Správně by otázka měla znít opačně. Proč bychom měli věřit Richardu Brabcovi cokoliv, co podnikne v kauze DEZA? On a Andrej Babiš jsou ty nejméně vhodné osoby, které by se případem měly zabývat, které by měly vydávat stanoviska, prohlášení a měly mít jakoukoliv rozhodovací pravomoc. Odpověď je jednoduchá. V České republice není nikdo, kdo by byl v kauze DEZA ve větším střetu zájmů, než jsou Richard Brabec a Andrej Babiš.
Richard Brabec se s oblibou staví do role schopného a tak trochu nenápadného úředníka s velkým citem pro ekologii a přírodu. Jenže… Potom je tu ještě jiný Richard Brabec. Dlouholetý manažer Agrofertu, jeden z nejbližších spolupracovníků Andreje Babiše, ředitel jeho chemiček, člověk, který stál u zrodu ANO. Zajímavá je také jeho pozice v Agrofertu, odkud na ministerstvo odešel. Kdyby se teď do holdingu vrátil, jeho faktickým nadřízeným by byl Zbyněk Průša, oficiální šéf Agrofertu, který současně vede i chemičku DEZA, k níž má Richard Brabec tak nezávislý přístup.
Reálně je to tedy tak, že když se Richard Brabec vyjadřuje k otravě řeky Bečvy, vyjadřuje se ke krokům svého šéfa. Nezávislost? Jistě.
Mimořádně skandální jsou samozřejmě Brabcovy výroky v této kauze. Naznačují jeho nejistotu a zřejmě bezradnost. Nejprve patrně největší ekologickou tragédii od roku 1989 ignoroval. Po několika dnech začal naznačovat, že jeho šéf za ni nemůže. Potom lhal o tom, že policie na případ uvalila embargo. Tento týden lhal, že je vedeno správní řízení s firmami, na které se Brabec a další fanoušci Agrofertu snaží vinu za otravu řeky hodit.
Je to dost lží a dost velký střet zájmů v dost velké kauze. Jediné, co by měl nyní Richard Brabec udělat, je demise. Na těch 40 tunách mrtvých ryb se jasně ukazuje, v jak děsivé situaci se Česká republika nachází. Českou inspekci životního prostředí, která by měla otravu řeky vyšetřovat, personálně rozprášil ministr Brabec, který je v podstatě podřízeným majitele i ředitele chemičky, která je hlavním podezřelým. O tomhle se budou jednou děti učit ve školách.