V rámci projednávání vládního návrhu zákona na rozšíření státních záruk úvěrů jsem předložil pozměňovací návrh, který měl prodloužit odklad splátek hypoték a jiných úvěrů do ledna nebo dubna 2021. Tento návrh poslanci ANO, ČSSD, KSČM, SPD, ODS a KDU-ČSL zamítli.
Koncem října 2020 skončí moratorium pro splátky hypoték a jiných úvěrů. Protože v tuto chvíli jsme na tom ohledně koronavirové krize hůře než na jaře a nechci lidi nechat napospas, když mohou být ve větších problémech a mít ještě menší finanční polštář, předložil jsem návrh (SD 6470 – Tomáš Martínek) na prodloužení moratoria. Chtěl jsem tak zabránit masivnímu nárůstu nesplácených úvěrů, které by mohly mít negativní dopady na dlužníky i českou ekonomiku.
Pro podnikatele, kteří jsou v nájmu, se připravuje program COVID Nájemné, kde jim část nájemného bude doplacena ze státního rozpočtu. Na druhou stranu podnikatelé, kteří splácejí například restauraci pořízenou na hypotéku, nedostanou nyní ani tu nejmenší pomoc v podobě odložení splátek. Ještě horší situace může být například u mladých rodin, které jsou postiženy výpadkem příjmů kvůli práci v zavřeném odvětví či výpovědi. Možnost odložit splátky úvěrů může také umožnit úvěrovaným majitelům nemovitostí odložit zase splátky nájemného.
I přes prohlášení České bankovní asociace (ČBA) mám zprávy od klientů postižených koronavirovou krizí, kterým banky nyní individuálně odmítají prodloužit odklad splátek nebo požadují dodatečné poplatky. Přitom podle neveřejné interní bankovní analýzy byl pro banky dopad prvního odkladu zhruba neutrální, protože úročení běží i po dobu odkladu. I přesto banky a jiné úvěrové společnosti již nechtěly prodloužit zákon o moratoriu a většina stran jejich volání vyslyšela. I když chápu výhrady, že kromě klientů, kteří skutečně potřebovali pomoc, mohli být i někteří, kteří odklad nepotřebovali, z důvodu běžícího úročení prodražujícího celkovou cenu úvěru si myslím, že takových bylo minimum. V tuto chvíli tak mohu již pouze apelovat na banky, aby skutečně postupovaly podle prohlášení ČBA, pomáhaly klientům a nezneužily dané situace.
Vládní poslanci spolu s SPD během týdne také zamítli můj návrh na transparentnost zveřejňování státních záruk za úvěry poskytnuté Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) v rámci programu COVID Plus, který je určen pro největší společnosti s více než 250 zaměstnanci. Zamítnut byl i pirátský návrh na přípravu úpravy jednacího řádu sněmovny přidáním možnosti jednat online v nouzovém stavu, který byl reakcí na karanténu mnoha poslanců ČSSD a již nyní problematické jednání sněmovny v polovičním počtu. Chceme předejít stavu, kdy by se nemohlo sejít ani minimálních 67 poslanců kvůli nemoci či karanténě, což by paralyzovalo řízení státu. Když zvládá jednat online Evropský parlament, zvládl by to jistě i ten český.
Autor Tomáš Martínek je poslanec za Piráty.