Ruský prezident Vladimir Putin má podivný třas. Neudrží nohy v klidu. Ruce se mu klepou. Zastírá prodělanou mrtvici, Parkinsonovu nemoc či vážné srdeční onemocnění. Utrpěl srdeční zástavu. Zmítal se na zemi a obracel oči v sloup. Putin už dokonce i zemřel a nyní odpočívá v mrazáku, zatímco světu vládne jeho dvojník. Podobné dezinformace válcují veřejný prostor již minimálně od začátku plnohodnotné války na Ukrajině, v poslední době se však stupňují. Jaký je jejich smysl?
Na sklonku října začaly na internetu ve zvýšené míře kolovat zprávy o údajné Putinově srdeční zástavě, a dokonce o jeho úmrtí. Zdrojem byl anonymní ruský účet General SVR na sociální síti telegram, jehož autor se prezentuje jako bývalý zaměstnanec Kremlu s vazbami na tamní mocenské kruhy.
Jak deník FORUM 24 již dříve informoval, zprávu o Putinově smrti nejprve sdílela i některá zahraniční ne zcela bezvýznamná média, ovšem navzdory zbožnému přání Putinových odpůrců se nakonec ukázalo, že patrně nezemřel, i když zmiňovaný účet tvrdil, že již leží v chladicím boxu a na jeho místo nastoupil dvojník řízený některým ze zákulisí ruských mocných.
Sekretář ukrajinské Národní bezpečnostní a obranné rady Oleksij Danilov se domnívá, že falešné zprávy o smrti ruského prezidenta jsou součástí příprav na jeho prezidentskou kampaň, ovšem zástupce Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny Andrij Jusov dodal v tomto ohledu podrobnější analýzu.
Jak cituje Ukrajinská pravda, Jusov se domnívá, že dezinformace o Putinově smrti mají otestovat reakce ruských elit, propagandistických kanálů i běžných Rusů. Zároveň má jít o pokus ovlivnit Putina samotného v rámci předem stanoveného scénáře.
„Je to interní příběh, který míří na ruské publikum. Samozřejmě Putinovi samotnému moc nepomáhá, protože v Rusku je mnoho příznivců konspiračních teorií,“ říká Jusov. Podle něj v Rusku pokračuje vnitřní mocenský boj. „Vnitřní konfrontace se šíří v různých formách, včetně vnitřních informačních kampaní, jako je tato,“ vysvětluje.
Jak říká, základním smyslem falešných zpráv je podívat se na to, jak společnost reaguje, s ohledem na kvantitu a dynamiku šíření, tedy na to, zda jim lidé věří, jak reagovali a na co jsou připraveni. Zkoumají se individuální reakce, chování elit a také médií, včetně propagandistických kanálů. „Tímto způsobem zjišťuje říše, která je vystavěná na práci tajných služeb, jak může nadále vládnout,“ popisuje Jusov.
Podle něj se rovněž jedná o nástroj vlivu na Putina samotného či jeho nohsledy. „Je nucen reagovat, a stejně tak i Peskov (mluvčí ruského prezidenta, pozn. red.) a dokázat, že to není pravda, takže je veden do určitého koridoru,“ popisuje představitel ukrajinské rozvědky. Jak dodává, je zřejmé, že se nejedná o konec tohoto příběhu, ale o součást určitého scénáře, který je ale jinak užitečné pozorovat.