Když vám nabídneme možnost, jak můžete sami a zdarma zachránit odhadem desítky životů ročně, přijmete takovou výzvu? Taková možnost opravdu existuje a dokonce kvůli tomu ani nemusíte opouštět svoje kanape, tedy pokud na něm máte připojení k internetu. Je však zvláštní, že takovou fantastickou možnost moc lidí nevyužívá. Nevědí o ní?
Začíná advent, tedy období naděje. Představme si při této příležitosti dva významné projekty, které vám umožní zachraňovat lidské životy.
Na univerzitě v Berkeley ve Spojených státech (v Kalifornii) vznikl před 17 lety dnes již slavný projekt, který má za úkol dát dohromady počítače po celém světě a pomocí jejich nevyužívané kapacity zjišťovat, zda jsme radioteleskopy nezachytili signály od mimozemšťanů. Později byl tento projekt rozšířen o mnoho dalších cílů. A tak si může každý z vás stáhnout počítadlo BOINC na stránce http://boinc.berkeley.edu/ nebo můžete využít výjimečné a stále se rozvíjející stránky http://www.czechnationalteam.cz/ českého národního týmu. Vyberete si projekt (či více projektů), kterému byste chtěli pomoci. Můžete si také kdykoli upravit, jak velkou část odpočívající kapacity počítače smí projekty využívat, dále který vámi vybraný projekt je pro vás nejdůležitější a podobně. Počítání můžete také kdykoli ručně zastavit a spustit, nebo se na čas zastaví samo, je-li procesor vytížen jinou činností. Pak už si můžete otevřít na počítači svoji oblíbenou knížku, popíjet adventní Glühwein a váš počítač zatím bude zachraňovat lidské životy.
Projekt na sledování našich mimozemských přátel či nepřátel je nejstarším a nejslavnějším projektem BOINC. Podílí se však na něm již hodně lidí, výsledky dosud nejsou žádné, objevit vzdálené mimozemské inteligentní dinosaury je sice fascinující, ale možná neužitečné (přinejmenším proto, že se k nim z technických i finančních důvodů stejně ještě po mnoho generací nepodíváme; ta cesta trvá generace i samotným rádiovým vlnám), a přitom vůbec nemáme jistotu, že někde v hloubi vesmírného prostoru vůbec jsou tvorové jako my, tedy jsou-li tam žáby taky, jak se píše v Písních kosmických. Ve vesmíru, a dokonce i pouze v naší Galaxii, je pravděpodobně obrovské množství planet vhodných k životu, jaký známe. Jenže nikdo neví, co to je život. Jestli pokaždé, když se seskupí určité molekuly, ožijí, začnou dýchat, pít a číst Svobodné fórum. Navíc víme, že na stvořené Zemi se poměrně rychle narodila jednobuněčná hloupá (avšak hodná) zvířátka, ale vývoj složitějších tvorů už byl asi větší oříšek, protože trval mnohem déle.
BOINC však nabízí mnohem užitečnější projekty. Takové, které nesnesou odkladu. Ve Švýcarsku byl před 73 lety založen dnes již slavný institut věnující se zejména tropickým onemocněním. Můžete mu pomoci s válkou proti malárii – s hledáním co nejlepších postupů při rozmisťování moskytiér, ozařování komárů či doručování nových vakcín. Stačí se přidat k projektu Malariacontrol.net. Jedná se o jeden z vědecky nejúspěšnějších projektů v rámci BOINC.
FiND@Home vymysleli na Univerzitě v Dublinu v Irsku. Jeho konečným cílem je objevit nové léky proti malárii. Tento projekt je ale menšího rozsahu, takže vždy nevyužívá veškerou kapacitu, kterou mu dáváte k dispozici. Nová a pokud možno levná antimalarika jsou nezbytně potřeba.
Velmi užitečný je také projekt Rosetta@home pomáhající skrz základní výzkum bojovat proti malárii, viru HIV, rakovině či Alzheimerově chorobě. Výsledky tohoto výzkumu jsou dávány průběžně zdarma k dispozici do databáze, ze které mohou čerpat vědci z celého světa. Projekt je dílem jedné z nejlepších amerických univerzit, Washingtonské univerzity sídlící ve městě Seattle na severozápadě USA.
Všechny tři uvedené projekty najdete na stránkách českého národního týmu mezi projekty z oblasti biologie.
Malárie je největším zabijákem v nejchudších oblastech a zabíjí zejména děti. Tyto děti přitom nikdy nekouřily cigarety, nikdy se nepřejídaly bůčkem a kachnami, jejich matky žily v těhotenství zdravě. AIDS je další velmi rozšířenou nemocí, zejména v Subsaharské Africe, ale v menší míře po celém světě. Dosud je však bohužel prakticky ve všech případech nevyléčitelná, lze pouze oddálit její propuknutí a zpomalit její průběh. Vysoký krevní tlak, rakovina a cukrovka jsou zase spolu s plicními nemocemi způsobenými obvykle kouřením největšími zabijáky v ekonomicky vyspělejších částech světa. Odstranění těchto nemocí je zřejmě naléhavější úkol, jemuž by se mělo věnovat více počítačů, než je třeba výzkum částic ve slavné laboratoři CERN. Byť tento výzkum nabízí obrovské naděje. Riziko neúspěchu takového výzkumu je poměrně velké a než díky němu budou vyvinuty třeba lepší technologie, zemřou na malárii milióny dětí.
Podílet se na záchraně celých sídlišť můžete ještě jedním způsobem, ale ten již vyžaduje váš čas (na rozdíl od nápadu BOINC, který vyžaduje pouze zapnutý počítač). Na anglicky psaných stránkách https://www.zooniverse.org/ můžete zkoumat fotky či videa a pomáhat tak vyvolat vědeckou revoluci.
Je lákavé nalézat vlastní planety u cizích sluncí nebo si prohlížet fotky zvířat v nádherném národním parku Serengeti. Velké objevy nabízí sledování dosud tajemné sluneční aktivity, práce s obřím detektorem gravitačních vln či hledání tzv. „gravitačních čoček“ (jakýchsi brýlí ve vesmíru).
Podívejme se však raději na zábavný projekt Worm Watch Lab. Stačí sledovat videa s červy, kteří si jen tak brouzdají po vaší obrazovce, a zaznamenat, pokud náhodou občas nakladou vajíčka. Vypadá to jako hra pro volné chvíle. Přesto tím pomáháte s výzkumem genů organizaci ze Spojeného království, v níž byl vyvinut penicilin a v níž se v roce 1953 psaly dějiny, když zde byla objasněna struktura DNA.
Nebo se v projektu Plankton Portal můžete ponořit do hlubin oceánů a pozorovat plankton. Kdy v jakých hloubkách rád pobývá (nebo je nerad zanesen oceánskými proudy), kam si plave. Bez něj by byl oceán mrtvý. Navíc je plankton velmi důležitý pro klima na naší životodárné planetě. Tento projekt má na starosti více organizací věnujících se mořím a oceánům.
Můžete také pomoci s lepším pochopením a tedy i lepším předvídáním tropických cyklón. Asi všichni víte, jak nesnadné je předvídat počasí, zvláště pak extrémní počasí, a jaké bývají důsledky velkých bouří, zejména pokud na ně nejsou lidé příliš připravení. Třídit snímky tropických cyklón z družice můžete v projektu Cyclone Center. Lidské oko je při tomto výzkumu nejlepším pomocníkem. Na tomto projektu se podílejí organizace a lidé zejména ze Spojených států věnující se podnebí i řízení rizik.
Užijte si advent. Je to čas pro navštěvování supermarketů, snězení adventních kalendářů, pití svařáků a zachraňování životů. Josef Švejk říkal, že poctivej člověk se cítí jako znovuzrozenej, když jde ležet a může říct: „Dneska jsem byl zase poctivej.“ Hned se nám bude lépe usínat, jestliže si před spaním budeme moci říci: „Tak jsem dnes zase zachránil (zachránila) život jednoho předškoláka.“ Připojíte se?