Náměstek polského ministra zahraničních věcí Wladyslaw Teofil Bartoszewski v neděli zkritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána kvůli jeho slovům na adresu Polska a jeho politiky vůči Ruské federaci. Orbánova politika je podle něj v současné době protiunijní, protiukrajinská a protipolská. „Proč nevytvoří unii s Putinem a některými autoritářskými státy tohoto typu? Pokud nechce být členem nějakého klubu, vždycky může odejít,“ dodal náměstek.
Polské ministerstvo zahraničních věcí tak reagovalo na projev maďarského premiéra na každoroční Letní svobodné univerzitě pro příznivce vládnoucí strany Fidesz v rumunském Tusnadu, kde žije velké množství etnických Maďarů. Během svého projevu odsoudil to, co označil za špatnou politiku Evropské unie, celého Západu a polské vlády vůči Rusku.
„V příštích desítkách let, možná staletích, bude Asie dominantním centrem světa,“ řekl Orbán podle agentury Reuters. V této souvislosti zmínil Čínu, Indii, Pákistán a Indonésii. „A my na Západě jsme do tohoto bloku zatlačili i Rusko,“ dodal. Rusko podle něho ukázalo ekonomickou flexibilitu tím, jak se dokázalo přizpůsobit sankcím, které na něj uvalil Západ po anexi ukrajinského Krymu v roce 2014.
„Poláci vedou pokryteckou politiku. Kritizují nás za naše vztahy s Rusy, a přitom sami s Ruskem obchodují přes prostředníky. Takové pokrytectví ze strany státu jsem ještě neviděl,“ kritizoval Orbán spojence z NATO a Evropské unie.
Orbán rovněž obvinil Polsko, že způsobilo změnu rovnováhy sil v Evropě tím, že oslabilo osu Berlín–Paříž ve prospěch nového uspořádání Londýn, Varšava, Kyjev a pobaltské a skandinávské země.
S Ruskem neobchodujeme, na rozdíl od premiéra Orbána
V reakci na jeho slova náměstek polského ministra zahraničních věcí Wladyslaw Teofil Bartoszewski v neděli podle polské agentury PAP řekl, že Orbánova politika je v současné době protiunijní, protiukrajinská a protipolská. „S Ruskem neobchodujeme, na rozdíl od premiéra Orbána, který je na okraji mezinárodní společnosti – jak v Evropské unii, tak v NATO,“ dodal Bartoszewski.
„Opravdu nechápu, proč chce Maďarsko zůstat členem organizací, které nemá tak rádo a které s ním údajně tak špatně zacházejí,“ pokračoval Bartoszewski. „Proč (Orbán, pozn. red.) nevytvoří unii s Putinem a některými autoritářskými státy tohoto typu? Pokud nechce být členem nějakého klubu, vždycky může odejít,“ uzavřel.
Orbánova slova zkritizoval i americký velvyslanec v Budapešti David Pressman. „Ve svém projevu premiér Orbán hodně mluvil o Spojených státech amerických. Ve stejném projevu, čerstvě po setkání s Putinem, premiér Orbán rovněž šířil kremelské konspirační teorie o Spojených státech. Těžko bychom to od spojence očekávali,“ napsal na sociální síti X.
Vztahy mezi Varšavou a Budapeští ochladly po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 kvůli rozdílným názorům na invazi. Orbán však Polsko dříve otevřeně nekritizoval.