Novinář Roman Protasevič byl zatčen v Minsku na letišti. Doprovázel do Řecka běloruskou opoziční vůdkyni Sviatlanu Tichanovskou a podle jeho vlastních slov byl už cestou sledován. Příslušníci tajných služeb letěli spolu s ním z Athén do Vilniusu letadlem společnosti Ryanair. Při přeletu nad Běloruskem podle původních informací jeden z nich vyvolal roztržku s posádkou, podle svědků došlo i na výhrůžky bombovým útokem.
Společnost Ryanair ve svém prohlášení zveřejnila, že o možné hrozbě byla informována běloruským řízením letového provozu a byl jí nařízen odklon letounu do Minsku. Nelogicky, protože Vilnius byl v té době bližším letištěm. Běloruská armáda dokonce vyslala svou stíhačku, aby letadlo zadržela. Pavel Latuško, běloruský politik a diplomat, jeden z opozičních vůdců, zveřejnil, že pilotům Ryanairu bylo běloruským letovým provozem vyhrožováno sestřelením, pokud neobrátí svůj let na Minsk.
Při prohlídce letadla nebylo zhola nic nalezeno. Let přistál ve Vilniusu ve 20:25 SELČ s většinou cestujících na palubě mimo zadrženého Romana Protaseviče, jeho přítelkyně a čtyř občanů Ruska. Proč neletěli dál zrovna oni? Nebyli to čirou náhodou naši staří známí z Vrbětic, nebo někteří jejich kolegové z útvaru 29155?
Společnost Ryanair je ve svých prohlášeních zatím velice opatrná, na rozdíl od Mezinárodní organizace pro civilní letectví a Mezinárodní asociace leteckých dopravců. Bělorusko jednoznačně zneužilo mezinárodní leteckou dopravu k pronásledování svých oponentů, čímž zavdalo teoretickou možnost až k vyřazení země z Mezinárodní organizace pro civilní letectví.
První reakce nedělního večera
Jako jeden z prvních na tento incident reagoval český ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který uvedl že si předvolá běloruského velvyslance a předá mu ostrý protest. Berlín už oznámil, že bude v EU prosazovat uvalení sankcí na Alexandra Lukašenka.
Proč je pro něj tak nebezpečný nezávislý novinář, který je režimem označován za kriminálníka a teroristu? Proč mu hrozí trest smrti? Je skutečně tak významný, aby jen kvůli jeho zadržení nechal Minsk unést letadlo jedné z členských zemí EU a riskoval tím reakci?
Roman Protasevič je šéfredaktorem a spoluzakladatelem běloruského opozičního serveru NEXTA. Ten byl snad nejdůležitějším zdrojem informací o protestech v Bělorusku po loňských prezidentských volbách zmanipulovaných vládnoucím režimem. Roman Protasevič může být odsouzen až k trestu smrti. Ale ani dlouholeté vězení pro něj neznamená nic jiného. Právě tuto sobotu došlo k úmrtí jednoho z členů opozice ve vězení, podle úřední zprávy na infarkt. V Rusku jsou poslední dobou oblíbené skoky z okna, každá země má své specifické zvyky.
Nejostřejší jsou reakce litevských politiků, což se dalo očekávat. Unesený Roman Protasevič nyní žije v Litvě, do Vilniusu letadlo mířilo a zapomenutá není ani společná litevsko-běloruská minulost. Prezident Gitanas Nauséda prohlásil, že „vyzývá spojence z NATO a EU, aby okamžitě reagovali na hrozbu, které běloruský režim vystavil mezinárodní civilní leteckou dopravu.“ Podle něj musí mezinárodní společenství podniknout okamžité kroky, aby se toto neopakovalo, a chce incident probrat na summitu EU v Bruselu.
Předsedkyně vlády Ingrida Šimonyté uvedla, že „pasažéry letu ještě dnes vyslechne policie, ať máme co nejrychleji informace o tom, co se dělo s letadlem Ryanair. Víme, že jsou dnes všichni unavení, ale už začalo trestní vyšetřování.“
Ano, ještě nedělního večera započala litevská generální prokuratura vyšetřování únosu letadla a porušení základních lidských práv garantovaných mezinárodním právem. Vyšetřování provádí kriminální policie.
Proč by se Bělorusko mělo zaleknout sankcí?
Jak je možné, že se případných následků Bělorusko neobává? Jednoduchá odpověď zní, že se nemá čeho obávat. Lukašenko si je naprosto jistý svou pozicí s Kremlem v zádech.
Rusko totiž vede řadu let hybridní válku proti euroatlantskému civilizačnímu okruhu. Od roku 2014 válčí na Ukrajině a obsadilo Krym. Dne 17. července 2014 byl komplexem Buk 53. brigády ruské protivzdušné obrany sestřelen let MH17 s 298 oběťmi. Ve dnech 16. října a 3. prosince 2014 byla spáchána sabotáž ve Vrběticích, při prvním výbuchu zahynuli Vratislav Havránek a Luděk Petřík. Sergej Skripal byl v Salisbury spolu s dcerou otráven dne 4. března 2018. Zelimchan Changošvili byl zavražděn v Berlíně 23. srpna 2019. Dne 20. srpna 2020 byl otráven novičokem Alexej Navalnyj.
Jaké byly odvetné kroky na ruské agrese? Vyhoštění ruských agentů s diplomatickým krytím pro Moskvu nic neznamenalo, ostatně sama odpověděla recipročními kroky. Musíme zmínit přijaté sankce technologické, sektorové i personální stejně jako obchodování s ruskými dluhopisy. Na Donalda Trumpa navázala administrativa Joe Bidena v odporu vůči dokončení Nord Stream II. Bohužel, v USA se nově objevují hlasy volající po změně stanoviska.
Ale co je důležité, EU doposud neudělala žádný závažný krok. Naopak, Kreml má své trójské koně v řadě zemí – v Itálii, Francii, Německu, Rakousku, Maďarsku, na Slovensku i u nás. A ti pomáhají nejen propagandisticky, ale i šířením proruských lží a zpochybňováním agresivních akcí Kremlu.
Proč by se měl Lukašenko zaleknout nějaké neakceschopné EU, má-li za sebou velkého Putina!? Očekává jen dny ostrých slov, které mu nijak zvlášť neuškodí. Naopak likvidace jeho odpůrce mu může jen pomoci. Vyvolá strach, vyšle signál, že před ním není nikdo a nikde v bezpečí. Za to mu trocha neškodného křiku stojí.
Mentalita zemí bývalého SSSR uznává jen sílu. A Evropa zatím sílu nedala pocítit ani Putinovi, ani Lukašenkovi. Nezměníme-li svůj přístup, musíme očekávat další eskalaci ruského státního terorismu.