Náčelník štábu raketových lodí Černomořské flotily, plukovník Valerij Trankovskij přišel o život během středečního atentátu, kdy mu v autě vybuchla bomba. Došlo k tomu v Sevastopolu na Krymu, symbolicky na ulici pojmenované po ukrajinském klasikovi Tarasu Ševčenkovi. Ukrajinci nyní vysvětlili, proč ruského kapitána jejich tajná služba zlikvidovala.
Deník FORUM 24 již během středy informoval o výbuchu vozidla, k němuž došlo ve středu ráno v krymském přístavu Sevastopol, který okupuje Ruská federace. V tom se nacházel kapitán první třídy, náčelník štábu raketových lodí Černomořské flotily Valerij Trankovskij. Exploze vozidla mu podle dostupných zpráv utrhla dolní končetiny a on na následky těchto zranění vykrvácel a zemřel.
Ukrajinci připomněli, že Trankovskij byl mj. zodpovědný za raketový úder na centrum jejich města Vinnycja, při němž zahynuly desítky civilistů, a také za další raketové útoky, například na jejich přístavní město Oděsa. I proto ho označili za legitimní cíl.
Být vámi, radši bych se ohlédl
Ukrajinský zpravodajský portál Expres ale později upozornil na vyjádření zástupce ukrajinských námořních sil Dmytro Pletenčuka. Podle něj bylo zničení ruského důstojníka důležitou ranou ruskému válečnému úsilí.
„Příslušní důstojníci jsou vedoucí pracovníci. Vzhledem k pozici jsou to lidé, na kterých spočívá organizační jádro celé struktury. Šéf štábu je člověk, který vlastně řídí všechny procesy,“ řekl. Podle něj jsou sice rozhodnutí o raketových útocích na Ukrajinu přijímána jinde, je však na expertních odbornících typu Trankovského, aby je účinně realizovali. A takových lidí nemá Rusko mnoho.
Trankovskij podle něj samozřejmě bude nahrazen, ale vzhledem ke klientelismu, který v řadách ruské armády nepokrytě funguje, je pravděpodobné, že bude nahrazen méně schopným nástupcem. „Jakékoli podobné případy jsou pro nás pozitivní,“ zdůraznil Pletenčuk.
Druhým důležitým motivem, který se podepsal na konci zmíněného důstojníka, je podle Pletenčuka faktor psychologický. Část velení Černomořské flotily dosud žije s rodinami v Sevastopolu. Další se podle něj pod tlakem okolností přestěhovali do Novorosijsku, kde má nyní základnu i většina zmíněného loďstva.
„Nemohu se žádnou zárukou říci, kde přesně se jejich personál nachází, ale v každém případě by se na místě jeho kolegů asi měl člověk začít rozhlížet,“ poradil ruským důstojníkům. Jak ostatně opakovaně zdůrazňuje ukrajinská tajná služba SBU, žádný zločin nezůstane nepotrestán.