Dvoumilionová sebeprezentace bývalé ministryně financí může mít dalekosáhlejší důsledky, než se zdálo. Do debaty o vyhazování státních peněz za fotografie a videa Aleny Schillerové se totiž pustil i Andrej Babiš. Překvapivě se ovšem za svou pravou ruku nepostavil, naopak se přidal k jejím kritikům. Navíc vyslal směrem k dřívější vicepremiérce nepříjemný signál.
Bývalá šéfka státní kasy stojí po boku svého stranického šéfa od doby, kdy působil ve funkci ministra financí. Po Babišově odvolání z vlády Bohuslava Sobotky tak byla jeho očekávanou náhradou. Překvapivě se však místo ní stal členem vlády Ivan Pilný. Ten se ovšem nevystříhal kontroverzních výroků, a tak už se pro něj v kabinetu Andreje Babiše místo nenašlo.
Na ministerstvo financí tak „konečně“ zamířila oddaná spolupracovnice šéfa hnutí ANO Alena Schillerová. Vzhledem k tomu, že dobře znala Babišovy priority, nikdy nebyl důvod, aby ji tehdejší premiér kritizoval. Naopak se stále více ukazovalo, že šéfka státní kasy patří mezi úzký okruh lidí, kterým předseda vlády důvěřuje.
O to větším překvapením se zdá současné chování lídra opozičního hnutí vůči své věrné „zaměstnankyni“. Ještě při hlasování o důvěře vládě se totiž zdálo, že by Schillerová za svého šéfa dala ruku do ohně a on by to alespoň v náznaku zopakoval.
Nyní se ovšem Babiš rázně postavil proti fotografiím, které exministryně za poslední rok prezentovala na sociálních sítích. Podle zjištění serveru Seznam Zprávy totiž snímky a videa vytvořené dvojicí zaměstnanců ministerstva financí stály daňové poplatníky 1,93 milionu korun. Tato informace pochopitelně vyvolala vlnu kritiky. Schillerové většinou bylo připomínáno, že ačkoliv stále hovoří o nutnosti řádného hospodaření, sama ve velkém utrácela státní peníze. Navíc k vlastní prezentaci na sociálních sítích.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO nejprve argumentovala tím, že fotografiemi přibližovala složitou materii svého úřadu. To se ovšem špatně vysvětlovalo u fotografie s pávem či u snímku, kde „dováděla“ s deštníkem. Proto přišlo další vysvětlení. Osobnější příspěvky na sociálních sítích prý jejich tvůrci fakturovali hnutí.
Tomu by se dalo věřit, jelikož se na transparentním účtu ANO skutečně nacházejí platby dvojici, která pracovala i pro ministerstvo financí. Problém je ovšem v tom, že podle vyjádření Andreje Babiše nemusí jít o honoráře za snímky Schillerové. Když totiž její nástupce v úřadu Zbyněk Stanjura oznámil, že na nedostatečně vysvětlenou kratochvíli exministryně zahájil audit, přišla nečekaná reakce.
„Ne, hnutí ANO to nebude platit, to je problém paní předsedkyně, ona se s tím musí vypořádat. Hnutí ANO to řešit nebude, protože se stala členkou až 21. října minulého roku,“ řekl Andrej Babiš. Z tohoto výroku lze vydedukovat hned dvě věci.
Bývalý premiér zřejmě tuší, že se budou vracet nějaké peníze, které byly neoprávněně použity ze státního rozpočtu. Tím de facto připouští, že vše neproběhlo podle regulí. K tomu Babiš tvrdí, že jeho hnutí nic platit nebude. Co tedy znamenají slova Schillerové o fakturaci části fotografií na ANO?
Slova Andreje Babiše každopádně vyvolávají otázky. Je sice veřejným tajemstvím, že je expremiér extrémně šetřivý, ale málokdo by očekával, že se k jedné ze svých nejbližších spolupracovnic zachová takto odměřeně. Při pohledu do minulosti se však obdobné Babišovo chování dá pozorovat hned několikrát. Například Radmila Kleslová v prvních letech fungování hnutí ANO působila dojmem nenahraditelné. Když se však kolem ní začaly objevovat nepříjemné kauzy, byla hozena přes palubu.
Stejně dopadla i bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová, novinář Martin Komárek, o trochu lépe se Babiš zachoval třeba k Martinu Stropnickému. V současnosti je ovšem chování předsedy hnutí ANO pochopitelnější než kdy dřív.
Následujících téměř 12 měsíců totiž Babiš nutně potřebuje, aby působil dojmem bezchybného politika, který přešlapy neodpouští ani lidem ze svého hnutí. Prezidentská kampaň se blíží a dá se očekávat, že se v ní nebude jednat v rukavičkách.
To si uvědomuje i Babiš, který bude rány rozdávat, ale musí se také připravit na to, že je bude muset přijímat. Musí tedy ještě teď začít eliminovat všechny problémy, které by se kolem jeho osoby mohly hromadit. Stačí totiž všechny kauzy, které až doteď musel vysvětlovat. Každá navíc může znamenat menší volební zisk a vzdálení se od prezidentské imunity. Teď už hraje každý sám za sebe.