O letošní okurkové sezóně rozhodně nelze říct, že by trpěla nouzí na mimořádné události. Právě naopak. Zásluhu na tom měla samozřejmě olympiáda v Paříži a s ní související dění, dále třeba násilnosti, které postihly na několik dní Spojené království, a samozřejmě také pokračující vývoj na Ukrajině, potažmo v Rusku.
O všem zmíněném už toho bylo napsáno mnoho. Připomínku si ale určitě zaslouží i další události. Třeba to, že ani během olympiády v Evropě neustaly nenávistné projevy vůči židovskému obyvatelstvu, často maskované za kritiku Izraele.
Za zmínku stojí především vandalský útok na jednu z připomínek hrůz holokaustu – amsterdamský pomník Anny Frankové. Stalo se tak navíc podruhé během necelého měsíce. V obou případech byl pomník posprejovaný propalestinskými graffiti.
Poprvé se tak stalo v červenci, kdy vandal nastříkal na pomník nápis „Gaza.“ Podruhé nyní na začátku srpna, kdy se přesně na den smutného 80. výročí jejího zatčení na pomníku objevil nasprejovaný podobný nápis – „free Gaza.“
V tomto případě nemůže být pochyb o tom, že se opravdu nejednalo o žádný boj proti utrpení Palestinců. Šlo o jasný projev antisemitismu a zjevnou snahu bagatelizovat holokaust, při němž zahynulo šest milionů lidí a jehož obětí se stala i samotná Anna Franková spolu s téměř celou svojí rodinou.
Ohrožení naší svobody
Protižidovské projevy, často maskované za kritiku Izraele, představují problém po celé Evropě. Po 7. říjnu zažila zvláště západoevropská velká města mnohatisícové demonstrace, na nichž často zaznívalo heslo „Od řeky k moři, Palestina bude svobodná“(From the river to the sea, Palestine will be free) fakticky volající po zničení židovského státu.
A tímto to zdaleka nekončilo. Antisemitské projevy často získaly i zcela explicitní podobu. Vedle mnoha verbálních výpadů dochází od té doby také ke zvýšenému počtu fyzických útoků vůči Židům i jejich objektům. Mimochodem, ani Česko bohužel nezůstalo ušetřeno zvýšeného množství protižidovských projevů.
Celkový obrázek o situaci v Česku nám ale dají čísla z posledních let. Podle nedávno zveřejněných údajů Federace židovských obcí počet incidentů v posledních několika letech setrvale roste.
Zatímco v roce 2019 jich bylo 694, loni to bylo už 4328. Šíření protižidovských nálad nepochybně napomáhala například kázání v pražské mešitě na Černém Mostě, při nichž se mělo nabádat k boji proti Židům.
Krajní levice a muslimští radikálové
Různí aktivisté skrývající svůj antisemitismus pod pláštíkem kritiky Izraele se v současné době rekrutují především ze dvou skupin: krajní levice či muslimských radikálů. Ať už jsou jejich pohnutky jakékoliv, o jednom nemůže být pochyb. V lepším případě jde o užitečné idioty, v horším o vědomé podporovatele teroristického hnutí Hamás.
Představují ohrožení nejen pro židovskou komunitu, ale vzhledem k povaze ideologie, které vědomě či nevědomě napomáhají, také vůbec pro svobodu v celé Evropě.
Autorem je europoslanec za KDU-ČSL.