Pouštět se do práce na ministerstvu financí na několik měsíců postrádá větší smysl. Logicky se taková nabídka přijímá v momentě, kdy je předpoklad, že by se z „hostování“ mohlo stát dlouhodobé angažmá. Je tedy možné, že Andrej Babiš již nyní spřádá plány, jak bude vést stát po blížících se parlamentních volbách. Předpokládá zřejmě, že hnutí ANO je jasným vítězem a partají, která bude určovat další směřování České republiky.
Když ministr zahraničí Zaorálek odmítl na sjezdu ČSSD kandidovat na statutárního místopředsedu, zdálo se jeho rozhodnutí pochopitelné. Ačkoliv má ve straně daleko největší podporu od delegátů, se kterou by klidně i sesadil z předsednického křesla Bohuslava Sobotku, nechtěl riskovat. Volby se blíží a kdo by za stávající situace chtěl nést odpovědnost za bídný výsledek, který patrně sociální demokraty čeká.
Touto optikou lze tedy nahlížet i na jmenování Ivana Pilného do funkce šéfa státní kasy. Tak zkušený manažer by sotva přijal nabídku, aby dočasně vykonával velmi důležitou vládní funkci, pokud by necítil podporu i pro další fungování na ministerstvu financí.
Jestliže tedy hnutí ANO vyhraje volby a Andrej Babiš se stane předsedou vlády, dá se předpokládat, že na „svém“ ministerstvu nechá právě Pilného. Muže, kterému píáristé ANO dlouhodobě budovali vizáž rebela a některým lidem tak dnes může přijít jako „nezatížený“ politik. Takový ovšem v Babišově hnutí neexistuje, neboť by mezi ostatními nemohl vydržet a byl by odstraněn.
Egoismus je jedním ze základních charakterových rysů Andreje Babiše a nominace Pilného na MF to dokazuje. Šéf hnutí ANO už se vidí v premiérském křesle a současný šéf státní kasy se alespoň stačí připravit na své další působení v úřadě. Jedná se sice o spekulaci, ale proč by se 72letý politik hrnul na několik měsíců na ministerstvo, se kterým by se měl poté rozloučit? Má slíbeno.