Vláda na příští rok navrhuje rozpočet se schodkem 60 miliard korun. Proč tomu tak je? A je to nutné?
Na tuto otázku odpovídal na ČT 24 ekonom Miroslav Zámečník. Řekl k tomu: „ Je to plán, který odpovídá roku, kdy se budou konat volby. V této fázi ekonomického cyklu by rozpočet měl být přebytkový, nebo by měl být velmi dobrý důvod, proč by nebyl. Schodek třeba ve výši 60 miliard, v podstatě jediné zdůodnění, které pro to najdete, je to že jsou velmi nízké úrokové sazby a vláda se může do šestého roku pořád financovat se záporným úrokem. A kdyby měla investovat například do silniční infrastruktury, kterou pořád nemáme dokončenou, nemáme ani obchvat Prahy, tak by to byla dobrá omluvenka. Bohužel ty investice, kapitálové výdaje, nějak zvlášť mohutné nejsou?
Proč to tak je?
Zámečník tvrdí: „Proč ne, to je zase dlouhá historie. V zásadě proto, že se přerušila příprava staveb, přerušil se výkup pozemků, máme extrémně komplikované předpisy. Do toho jsme tak dlouho nestavěli, až jsme přišli o tak zvané staré enviromentální posudky, o EIA ( Environmental Impact Assessment, pozn. SF), takže se u některých projektu musí udělat znova, takže to bude zase trvat nějakou dobu. Bohužel situace je taková, že těch infrastrukturních staveb, které by byly zralé na lopatu, těch je prostě málo.“
V pořadu zazněl také výrok Miroslava Kalouska z TOP 09 ve Sněmovně, který deficitní rozpočet komentuje: „My nemůžeme podpořit rozpočet pro nepřijatelnou bilanci. Nicméně v druhém a třetím čtení říkáme, pokud už mají být tyto hříšně vysoké daně výdaje realizovány, tak ať jsou realizovány na něco smysluplnějšího, než navrhujete vy.“
Zámečník to komentoval slovy, že pamatuje éru, kdy „rukou společnou poslanců ODS a KDU-ČSL v dobách, kdy ekonomický růst dosahoval více než 6 procent, byl schválen mnohem větší deficit.“
Náš rozpočet má samozřejmě i další souvislosti. Ekonomika roste, ale ne nějak závratně. Doba šestiprocentního růstu je pryč. Letošní odhady a odhady na příští rok mluví o 2, 4 a 2,6 procenta. (Podle prognóz České národní banky to může být až 2,9 procenta. pozn. SF)
Jsou tu zvolené priority, jako je třeba zvyšování platů některých kategorií zaměstnanců, třeba učitelů. Tam se Zámečníkovi nezdá nikoli zvyšování platů, které by se podle něj mohly zvyšovat klidně i více, ale to, že se zvyšuje plošně. Učitelům se má přidat, ale především těm nejlepším.
Průměrná mzda roste, na tu ovšem většina lidí nedosáhne. Roste dokonce i mediánová mzda, která už se týká onoho „prostředního“ pásma lidí. Jsou tu ale třeba důchodci, kteří ještě nespadají do pásma chudoby, ale jsou těsně nad ním a stačí málo, aby do něho spadli.
Letošní dobrá čísla jsou také důsledkem toho, že se na poslední chvíli investovaly peníze z Evropské unie, takže se čile stavělo ještě loni v listopadu, když mrzlo a letos se to rozbíhá pomalu. Je tu také říjnový pokles průmyslové výroby, který je zatím těžké analyzovat. Tolik Zámečník.
Proč tedy máme mít rozpočet schodkový? Odpověď může být docela jednoduchá, jak už bylo naznačeno. Je v tom politika a je třeba utrácet. V roce 2017 budou volby do Sněmovny a tak je třeba dát peníze občanům, kteří jsou samozřejmě voliči. Volby proběhnou nejspíše v říjnu a to bude do konce roku ještě několik měsíců zbývat. Vládní strany se budou moci chlubit konkrétními úspěchy, pokud jde o platy a konečná bilance rozpočtu bude ještě daleko. Lepší vrabec v hrsti…
Případnými úspěchy se bude chlubit nová vláda, jejíž složení ještě neznáme. Andrej Babiš už naznačuje, že výsledek může být lepší, než se čeká. Jenže vsadit si na to nikdo nemůže. Stačí, když v létě nebo na jaře přijdou povodně a následné škody si vyžádají svou daň a to doslova. O nějaké světové ekonomické krizi škoda mluvit. Topolánek by mohl vyprávět a přitom v tomhle byl nevinně.
Čísla jsou pro jednou hezká. Kde jsou v tomto jakž takž příznivém čase nějaké reformy? Nikde nic. Na co se čeká? EET to skutečně nevytrhne.