„Chceme znovu zkusit navrhnout našim partnerům snížení DPH u točeného piva z 21 procent tentokrát na 15, předtím jsme navrhovali deset. Myslím si, že těch 15 by taky pomohlo provozovatelům, kteří mají jen hospody, kde točí jen pivo,“ řekl novinářům Babiš. Premiér má na to jiný názor: „Já si myslím, že pro lidi by bylo mnohem lepší, kdybychom snížili DPH na základní potraviny. Když tady s tím návrhem ANO už před několika měsíci přišlo, tak už to od nás slyšeli,“ reagoval dnes na Babišův návrh Sobotka. ČSSD by podle něj chtěla, aby se snížila z 15 na deset procent DPH u chleba, masa a dalších základních potravin, kde si to stát může z rozpočtového hlediska bez problémů dovolit. „Myslíme si, že snížení DPH u piva může klidně počkat.“
Jak uvedl Český rozhlas již 26. dubna, nízká cena piva vadí odborníkům na alkoholismus. Prosazují stanovení minimální ceny alkoholu, která by část konzumentů odradila.
„Toto opatření by bylo velmi účinné k regulaci omezení spotřeby včetně intenzity. Současně by znamenalo snížení příjmů výrobců a distributorů alkoholických nápojů,“ řekl ČRo vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.
Problémových konzumentů alkoholu je v České republice 600 tisíc.
Na Rusko, náš bývalý a pro někoho současný vzor, samozřejmě nemáme.
Protialkoholickou kampaň v tehdejším Sovětském svazu zahájil šéf sovětských komunistů Michail Gorbačov 16. května 1985.
Jak uvedla Česká televize 17. 5. 2010, tehdejší „suchý zákon“ se prováděl takto: „Zcela se například přestala vyrábět vodka s podílem alkoholu 50 a více procent, alkohol s třiceti a více procenty se směl prodávat pouze od 11 do 19 hodin, v restauracích se „nalévalo“ od 14 hodin. Za pití alkoholu na veřejnosti hrozily vysoké pokuty a v celém impériu se radikálně snížil počet prodejen a výroben alkoholu. Zničena byla také asi třetina vinic a ovocných sadů. Prohibice zasáhla i oficiální sovětské recepce a z generálního tajemníka UV KSSS Gorbačova se mezi lidmi a v anekdotách záhy stal tajemník ‚minerální‘ nebo Limonádový Joe.“ V něčem byl Gorbačov úspěšný. Prohibice prý podle odborníků zachránila životy 1,4 milionu lidí. Pak se ale od vodkových reforem upustilo. Z vodky jsou peníze a podnapilý občan nedělá revoluce proti vrchnosti.
Prezident V. V. Putin se v roce 2014 rozhodl nezvyšovat cenu vodky. Psal jsem o tom už tehdy na reflex.cz: „Vodka je nápoj, který zemi drží pohromadě. Zároveň je ale příčinou řady nejvážnějších nemocí, které obyvatelstvo této chatrné jaderné velmoci postihují. Podle jedné nedávné studie čtvrtina ruských mužů zemře předčasně pár let po padesátce a vodka je považována za jednu z příčin tohoto stavu.
Cena vodky vyšplhala na cenu našich 95 korun za půl litru. ‚Přemrštěné ceny vodky vedou pouze k růstu konzumace nelegálních lihovin,‘ řekl Putin. ‚Myslím, že relevantní struktury by na to měly myslet.‘“ Podle Světové zdravotnické organizace umírá na nemoci spojené s alkoholem jeden z pěti Rusů, zatímco celosvětově je to jen 6,2 procenta. Ze zhruba 150 milionů Rusů je odhadem alkoholiků 20 milionů.“
Gorbačovovy pokusy vyvolaly mezi obyvatelstvem také značnou nevoli. Z doby perestrojky se traduje vtip: „Lid stojí dlouhou frontu na vodku. Jednoho muže to naštve a rozhodne se, že půjde do Kremlu zabít Gorbačova. Za hodinu je zpátky a lidé se ho ptají: Zabil jsi ho? Ne, odpověděl. Takových jako já tam byla fronta delší než tady, tak jsem to vzdal.“
Máme tedy směřovat na Východ i v tomto ohledu? Vasil Biľak kdysi ve slavném interview řekl pro švédské noviny, že „pivo je náš chleba“.
Proč se tedy Babiš najednou pustil do problematiky levného a levnějšího piva? Pokud by tedy snížení DPH přineslo i nižší ceny, ale to je v rámci konkurenčního boje docela pravděpodobné. Chce snad začít skupovat i pivovary? Chce vyrábět pivo z řepky? Chce mít národ spíše „pod vlivem“, aby se člověk se sníženou schopností vnímání snáze dostal do jeho vlivu? Nebo se chce zalíbit masám? Zeman popíjí a Babiš pivo zlevní. Komu by se to nelíbilo, krom terapeutů a partnerům v manželství. Pravděpodobná je nejspíš ta poslední varianta.