O údajně početných dvojnících sovětského vůdce Josifa Stalina se vyprávějí legendy. Je pravda, že jména mnoha z nich zůstávají dodnes neznámá. Ale nikoli všechna. Redaktorka a publicistka Irina Sergijevskaja ve své knize „Pantheons of the Kremlin“ zmiňuje nejméně pět Stalinových „záskoků“, včetně obyčejného účetního jménem Jevsej Lubnickij.
Proti Josifu Stalinovi bylo ve 30. letech údajně zorganizováno několik pokusů o atentát. Nakonec o tom, že bude nutno opatřit dvojníka, rozhodla Stalinova cesta do rodné Gruzie v roce 1935. Tedy pokud je pravdivá verze syna slavného zpravodajského důstojníka Pavla Sudoplatova Andreje. Ten napsal knihu „Tajný život generála Sudoplatova“. Podle Sudoplatova mladšího přijel na podzim roku 1935 Stalin do Gruzie, aby navštívil svoji matku Jekatěrinu Džugašvili.
Návštěva byla nakonec krátká, protože Stalinova ochranka prý odhalila spiknutí v řadách starých gruzínských komunistů. Ti byli přesvědčeni, že Stalin zradil Leninovu věc. Spiklencům se nakonec nepodařilo „otce národů“ zabít, ale po tomto incidentu byl vůdci opatřen jako dvojník účetní Jevsej Lubnickij.
Bezpečnostní důstojníci ho objevili v roce 1935 ve městě Vinnycja a téhož roku účetního převezli na daču nedaleko Moskvy. Tam muže připravovali na zodpovědný úkol. Do tajné operace byli zapojeni kosmetici, kadeřníci, krejčí a psychologové. Ti pak byli následně zlikvidováni. Kromě toho se Lubnickij šest měsíců učil chůzi, mimiku a gesta vůdce. Podle Lubnického jeho využití schválil sám Stalin a při jejich vzájemném představení spolu dokonce pili brandy.
Debutové „představení“ bývalého účetního v roli vůdce SSSR proběhlo bez problémů. Delegace skotských horníků nic nepoznala. Po úspěšném absolvování tohoto „křtu“ se Lubnickij začal zúčastňovat vážnějších akcí. Stál dokonce na balkóně mauzolea vedle Kaganoviče, Molotova, Malenkova a dalších hodnostářů. Dvojník v rozhovoru pro montrealské noviny Gazette uvedl, že si všichni byli vědomi, že Stalin není skutečný, a dívali se na dvojníka s neskrývanou nenávistí. Podle Lubnického by většina členů strany také chtěla mít takový záskok.
Nic ale netrvá věčně. Podle knihy Iriny Sergijevské „Panteony Kremlu“ byl v roce 1952 Stalinův dvojník zatčen. Důvodem mohlo být, že jak roky plynuly, Stalin stárl nějak rychleji než jeho náhradník a mohlo by to být znát. Lubnickij si myslel, že bude nejspíš zastřelen, ale dopadlo to jinak.
Nejdřív ho poslali do gulagu na Dálném východě a po Stalinově smrti byl vyhoštěn do Střední Asie. V roce 1953 se dozvěděl, že spolu se specialisty, kteří kdysi pracovali na jeho vzhledu a chování, byli zlikvidováni i jeho příbuzní. On sám nesměl nikdy opustit asijskou část země. Do své rodné Vinnycje se nikdy nevrátil a zemřel v Dušanbe v roce 1981.
(Zdroj: Russian7.ru)