Nečekaný obrat státního zástupce Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo vyvolává pochybnosti. Zdůvodnění, proč vyhověl stížnosti čtyř obviněných v čele s Jaroslavem Faltýnkem, je nevěrohodné. Popřel důkazní situaci, kterou donedávna sám obhajoval. Co to může znamenat pro další vývoj případu?
[ctete postid=“195526″ title=“Ředitelka GIBS Haderková pochopila dobu. Půjde na ruku Babišovi i žalobcům“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/05/Screenshot-2017-05-08-22.28.14-385×230.png“ excerpt=“Nová ředitelka GIBS Lenka Haderková pochopila dobu, proto ji Andrej Babiš vybral za “ permalink=“http://forum24.cz/reditelka-gibs-haderkova-pochopila-dobu-pujde-na-ruku-babisovi-i-zalobcum/“]195526[/ctete]
Městské státní zastupitelství v Praze zveřejnilo rozhodnutí dozorového žalobce o stížnostech jedenácti obviněných proti usnesení o zahájení trestního stíhání v případu podezření z dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo. Čtyřem z nich v čele s prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem vyhověl. Z řady důvodů jde o překvapivý posun.
Žalobce popřel sám sebe
Podobné stížnosti bývají v drtivé většině případů zamítnuty. Státní zástupce vykonávající dozor nad trestním řízením by v opačném případě – pokud by mezitím nedošlo k nějakému zásadnímu zvratu ve vyšetřování – popřel sám sebe. Zvláště v takto citlivé kauze, která je stále středobodem politického dění, to nutně vyvolává otazníky, co za tím ve skutečnosti je.
„Státní zástupce zrušil trestní stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob, protože je považuje za neodůvodněné a minimálně předčasné. Policejním orgánem nebylo dostatečně doloženo, že by naplňovali skutkovou podstatu trestného činu,“ oznámila mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Zdůvodnění tohoto rozhodnutí po půlročních průtazích od podání stížnosti je skandální. Pokud kriminalisté v čele s Pavlem Nevtípilem nepředložili dostatek důkazů o Faltýnkově vině, proč dozorový žalobce hned dvakrát posvětil jejich žádost o vydání obou klíčových politiků ANO sněmovnou k trestnímu stíhání (loni v září, letos v lednu)? Proč obhajoval práci policie před mandátovým a imunitním výborem a ujišťoval poslance, že důkazy pro vydání Andreje Babiše i Jaroslava Faltýnka jsou pádné a dostatečné?
Změnily se důkazy?
Šarochovo dobrozdání nakonec značnou měrou přispělo k opakovanému zbavení imunity obou politiků ve vypjaté předvolební i povolební atmosféře, přestože byli vyšetřovatelé a státní zástupci napadáni okruhem ANO z nečistého politického boje a spolupráce s mafií.
Jak je zároveň možné, že pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která na základě jiné podané stížnosti prováděla dohledovou prověrku, už dříve shledala námitky jako nedůvodné a v průběhu vyšetřování nenašla pochybení? Pouze kritizovala průtahy v řízení způsobené zástupci Babišových firem.
Radikální názorový obrat státního zástupce nedává žádný smysl, kromě jediného – že došlo k proměně celkové situace. Jaroslav Šaroch je v justičních kruzích považován za uvážlivého profesionála, ke kterému podobné počínání příliš nesedí. To jde do sněmovny žádat o vydání vrcholných politiků v takto třaskavé kauze, aniž by byl stoprocentně přesvědčen o oprávněnosti a síle shromážděných důkazů? Důkazní situace v době žádání o vydání nemohla být jasnější než dnes.
Jaroslav Faltýnek byl jako člen představenstva firmy ZZN Pelhřimov z holdingu Agrofert, z níž se netransparentně vyklubala farma Čapí hnízdo, vyšetřovateli považován za jednoho z organizátorů podvodu. Podle nich musel vědět o tom, že se akcie původní firmy, v níž pracovali i bývalí tři manažeři rovněž zproštění obvinění, fiktivně mění na anonymní, aby byly následně převedeny na Babišovy nejbližší rodinné příslušníky.
Poté nově vzniklá firma před úřady formálně splňovala kritéria (i když je otázka, jestli všechna v souladu se zákonem) pro žádost o poskytnutí padesátimilionové evropské dotace pro malé podniky. To je mimochodem u luxusního letoviska za miliardu složitě představitelné.
Udála se spousta věcí
Faltýnek tak podle vyšetřovací verze mohl naplňovat roli jakéhosi „bílého koně“ řízeného Andrejem Babišem, a jen stěží nemohl tušit, oč se při této transakci jedná. Tato konstrukce dnes padá a vyšetřování se komplikuje. Státní zástupce sice stížnosti Babiše a jeho blízkých příbuzných zamítl, ale základy stavby jsou narušeny. Případ se rozmělňuje a drolí a jeho osud je nejistý.
[ctete postid=“195087″ title=“Čím více represe, tím lépe. Vláda ANO chce vyšetřující celníky a finanční policii“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/04/Schillerová-Metnar-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda hnutí ANO se zhlédla v představě policejního státu. Hned dva její členové “ permalink=“http://forum24.cz/cim-vice-represe-tim-lepe-vlada-ano-chce-vysetrujici-celniky-a-financni-policii/“]195087[/ctete]
Určité temné náznaky směrem ke státnímu zastupitelství byly vysílány po podzimních volbách už koncem minulého roku. „Udála se spousta věcí. Počkal bych, jestli policie druhou žádost do sněmovny vůbec pošle. Dali jsme stížnost na postup policie a uvidíme, jak rozhodne státní zástupce,“ tvrdil tehdy záhadně Faltýnek, o němž se traduje, že má dlouhé prsty do policejního i justičního prostředí. Současné Šarochovo rozhodnutí je vodou na mlýn jeho sebeobrany, že šlo o vykonstruovanou „blbost“.
Mocenská hra
Jelikož městské státní zastupitelství nezveřejnilo žádné podrobnosti, působí jeho závěry jako lapsus, který může být zneužit ke zpochybnění celé kauzy a zejména práce vyšetřovatelů. Jistě toho využije konglomerát hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, který možná čekal víc, ale ještě dramatičtější zásah do kauzy by byl o to více podezřelejší.
Tato „salámová“ metoda se může při působení na veřejné mínění jevit jako nenápadnější a efektivnější a přinejmenším může přispět k demotivaci hlavních vyšetřovatelů, kteří už podle kuloárových informací uvažují o odchodu.
Nešlo právě o to v době sestavování vlády, kdy sílí oligarchovy tlaky na ovládnutí bezpečnostních složek, které v případě GIBS vyhovují i zájmům špiček státního zastupitelství? Nestává se žalobce Šaroch pouhou figurkou na šachovnici mocenské partie, kde je trestní stíhání premiéra nežádoucí? To ukáže čas, ale aspoň to tak zatím navenek působí.