Předsedkyně pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová se pustila do dalšího německého fotbalisty. Kritice se tentokrát nevyhnul člen německé fotbalové reprezentace Mesut Özil. Petryové vadí jeho fotografie před muslimskou svatyní Kaabu v Mekce.
Özil, který je potomkem tureckých rodičů, fotografii zveřejnil na svém facebookovém profilu. Podle Petryové tím vyvolal otázku, zda fotbalistova „veřejně oslavovaná“ cesta do Mekky nepředstavuje určitý způsob politického vyjádření. AfD zastává názor, že islám není slučitelný s německou ústavou, na což si podle Petryové obyvatelé Německa budou muset začít zvykat.
„Je škoda, že Mesut Özil, se kterým se identifikuje tolik dětí a mladých, se nepřipojuje ke zpěvu státní hymny,“ podotkla také předsedkyně AfD v narážce na televizní záběry ze hřiště, na nichž Özil nezpívá německou hymnu. Jak ovšem podotýkají německá média, Özil není sám, a mlčí většinou i reprezentanti, kteří se otevřeně hlásí ke křesťanství. Nicméně v budoucnu budou muset možná povinně zpívat všichni.
Frauke Petryová se postavila svými slovy za v podstatě již oficiální stranickou linii, kdy AfD kritizuje chování některých populárních osobností s rodinnými kořeny v cizině. Minulý měsíc v Německu vzplály spory okolo výpadu jednoho z členů AfD proti německém fotbalistovi tmavé pleti Jérômemu Boatengovi, jehož otec pocházel z Ghany. AfD kromě jiného vadilo, že jeho portrét z dětství zdobí přebal dětské čokolády Kinder, čímž podle nich došlo ke zvýhodnění přistěhovalce. Boateng se přitom narodil v Berlíně.
AfD nicméně nyní slovy Petryové také obeznámila Německo s tím, jak budu vypadat její plánované zásadní politické změny. Němci by měli odcházet později do důchodu, který by měli dostávat nižší než dosud, o poznání by se jim měla prodloužit i běžná pracovní doba (což je prý zcela nevyhnutelný krok). Větší daňové zatížení čeká v Německu bezdětné výdělečné osoby.
Naopak cílit chce AfD svou politikou na rodiny s dětmi, kterým hodlá poskytnout lepší sociální péči. Rozhodně chce zvýšit v zemi porodnost, čehož má být dosaženo vyšším zatížením bezdětných obyvatel Německa. „Chceme podpořit chudší rodiny, což budou muset zaplatit ti, kteří děti nemají,“ dodala šéfka AfD. Jak je vidět, pod pojmem sociální rovnost či spravedlnost si každý (a už i každý politik) představuje něco zcela jiného, a přerozdělování majetku se neštítí ani ti nejkrajnější pravičáci v Evropě.
Povinný zpěv hymny na hřišti je teprve začátek. Až budou Němci pracovat 10 hodin denně a rodit desetkrát častěji než dosud, ještě rádi si zazpívají. A na nějakou mešitu v Mekce si nevzpomenou ani kdyby na chleba nebylo. Německý „stát“ se o ně přece o všechny rád postará. Pokud si ovšem bezdětní výděleční Němci mezitím pro jistotu nepořídí pět dětí.