Pouhý den poté, co vešlo ve známost, že policie chce poslat kauzu předsedy vlády Andreje Babiše k soudu, dochází ke změně v čele resortu spravedlnosti. Pod něj spadá soustava státního zastupitelství, kde se bude o obžalobě premiéra rozhodovat. Samo o sobě jsou to zprávy, které dokáží vyvolat řetěz spekulací o tom, jak se chystá zametení Čapího hnízda pod koberec. Klíč je stále stejný jako u všech střetů zájmů, v nichž se Andrej Babiš vyskytuje: nikdy se se svými problémy neměl ocitnout v čele exekutivy.
Babiš si za spekulace může do značné míry sám. A to sveřepostí, s níž lpí na svém premiérském křesle.
„Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují.“ Památná slova z listopadu loňského roku nás vedou k otázce, čo si pán predseda predstavuje po takým slovom „nikdy“, a hlavně – co je pro to ochoten udělat?
Absurdní divadlo, které reprezentuje kus zvaný obviněný premiér v čele vlády a jím nominovaní ministři v čele resortů, které mají na stíhání vliv, bude vždy nabízet dostatek obrazů, v nichž zmíněný střet zájmů vynikne. Problém je jediný: Andrej Babiš nechápe, v čem je to špatně.
Končící ministr spravedlnosti Jan Kněžínek propásl výjimečnou příležitost vyjít ze situace jako čestný člověk. Říká, že končí, protože „již nechtěl čelit mediálním spekulacím o svém konci ve funkci“. Hraje vabank. Právě v té chvíli mohl a měl říct: Končím, protože mě to štve. Ale abych předešel jakýmkoli spekulacím, zůstanu přesně do chvíle, než bude kauza předána nezávislému soudu. Ani o den déle, ale ani o minutu méně. Dokud bude kauza v rukou exekutivy, jsem tu jako hráz proti jakýmkoli spekulacím. Nezávislá justice ať si pak dělá, co umí.
Kněžínek jako ministr selhal. Stáhl kalhoty a prchá.
Zemanova Marie
O jeho nástupkyni Marii Benešové víme, že má všechno, jen ne ortodoxní přístup k právu. Radí prezidentu Zemanovi a vypracovala pro něho analýzu, podle níž je v Česku možné objednat trestní stíhání. To je verze, se kterou ve své kauze od počátku operuje Andrej Babiš. Kdyby si chtěl na toto téma nechat vypracovat znalecký posudek, těžko by hledal vhodnějšího kandidáta.
Marie Benešová má k dotačním kauzám blízko. Přátelí se třeba s bývalou ústeckou hejtmankou Janou Vaňhovou, aktuálně obviněnou v rozsáhlé kauze rozkrádání evropských dotací na severozápadě Čech. Dokonce ji zastupovala jako poškozenou v soudu s vrahem Vaňhové partnera, severočeského kmotra Romana Housky.
Jako klíčová se začíná jevit otázka mravní integrity nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. On je hrází, která drží nezávislost soustavy státního zastupitelství. Jinými slovy bez souhlasu nejvyššího státního zástupce není možné zvenčí do soustavy personálně sáhnout – pokud by bylo třeba tlačit na některý článek. Má to jediný háček, a tím je odvolatelnost samotného Pavla Zemana. O tom může rozhodnout vláda – na návrh ministra spravedlnosti.
O tom, jak je postavení nejvyššího státního zástupce vratké a že je to největší slabina současného zákona o státním zastupitelství, mluvil nedávno v rozhovoru pro HlídacíPes.org třeba šéf Unie státních zástupců Jan Lata. „Odvolání nejvyššího státního zástupce není spojeno s žádnými důvody, tento je jmenován a odvoláván vládou na návrh ministra spravedlnosti, a jeho postavení je tudíž velmi vratké,” řekl.
Ustojí Pavel Zeman případný tlak? Obětuje svoje křeslo za ochranu státních zástupců, kteří spadají do obvodu Vrchního státního zastupitelství v Praze? Nebo přímo jeho hlavy Lenky Bradáčové? To jsou otázky, které si budeme v příštích týdnech klást.
Zmínili jsme hranici mezi exekutivou a justicí, a nezmínili jsme ji náhodou. Dokud budou Babišovy věci v rukou exekutivy, nikdy neopadnou spekulace o jeho vlivu na ně. Žádné vysvětlování ministra, že chtěl skončit už dávno a že je to z jeho vůle, nebude věrohodné, dokud nebude Babišova kauza před soudem. Neexistuje žádný prostor pro to, aby byla zastavena jinak, než zprošťujícím, nebo odsuzujícím verdiktem soudu.
Důvod, proč je na Babiše třeba pohlížet jinak než na jiného „sprostého podezřelého“, je jediný: Je to právě jeho postavení v čele vlády. Proto je třeba znovu připomínat, že se premiérem neměl nikdy stát. Respektive že se jím neměl stát dřív, než bude případně očištěn.
Převzato ze serveru Hlidacipes.org.