Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě proběhl bez účasti diváků. Ačkoli obecně nelze snižovat nebezpečí šíření koronaviru, tento verdikt zanechává jistou pachuť a působí poněkud účelově. Existují přitěžující okolnosti, proč byla u nás takto omezena jen tato hromadná akce.
Ve dnech 5.-8. března proběhly v Novém Městě na Moravě další závody Světového poháru v biatlonu, které jsou pokaždé oslavou tohoto sportu nejen u nás, ale i v mezinárodním měřítku. Letos však byly ochuzeny o tradičně vřelou diváckou kulisu. Fanoušci tak nemohli přímo u trati podpořit skvělé třetí místo Markéty Davidové ve sprintu a čtvrté místo Michala Krčmáře ve stejné disciplíně, což je jeho letošní nejlepší umístění.
Pokud by šlo pouze o odborné rozhodnutí s cílem ochránit zdraví návštěvníků před novou virovou nákazou, nedalo by se nic namítat. Jenže v tomto případě existují indicie, že se do expertní roviny vložily i jiné motivy, které mohly sehrát určitou roli. Neexistuje totiž přesvědčivé zdůvodnění, proč byl prozatím takto „postižen“ jen biatlon na Vysočině, a žádná jiná hromadná akce na našem území, ačkoli se o tom vážně uvažovalo.
Jak k tomuto verdiktu došlo a které okolnosti o něm mohly spolurozhodovat?
Babišův populismus
O uzavření závodů v biatlonu pro diváky rozhodla Bezpečnostní rada státu v pondělí 2. března. Premiér Babiš poté zdůvodňoval tento krok zcela zavádějící informací, že pořadatelé očekávají účast nad 100 tisíc lidí, což zvyšuje riziko přenosu nákazy. Jenže to je údaj za všechny čtyři dny, kdy prostý součet neplatí. Navíc bývají diváci rozmístěni podél celé trati a mnoho z nich se zaplaceným ubytováním se už v té době pohybovalo ve městě.
Druhého dne byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve Sněmovně grilován opozicí kvůli chaotickému přístupu vlády. Musel mimo jiné vysvětlovat, proč si vybrala za oběť jen biatlon, a nikoli ostatní hromadně navštěvované sporty v čele s hokejem a fotbalem, velké společenské akce a koncerty. Nebo třeba Matějskou pouť v Praze, do které přijíždějí desítky tisíc zahraničních turistů bez jakéhokoli omezení.
Vojtěch jako by si tento nepoměr uvědomoval a opakovaně připomněl, že o den později znovu zasedne Bezpečnostní rada státu. Slíbil, že bude prosazovat podobná opatření jako například ve Francii nebo Německu. „Stanovíme nějakou kritickou hranici počtu osob, které se takto mohou shromažďovat, a zbytek akcí nebude dočasně povolen,“ uvedl.
V tomto směru byl sladěn s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, který navrhoval zákaz všech akcí a shromáždění s účastí nad pět tisíc lidí. Jenže po zasedání rady bylo všechno jinak. Tuto konstrukci odmítl premiér, který k omezení v dalších oblastech nevidí žádný důvod. Nakonec to tedy odnesl jen biatlon.
Nelze se zbavit dojmu, že jedním z hlavních důvodů tohoto nesystémového rozhodnutí je Babišův populismus. Šéf ANO předřazuje veškerému konání vlastní mediální obraz, často nehledě na odborná doporučení. Panicky se obává obratu veřejného mínění, pokud bude muset jeho vláda přijímat nepopulární kroky. Mezi ně masivní zakazování hromadných akcí jistě patří.
Nulová osobní motivace
Proč ale v tomto kontextu nebyl ušetřen biatlon? Premiér Babiš svévolně zasahuje do odborného rozhodování s cílem neutrpět ztrátu politických bodů, ale naopak z této situace co nejvíce vytěžit. Potom se jeví „odstřelení“ biatlonu jako cesta nejmenšího odporu při předvedení mediálního tyjátru, jak se nebojí ani razantních kroků.
Navíc je zřetelné, že Babišova osobní motivace vyjít vstříc zrovna pořadatelům biatlonu v Novém Městě na Moravě se limitně blíží nule. Šéf ANO si jistě stále dobře pamatuje, jak byl při své návštěvě těchto závodů před několika lety„vybučen“ diváky. Letos už ani nedostal pozvání. Stejně by po této zkušenosti nepřijel, ani kdyby mohl.
Rovněž nejsou žádným tajemstvím chladnější vztahy mezinárodně respektovaného prezidenta Českého svazu biatlonu Jiřího Hamzy s vládním establishmentem ANO. První viceprezident Mezinárodní biatlonové federace už před čtyřmi roky odmítl nabídku kandidovat za Babišovo hnutí v krajských volbách.
Hamza patří mezi kritiky nově vzniklé Národní sportovní agentury, která má od roku 2021 rozdělovat miliardy z dotačních programů do českého sportu. Byla ušita na míru bývalému reprezentačnímu hokejovému brankáři Milanu Hniličkovi, dnes poslanci ANO, jemuž dává Babiš velkou důvěru.
Šéf českého biatlonu se s Hniličkou střetl loni v listopadu v Otázkách Václava Moravce. Vyslovil obavu, že jeho agentura nebude apolitická. O penězích pro sportovní svazy totiž bude spolurozhodovat patnáctičlenný poradní orgán, do kterého chce Hnilička jmenovat poslance a další politiky.
„V takovém případě to určitě nebude plně odpolitizovaný orgán. Je malinko nešťastné, a to není útok na Milana (Hniličku), že on jako předseda si všechny sám jmenuje, a uniká mi tam trošku ten oponentní prvek fungování agentury,“ shrnul Hamza svoje výhrady.
Je to primitiv
Platí rovněž, že premiér Babiš nemá vřelé vztahy ani se starostou Nového Města na Moravě a místopředsedou ČSSD Michalem Šmardou, který přijal rozhodnutí o vyloučení diváků s neskrývanými rozpaky. Jelikož ho ale takto posvětil tvárný Hamáček, nemohl s tím nic dělat.
Špatné vztahy Babiše a Šmardy se táhnou od loňské letní vládní krize kolem výměny ministra kultury. Premiérovi se nelíbilo, že chce na místo Antonína Staňka nastoupit kritik vstupu ČSSD do vlády. Jejich střet se ještě vyhrotil poté, co Šmarda stáhl svoji kandidaturu.
„Jsem velice rád, že ve vládě není a nebude tam. Vyřešil jsem to velice rychle. Řekl jsem panu Hamáčkovi, že buď Šmarda odstoupí, nebo ho sejmu sám,“ uvedl premiér, jemuž se nelíbily některé starostovy výroky v médiích. „On o mně říká: je to ten typ člověka, který když je kvůli něčemu za slabocha, přijde domů a zmlátí psa nebo dítě. To považuju za absolutní sprosťárnu a prasárnu, která ukazuje, jaký je Šmarda primitiv,“ rozhořčil se.
Jak vidno, po dosavadních zkušenostech by bylo nejlepší, kdyby byli premiér Babiš, orientovaný pouze na vlastní PR, a jeho tápající ministr zdravotnictví Vojtěch zcela odstřiženi od rozhodování v takto citlivých věcech. Bylo by mnohem důvěryhodnější, kdyby veškeré pravomoci v boji s koronavirem převzala výlučně odborná sféra.