S podzimem a blížící se zimou roste také počet zjištěných případů koronaviru, nemocných a hospitalizovaných. Čísla se začínají blížit těm, která jsme v tuto dobu znali loni. Tento vývoj neprobíhá jen u nás, ale také v dalších zemích. Co se vlastně děje a proč? Jakou roli hraje míra proočkovanosti a co můžeme čekat?
Počet lidí nakažených koronavirem může být teď v Praze mnohem vyšší, než uvádějí oficiální data, uvádí server iRozhlas.cz. „Dokonce může být podobný jako při nejzávažnější vlně epidemie letos v březnu. Ukazují to nové, ještě nezveřejněné analýzy vzorků z odpadních vod, které provádí výzkumný tým Vysoké školy chemicko-technologické spolu s Pražskými vodovody a kanalizacemi. Radiožurnálu to řekl Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT.“
Jan Bartáček v rozhovoru uvedl: „Naše počty nakažených, které uvádíme, jsou pouze odhady toho, co vidíme v množství virů nebo fragmentu virů v odpadních vodách. Podle dat, která máme, se zdá, že jsme na podobných hladinách jako na konci března letošního roku, kdy bylo v Praze asi 10 tisíc nakažených… Sbíráme data za téměř celou Prahu. Hlavní stoka, kterou odebíráme, odvádí vodu přibližně od 50 procent populace v Praze. Kromě toho máme i různé menší lokality. Ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi vzorkujeme spíše než městské části i některá konkrétní sídliště nebo okolí autobusových terminálů, vysokoškolské koleje apod… Zdá se, že i oficiální data z posledního týdne bohužel prokazují, že je tady mnoho lidí, kteří se z mnoha objektivních i subjektivních důvodů netestují a nevíme o nich… Ministerstvo zdravotnictví o datech ví, zatím nás ale nebralo příliš vážně. Byli bychom rádi, kdyby se s námi spojili epidemiologové, kteří by dokázali data analyzovat a použít lépe, než to dokážeme my.“
I oficiální čísla ukazují, že počty nakažených stoupají.
Tento čtvrtek byl v Česku covid-19 prokázán u 3638 lidí, minulý čtvrtek to bylo 1536. Z počtu testovaných mělo covid před týdnem 7,53 procenta a tento čtvrtek 14,61 procenta. Bez ohledu na počet testů procento nakažených stoupá. Pokud jde o očkování, podáno bylo zatím 12 029 836 očkovacích dávek a osob s ukončeným očkováním je 6 235 247.
Čísla nerostou jen u nás. Je zajímavé se podívat do sousedního Německa. Ve své aktuální týdenní zprávě Robert Koch-Institut (RKI) uvádí, že se očekává, že nárůst počtu případů se v dalším průběhu podzimu a zimy zrychlí. Proč se jejich počet opět zvyšuje? Kdo se nakazí a kdo vážně onemocní?
Web Spiegel.de píše: „Otázka, jak se bude počet nakažených vyvíjet, zaměstnává odborníky od počátku pandemie. Virolog Christian Drosten již na začátku září prohlásil, že předpokládá, že Německo bude na podzim opět potřebovat kontaktní omezení. Již v červenci Robert Koch-Institut ve svém dokumentu napsal, že na podzim a v zimě lze očekávat nárůst počtu infekcí. Odborníci RKI mimo jiné doporučují, aby byla až do jara dodržována základní ochranná opatření.
Tento vývoj lze vysvětlit mimo jiné vlivem podzimu a zimy. Když se ochladí, lidé tráví více času uvnitř. Tam se koronavirus šíří snadněji než na čerstvém vzduchu. Odborníci předpokládají, že počet infekcí koronavirem je v chladném období asi o 40 procent vyšší než v létě, a to za stejných podmínek.“
V posledních týdnech došlo v Německu k uvolnění některých ochranných opatření a virus se objevil u mnoha nechráněných osob, zejména ve školách a školkách. „Očkování zatím není povoleno pro děti mladší dvanácti let. A mezi dětmi ve věku 12 až 17 let je plně očkováno jen asi 40 procent. Stále však existují mezery v očkování i mezi dospělými, zejména mezi mladšími lidmi. Ve věkové skupině 18 až 59 let je podle oficiálně uváděných údajů proočkovanost přibližně 72 procent… Podle týdenní zprávy Kochova institutu se v minulém týdnu zvýšila sedmidenní nemocnost téměř ve všech věkových skupinách. Jedinou výjimkou je skupina dětí ve věku od pěti do devíti let.“
Počet rostoucích případů pochopitelně nastoluje otázku, jak účinné je očkování. Kochův institut soudí, že účinnost očkování proti koronaviru je velmi vysoká. Poskytuje ochranu před hospitalizací přibližně 90procentní ve věkové skupině 18 až 59 let a přibližně 86procentní ve věkové skupině 60 let a více. Ochrana před tak závažným onemocněním, které by vedlo k nutnosti léčby na jednotce intenzivní péče, je přibližně 94 procent ve věkové skupině 18-59 let a přibližně 92 procent ve věkové skupině nad 60 let. Ve věkové skupině 18-59 let je ochrana proti úmrtí přibližně 98 procent a ve věkové skupině nad 60 let přibližně 87 procent.
„Covidem-19 může vážně onemocnět i očkovaný člověk, ale pravděpodobnost onemocnění je mnohonásobně nižší než u neočkovaného člověka,“ píše Spiegel.
„Pokud se u nakažených osob objeví příznaky, hovoří Kochův institut o průlomu očkování. Pokud se podíváme na podíl průlomů vakcíny ve všech případech covidu-19, je zřejmé, že pouze malá část hospitalizovaných, intenzivně léčených nebo zemřelých případů s covidem-19 má být hodnocena jako průlom vakcíny. Z celkového počtu 943 případů covidu-19 s průlomem vakcíny, které zemřely, bylo 74 procent starších 80 let. Podle RKI to odráží obecně vyšší riziko úmrtí – bez ohledu na účinnost vakcín – pro tuto věkovou skupinu.“
Proč očkování nemá trvalý účinek?
„Imunitní systém částečně zapomíná, co se naučil. U mnoha patogenů je běžné, že se člověk během života nakazí několikrát. První infekce je však často nejzávažnější. Studie prokázaly, že i při očkování proti koronaviru se ochrana poskytnutá vakcínou časem snižuje a může být opět zvýšena posilovací injekcí. To platí zejména pro starší osoby, osoby s vážně oslabeným imunitním systémem a vysoce rizikové pacienty, u nichž se po očkování vytvořilo méně protilátek než obvykle.“
Zatímco odborníci se snaží vysvětlovat, co se ohledně covidu děje a jaký má význam očkování, dezinformační scéna se stále mobilizuje. Například prokremelský web Petra Hájka Protiproud nás obdařil dalším článkem, který nese celkem jasný titulek: „Válka proti covidovým tyranům: Světový sanitární fašismus globalistů naráží na odpor. V mnoha zemích už lidé v ulicích tvrdě bojují. Odmítají očkování a raději nejdou do práce. Uspěje odhodlaný boj proti totalitě?“