Doba vymknutá z kloubů přináší stále nová překvapení. Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr se ve sporech kolem Finanční správy postavil za Andreje Babiše, který ho přitom považuje za součást zločinecké bandy. Pitr přiznal, že s Babišem dlouho obchodoval a považoval by ho za lepšího premiéra než Bohuslava Sobotku. Proč se tak chová?
Poslední nahrávka signalizující, že exministr financí byl detailně a možná nezákonně obeznámen s neveřejným řízením Finanční správy s firmou FAU Přerov, přináší další pozoruhodné dějství. Odhaluje minulé vazby Andreje Babiše a odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra, který byl svého času Jiřím Paroubkem označován za nepřítele státu.
Hospodské kecy
„Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká Babiš na nahrávce zatím neznámého data. „Teďka to koupil Pitr a samozřejmě jdeme po nich. Je to zločinecká banda, která dluží státu na daních asi 200 milionů korun.“
[ctete]154699[/ctete]
Tato slova se Pitrovi zjevně nezamlouvala. Zpočátku se je snažil zlehčovat. „Jsou to jen takové hospodské kecy, navíc je to sestříhané,“ uvedl. K samotné kauze FAU se podrobněji vyjadřovat nechtěl, nicméně tušil za ní hlavně „alibismus a hloupost určitých pracovníků finančního úřadu“.
Později se však rozhodl vyjádřit mnohem obšírněji v rozhovoru pro server Aktuálně (20. 9. 2017), ze kterého bylo patrné, jak moc je mu nepříjemné, že je do celého příběhu kolem FAU vtahován. „Mně vadí, že je zneužíváno mé jméno v politickém boji proti Babišovi,“ stěžuje si, jako by neviděl, že jej na světlo vytáhl samotný šéf hnutí ANO.
Pitr důrazně odmítl, že má s FAU cokoli společného. „Určitě v ní nemám žádný podíl.“ Připustil, že berní úředníci firmu „svým poněkud neomaleným jednáním zlikvidovali“. Na druhé straně nešetří ani FAU, že má svůj díl viny a údajně nesplnila to, co slibovala. Odmítl však, že by na jejím konci mohl mít zájem Babiš. „Určitě v tom nebyl konkurenční boj, to lze vyloučit.“
Stejně tak zpochybnil, že by Babiš stál za likvidací jím kontrolované společnosti Kratolia, přímého konkurenta Agrofertu na trhu s biopalivy na řepkové bázi. Její výrobu zastavila razie daňové Kobry a zajišťovací příkazy Finanční správy v únoru 2015.
Lepší premiér Babiš než Sobotka
„Myslím, že Babišovy dodávky biosložek do státního podniku Čepro nijak zásadně nestouply,“ prohlásil Pitr k poznámce, že tímto zásahem Agrofert přišel o jediného konkurenta na domácím trhu. Nechce se věřit, že by nevěděl o tom, že ještě v roce dodávaly Babišovy firmy Preol a Primagra do Čepra necelých 50 procent biopaliv, zatímco o dva roky později už 70 procent.
Babišovi by dal ve vládě přednost před politiky typu Bohuslava Sobotky. „Konflikty zájmů tady určitě jsou, můj názor je na druhou stranu takový, že je lepší, když stát řídí lidé, kteří mají s řízením zkušenosti.“
Za problém nepovažuje ani kauzu Čapí hnízdo. „Mě jenom překvapuje, že mu to za to stálo. Úprava formuláře, abych vyhověl nesmyslným požadavkům Evropské unie, mi jako diskvalifikace pro politickou funkci nepřijde.“ Pozoruhodná relativizace, svědčící o stylu Pitrova uvažování. Za tuto „úpravu formuláře“ dnes Babišovi a Faltýnkovi hrozí až deset let vězení.
Pět let jsme dobře obchodovali
Vážné obchodní spory z minulosti dnes bagatelizuje. „Já jsem s Babišem vlastně nikdy skutečný konkurent nebyl. Pět let jsme spolu obchodovali, když nám do Setuzy dodával řepkové semeno v hodnotě několika miliard korun. Z hlediska dodávek plnil své povinnosti a já zase z hlediska placení. Z obchodu s ním mám zkušenosti v zásadě dobré, takzvané válčení je spíš mediální záležitost. Ano, měli jsme v jednu dobu zájem stejné podniky – Unipetrol a Setuzu – nakonec je nemá nikdo z nás.“
Odpovědi na dotaz, zda to vše neříká jen ze strachu, protože Babiš má teď politickou moc, se vyhnul. Znají se prý patnáct let a jejich válčení považuje za „novinářské omyly“.
Jenže právě nelítostná obchodní válka o Setuzu a Unipetrol mezi Andrejem Babišem na jedné straně a Tomášem Pitrem a jeho zavražděným obchodním partnerem Františkem Mrázkem na straně druhé z doby vlád sociální demokracie plnila tehdejší tisk měrou vrchovatou. Tehdy situace vypadala úplně jinak.
Babiš má policajty, já mám podsvětí
Pitr podle magazínu Reportér kdysi mezi přáteli prohlásil, že se musí kvůli bezpečnosti svého byznysu obklopovat mafiány. Zdůvodnil to tím, že jeho úhlavní sok Andrej Babiš používá v boji proti němu policejní složky. „Babiš má policajty, já mám podsvětí,“ svěřil se svým známým.
V roce 2006, kdy Andrej Babiš válčil s Pitrem a Mrázkem o Setuzu, se podle otevřených zdrojů datují jeho kontakty s policií, jmenovitě s pozdější pravou rukou Roberta Šlachty, Markem Foglarem. Sám přiznal, že tehdy bývalému ÚOOZ poskytoval informace ekonomického charakteru. Je snadné domyslet si, z jakého prostředí.
Na druhé straně se v téže době Pitrův komplic Mrázek nechal krátce před svou smrtí slyšet, že „přijedou služby z Polska a budeme mít střelivo na Andreje“. Podle všeho očekával kompromitující materiály kvůli okolnostem privatizace Unipetrolu do polských rukou, které měly pomoci právě ve sporu o Setuzu.
K Mrázkovi už „střelivo“ nedorazilo. Policejní vyšetřování jeho vraždy však neprokázalo žádnou souvislost, ostatně tehdejší boss českého podsvětí měl nepřátel víc. O život se tehdy obával i samotný Pitr, který o rok později uprchl do zahraničí, aby nemusel nastoupit čtyřletý trest za krácení daní. Tři roky se skrýval ve Švýcarsku, kde byl později dopaden. Zhruba jeden a půl roku strávil ve švýcarské vazbě, rok v českém vězení. V listopadu 2012 byl za dobré chování podmínečně propuštěn.
Babišovi nehodní partneři v parlamentu
Tomáš Pitr v prosinci 2014 poskytl rozhovor Lidovým novinám, kde se kál za svoji minulost a distancoval se od jemu připisované známé akce „pět na stole v českých“, ve které se spekulovalo o Babišových úplatcích tehdejšímu premiérovi Stanislavu Grossovi.
[ctete]153247[/ctete]
„Beru to jako obdivuhodný počin. V šedesáti letech bohatý člověk chodí do parlamentu mezi nevalné a ve většině případů jemu nehodné partnery. Má takové zkušenosti, že kdyby se proti němu spojilo zbylých 199 poslanců, stejně bude mít navrch.“ ocenil už tehdy servilně Babišův vstup do politiky.
Pitr, svérázný stoupenec vlády pevné ruky, který by dnes před demokracií raději hledal inspiraci někde na Východě a velké podniky by zestátnil, sice tvrdí, že hájí sám sebe, nikoli Babiše, ale příliš to tak nevypadá. Až příliš okatě dává najevo, jak si to s ním nechce rozházet. Už jen proto, že rozjíždí nové podnikatelské aktivity a negativní publicita se mu nehodí. Proto neváhá lakovat minulé i současné vztahy narůžovo, ačkoli není jisté, jestli o to Andrej Babiš vůbec stojí.
Znovu se zároveň potvrzuje, z jakého podhoubí majitel Agrofertu vyrůstá. Neustále se vymezuje proti Palermu a tváří se, že s ním neměl nic společného. Stále více však vyplouvá na povrch, jak nedílnou byl jeho součástí. Pět let s „nepřítelem státu“ bez problémů obchodoval, aby se kvůli byznysu stali přes noc úhlavními nepřáteli. Podobné instinkty přenáší i do politiky, což by mělo být dostatečným varováním pro všechny potenciální partnery.