Datum 17. listopadu je v Česku kromě připomenutí si dvou zásadních historických událostí z let 1939 a 1989 také tradičně spojeno s pořádáním různých demonstrací. U Národního muzea vystoupil například dezinformátor Ladislav Vrabel a další odpůrci pomoci Ukrajině.
Ten se hned na úvod své řeči pustil do situace na Ukrajině. „Ukrajinská vlajka nesymbolizuje těch spoustu lidí na Ukrajině, které jejich režim okrádá, ale brutální ponížení českého národa,“ sdělil na pódiu.
Následně se z davu ozval hromadný výkřik „fašisti“. Vrabel se pak podivoval nad tím, že již dva roky ukrajinská vlajka na Národním muzeu visí. „Tenkrát tam visela vlajka s hákovým křížem, dneska ukrajinská,“ tvrdil.
„Tenhlencten režim nám dělá strach, aby si mohli dělat kšefty. Nevím, proč jsou tady ukrajinské vlajky, sem se chodí s českou,“ pronášel.
Projev Vrabela pak vystřídala naše národní hymna, při níž měla drtivá většina jeho příznivců na hlavě čepici.
Dalším vystupujícím pak byl například Pavel Krejčí. „NATO by se nemělo rozšiřovat na východ, což dneska může za situaci na Ukrajině. Proč dneska visí na muzeu ukrajinská vlajka?“ ptal se. Dále pak sdělil, že listopadové události z roku 1989 ovlivňovali Michal Gorbačov a George Bush st.
Bývalá učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině, pak řekla, že by ji nikdy nenapadlo, že lidé budou vyhazováni z práce kvůli svému názoru. „Nikdy by mě také nenapadlo, že budu mluvit pod ukrajinskou vlajkou na jednom z nejposvátnějších míst,“ pronesla dále.
„Současný režim je zlo a jeho symbolem je ukrajinská vlajka na muzeu,“ myslí si předseda České strany národně sociální (ČSNS) Michal Klusáček.
Policie musela na této demonstraci řešit několik přestupků. Jeden z účastníků měl prý u sebe tzv. boxera, další byl pak podle policejního mluvčího Jana Daňka vybaven pyrotechnikou.