení prezidenta Babiš zmínil až dva dny po jeho údajném vyřčení? Mluvil vůbec premiér s hlavou státu? Jakou roli sehrál kancléř Vratislav Mynář? Ví vůbec Zeman, kdo vyhrál volby, a dokáže rozhodovat o tom, komu svěří sestavování vlády?
Podle slov psychiatričky Džamily Stehlíkové se v případě prezidenta jednalo v poslední době o zanedbávanou péči o skokově zdementnělého pacienta. Nabízí se tak otázka, zda povolební vyjednávání neřídí kancléř bez prověrky a premiér s estébackou minulostí. Od marketingového týmu hnutí ANO se očekávala týden před volbami závěrečná špinavá tečka kampaně, která by, podobně jako kauza lithium z roku 2017, pomohla Babišovi vyhrát volby. Nyní se zdá, že závěrečné tečky můžeme od Babiše teprve očekávat.