Hradní kancléř je, jak se zdá, mužem, který má zastání nejen od Miloše Zemana, ale i některých ministerstev. Poté, co úřad Aleny Schillerové rozhodl, že Vratislav Mynář nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech, objevila se další zajímavá informace. Podle Deníku N mělo jít „na ruku“ kancléřovi i ministerstvo školství. To absolutně ignorovalo podněty Transparency International, aby prošetřilo porušení dotačních podmínek, kterého se Mynář dopustil.
Protikorupční organizace kvůli tomu na prezidentova kancléře dokonce podala trestní oznámení. Po resortu Roberta Plagy chtěla, aby dotaci na osvětimanský penzion řádně zkontroloval a vyvrátil tak podezření, že Mynář při jejím získání podváděl a porušoval pravidla. Reakce se ovšem Transparency International v zákonné lhůtě nedočkala, až později se vyjádřil sám ministr Plaga. Ten TI sdělil, že případ byl předán Národní sportovní agentuře, a ministerstvo školství je tak z obliga. Jak ovšem upozorňuje Deník N, nic takového se podle vyjádření NSA nestalo.
Celá věc tak působí velmi podezřele a znovu ukazuje na podivné chování úřadů v kauzách, které se týkají Vratislava Mynáře. Již odpuštění vrácení dotace od ministerstva financí je velmi nestandardním úkonem. Sama šéfka státní kasy ovšem „neví“ podrobnosti a nechce se vyjadřovat. Spíše to ale vypadá, že pod jejím vedením ministerstva financí se rozdělování dotací lidem, kteří mají blízko k premiérovi nebo prezidentovi, posuzuje jinou optikou, než je tomu u podnikatelů, nemajících status VIP.
Mynář označuje informace o podvodném získání evropské dotace na svůj penzion za vylhané a útočí na všechny, kdo na jeho praktiky upozorní. Nedávno například Transparency International označil za „impotentní organizaci“ a řekl, že kdyby jí poslal nějaké peníze, dala by mu pokoj, popřípadě by ho začala chválit. Marka Wollnera, šéfa Reportérů ČT, kteří na kancléřovy machinace také upozornili, zase označil za „muže s napoleonským komplexem“.
Na případě Vratislava Mynáře se jasně ukazuje, jak využívá Miloš Zeman moci, kterou má, a hlavně svého postavení vůči Andreji Babišovi. Sám pro sebe chce občas nějakou službu, jako třeba vyhození ministra, ale pro své nejbližší spolupracovníky si patrně žádá větších výhod. Kancléř bez prověrky o tom ví své a poradce Martin Nejedlý, který si bez toho, aniž by byl smluvně vázán s prezidentskou kanceláří, užívá diplomatického pasu, jakbysmet.