Předseda maďarské vlády Viktor Orbán obvinil Středoevropskou univerzitu (CEU) sídlící v Budapešti z podvádění. Její další osud údajně závisí na dohodě maďarské a americké vlády. Univerzita byla v roce 1991 založena americký miliardářem maďarského původu George Sorosem, kterého Orbán ho považuje za svého politického protivníka. Americké ministerstvo zahraničí je děním kolem univerzity znepokojeno. Soudí, že cílem je znemožnit činnost CEU v Maďarsku.
Jak uvedla Česká televize, „premiér v rozhovoru s maďarským rozhlasem řekl, že univerzita využívá neoprávněných výhod, které ji stavějí nad ostatní maďarské vysoké školy. Oproti nim totiž její diplomy uznává nejen Maďarsko, ale i Spojené státy. ,V Maďarsku není žádný rozdíl v tom, když je někdo miliardář. Tato univerzita musí rovněž respektovat zákony,‘ prohlásil Orbán. ,Maďarsko vždy podpoří vzdělávání, podvádění ale tolerovat nebude.‘“ V čem je ten podvod, není jasné. Podstatou podvodu je, že někdo něco skrývá ve svůj prospěch. Tady nikdo nic neskrývá. Leda tak Orbán své skutečné motivy.
Podle nového zákona by škola musela zřídit univerzitní areál i v místě, kde je akreditovaná. Tedy ve státě New York. Její pedagogové ze zemí mimo Evropskou unii by také museli žádat o pracovní povolení. Dosud pro ně platí výjimka. Změna by zasáhla také název a studijní plány.
V prestižním žebříčku světových univerzit „World University Rankings“ se Středoevropská univerzita umístila jako nejlepší z maďarských vysokoškolských institucí. Studují na ní mladí lidé z více než stovky různých zemí.
Premiér také Sorose obviňuje, že chce svými penězi tajně ovlivňovat maďarskou politiku a že je spoluodpovědný za migrační krizi, protože financuje skupiny, které pomáhají uprchlíkům a prosazují vstřícnou migrační politiku. Orbán nezvládl žádnou imigrační politiku, natož vstřícnou. Byl to Orbán, kdo uprchlíky nasměroval na Německo a Rakousko.
Jak to dopadne, může ovlivnit i postoj prezidenta Trumpa, který nemá Sorose v oblibě.
CEU byla roku 1991 založena současně v Budapešti a v Praze. Roku 1996 byla pražská část s bohatou knihovnou přesunuta do Budapešti. Tehdy byl jejím odpůrcem Václav Klaus. Soros univerzitě věnoval 25 milionů dolarů. Česká vláda se zavázala platit pronájem budovy, kde CEU sídlila a platy českých zaměstnanců. Vláda Václava Klause v polovině devadesátých let odmítla nadále hradit nájem pražské budovy univerzity a z Prahy se univerzita stěhovat jinam v republice nechtěla. Výsledkem bylo, že jsme o CEU přišli.
„Václav Klaus se obával vzniku silného nezávislého myšlenkového centra, nevlídní byli i rektoři ostatních vysokých škol, kteří v ní spatřovali silnou konkurenci,“ řekl k tomu před dvanácti lety sociolog Jiří Musil, který na škole působil.
Že má tato instituce se svým kosmopolitním a mezinárodním charakterem problémy u různých šovinistických a národoveckých hlasatelů, jako je Klaus a Orbán, celkem nepřekvapuje. Jde totiž přímo proti idejím, které hlásají. Oba se také uctivě naklánějí spíše k Putinovi a Moskvě než k Západu. Nesnášejí kulturní elity, které jim stojí v jejich cestě k oslabování nebo přímo k likvidaci Evropské unie. Mají strach z myšlenkové konkurence. Jejich mentalitě je bližší dusné pařeniště nacionalismu a uzavřenosti.
V takovém totiž tito lidé s duchovním rozletem Spejbla a ruskou svatojiřskou stužkou na klopě mají pocit, že jsou pořád elita. Je to jako karikatura výroku Julia Caesara, že lepší být první v poslední vesnici než druhý v Římě. A tak se i stalo.