Ministr vnitra a předseda hnutí STAN v pondělí vpodvečer zavítal v rámci své tour Debaty bez cenzury do Mostu, do ikonické restaurace Severka. Setkání s občany probíhalo podobně jako ta předchozí, standardně se setkal s podporou, ale spíše s kritikou, a to jak svého působení ve funkci, tak kroků vlády. Byl například nazván vrchním cenzorem.
Předsedu hnutí STAN Víta Rakušana přišly mimo jiné v pondělí na debatu s občany do restaurace Severka podpořit ekonomka a kandidátka za STAN Danuše Nerudová a poslankyně Barbora Urbanová (STAN).
Mezi příchozími byla i ekonomka Ivana Turková, která dříve působila v hnutí SPD a nyní jako ekonomická expertka posiluje stranu PRO. Její první dotaz se týkal financování této kampaně. „Toto je vaše osobní předvolební kampaň a PR,“ shrnula na úvod a zeptala se, zda je včetně veškerého osazenstva, které je v sále, a jeho gigantické ochranky placena ze stranických peněz hnutí STAN. „Vidíme tady i paní Nerudovou, takže tu pravděpodobně probíhá i kampaň do eurovoleb,“ podotkla. Pokud by Rakušanova ochranka měla být placena z veřejných peněz, je to totiž podle ní zjevné porušení zákona a zneužití veřejných financí.
Rakušan ji uklidnil, že organizace, pronájem a všechny věci, které s tím souvisejí, jsou placeny z finančních prostředků hnutí STAN, a vysvětlil, že stejně jako kterýkoliv jiný ústavní činitel je i on jako ministr vnitra pod ochranou, jak stanovuje zákon. „Není to tak, že bychom si to vybrali a prosili o to,“ dodal s tím, že ochranná služba ČR vždy učiní taková opatření, která uzná za vhodné, a chráněná osoba do toho nevstupuje.
Dáma tedy pokračovala. Název Debaty bez cenzury jí přijde jako notná dávka ironie a pokrytectví, protože zrovna Rakušan je podle ní vrchní cenzor, jenž tu zavedl KRIT, který ona považuje za novodobou státní bezpečnost, řekla.
„Vzhledem k tomu, že je to organizace na potírání dezinformací, tak myslím, že to nechte na lidech. Pokud se opravdu tváříte, že tu není cenzura,“ přiblížila svůj názor a zdůraznila, že ona o tom přesvědčená není. Rakušan by tedy měl KRIT zrušit a omluvit se všem webům, kterým zakázal činnost. Jako příklady uvedla Protiproud Petra Hájka, cz24 news nebo První zprávy. „Děláte si legraci? Máte drzost jezdit tady s tím ‚Bez cenzury‘? To mi přijde zcestný,“ rozčílila se.
Vypnutí webů, které přišlo po začátku války na Ukrajině, provedl provozovatel CZ.NIC, uvedl Rakušan a dodal, že tento postup byl potvrzen i Ústavním soudem. „Rozhodně to nevypínal KRIT ani ministr vnitra. To máte špatné informace,“ řekl.
Následně vysvětlil, že KRIT je Krizový informační tým ministerstva vnitra. „Lidé, kteří vyrábějí informace, které se posílají i do regionů. Jedna kampaň se zaměřila například na to, jakým způsobem si žádat o příspěvek na bydlení v době energetické krize, jiná se zaměřila na jiné dávky,“ popsal s tím, že se tak informace dostávají například na výlepové plochy, na kterých nejsou žádná loga politických stran ani obličeje politiků. Jde tedy o způsob zprostředkování informací občanům.
Strategická komunikace státu je podle Rakušana něco, co chybí, co je potřeba, a rozhodně to není žádná skupina cenzorů jako takových. „Ti lidé nemají v popisu práce vyhledávat informace, které by se posléze zakazovaly. Takhle to v České republice nefunguje,“ řekl.
V názvu Bez cenzury trocha ironie je, uznal Rakušan. „A to právě vůči těm, kteří o mně říkají, že jsem v tomto státě největším cenzorem, a já tím chci ukázat, že v této zemi zaplať pánbůh žádná cenzura neexistuje,“ dodal.
„To si děláte legraci, to opravdu nemůžete myslet vážně, co se tady v té zemi děje. To je opravdu výsměch,“ rozčílila se ekonomka. „Myslím to absolutně vážně,“ odpověděl Rakušan.
Další dotaz, který položila, se týkal činnosti policie. „Jestliže Čermák sedí v base pět a půl let za verbální projevy a můžu s nima nesouhlasit, jak je možné, že řeporyjský hulvát vedle něj nesedí deset let? Kde je policie? Proč nekoná a proč není ten člověk souzen?“ křičela na ministra žena.
Rakušan ji tedy informoval, že starosta Řeporyjí Pavel Novotný se za své výroky, které se týkaly například Palestinců, k soudu dostane, jak minulý týden proběhlo médii. „Ministr vnitra v tomto státě nerozhoduje ani o tom, kdo bude vyšetřován, ani o tom, kdo bude trestně stíhán, a už vůbec nerozhoduje o tom, kdo bude odsouzen. A je to tak správně,“ řekl a dodal, že naštěstí jsme standardní stát, ve kterém nejsou lidové soudy.
Poslední, „zcela zásadní dotaz“ paní ekonomky se týkal premiéra Petra Fialy (ODS). Zajímalo ji, proč stát nezačal vyšetřovat jeho praní špinavých peněz a korupci vzhledem k tomu, že to podle ní média totálně vymlčela, a to pravděpodobně na nějaký pokyn, jak řekla.
„V této zemi platí ještě pořád to, že si nesmíte v bance vyzvednout více než 10 tisíc eur, tady si někdo odnese v tašce 14 milionů korun a je ticho po pěšině? Kdy začne policie konat? Navíc premiér Fiala, respektive jeho institut, má příjmy od nadace, kterou financovala také tato pochybná kampelička. Ve sněmovně je řádná schůze a pro jistotu to nikdo nepřenáší občanům. To vám přijde bez cenzury?“ vyjádřila se paní ekonomka.
Rakušan jí na to zopakoval, že ministr vnitra u nás neurčuje, zda se stal nebo nestal trestný čin ani kdy a koho má policie stíhat. Ministr vnitra zkrátka nerozhoduje o tom, zda policie zahájí jakékoliv úkony, a tak to má být.
K tomu, že informaci média promlčela, namítl, že nemá žádné nadstandardní informace a o čemkoliv, co se této premiérovy kauzy týká, se dozvěděl právě z médií. „Takže mám logický rozpor v tom, že říkáte, že to média promlčela, a já mám tu informaci z nich,“ řekl a dodal, ať policie šetří, co uzná za vhodné.
Nato žena již bez mikrofonu křičela na restauraci, že v každé jiné zemi by taková kauza stačila k tomu, aby premiér podal demisi. Ministr vnitra se premiéra zastal. Fiala podle něj situaci vysvětlil dostatečně a jasně. Za to ho přítomní v restauraci vypískali.