Americký prezident znovu úřadoval. Tentokrát vyvolal bouři naprosto nečekaným propuštěním šéfa FBI Jamese Comeyho, který jen pár dní před vyhazovem žádal více prostředků na řešení ruských vazeb Trumpova týmu. Co se vládce Bílého domu snaží ututlat? A proč ho vyhodil zrovna teď?
Takový krok je přitom téměř bezprecedentní, naposledy to udělal Bill Clinton v roce 1993, kdy prezident Bill Clinton odvolal tehdejšího šéfa FBI kvůli jeho finančním nesrovnalostem.
„Je to jednoduché. Nedělal dobrou práci,“ zdůvodnil Trump své rozhodnutí. Oficiální verze Bílého domu zní, že se Comey dopustil „závažných prohřešků“ ve vyšetřování kauzy Hillary Clintonové, která používala soukromý e-mail pro komunikaci, když byla ve funkci americké ministryně zahraničí. Přitom loni v říjnu, když Comey znovuotevřel kauzu jejích e-mailů, pěl Trump na Comeyho ódy, jakou odvahu takové rozhodnutí vyžaduje. Nejspíš proto, že do voleb chybělo pár týdnů a vyšetřování tehdy vrhalo na Clintonovou negativní světlo. Podle některých to Trumpovi dokonce pomohlo do Bílého domu (Sám Comey byl z této představy „lehce na vodě“).
Jenže… Ředitel FBI později odmítl podpořit Trumpa v jeho ničím nepodloženém tvrzení, že jej v jeho newyorské věži nechal odposlouchávat Barack Obama. A hlavně, Comey poslední dobou jasně deklaroval zájem prošetřit ruské vazby Trumpova týmu. „Prezident byl frustrovaný stínem pochybností, který na jeho vládu vrhalo vyšetřování ruských vazeb, Comeyho svědectví před Kongresem minulý týden jej vyloženě rozzuřilo,“ napsal list Politico v narážce na nedávné svědectví Jamese Comeyho před komisí kongresu, která celou věc prošetřuje na základě důkazů dodávaných právě FBI. Podle lidí z okolí prezidenta mluvil Trump o jeho propuštění otevřeně nejméně týden.
Příliš příhodné načasování
Vyhazov přišel den poté, co před Senátní komisí vypovídala bývalá ministryně spravedlnosti Sally Yatesová, která prohlásila, že Trumpa varovala před jmenováním Michaela Flynna na pozici národního bezpečnostního poradce. Flynn musel v únoru rezignovat poté, co na veřejnost pronikly informace o jeho schůzkách s ruským vyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem. Probírali spolu mimo jiné možné uvolnění protiruských sankcí ze strany Washingtonu, pokud se Trump dostane do Bílého domu.
Comey na tuto aféru kladl velký důraz, k nelibosti Donalda Trumpa. A tomu nakonec došla trpělivost. Požádal ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse (shoda jmen), aby písemně vypracoval důvody pro Comeyho odvolání. Argumenty pro jeho propuštění vypracoval Sessions, který měl sám v minulosti kontakty s ruským vyslancem ve Washingtonu Kisljakem, což poté lživě popíral. Kontakty s Rusy udržovali další členové Trumpova týmu, včetně jeho zetě Jareda Kushnera či bývalého šéfa jeho kampaně Paula Manaforta. Americká média vidí skutečný důvod Comeyho odvolání ve snaze oslabit vyšetřování ruských vazeb Trumpova týmu.
Odpovídá to na otázku, proč zrovna teď. Načasování by nemohlo být lepší. Comey podle listu New York Times požádal jenom pár dní před svým propuštěním ministerstvo spravedlnosti o více lidí a peněz na prošetření rozsahu ruského ovlivňování amerických voleb. Odvolání šéfa FBI uprostřed natolik citlivého vyšetřování může zásadně ovlivnit jeho výsledek. Komise také požádala Flynna, aby dodal záznamy o komunikaci či finančních transakcích mezi jeho osobou a Ruskem. Propuštění Comeyho tak může ohrozit efektivitu zkoumání i těchto důkazů.
A co Moskva? Ta si Comeyho náhlý odchod vychutnává. Trump zamával šéfovi FBI šátečkem jenom pár hodin předtím, než Bílý dům oznámil návštěvu šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Ten se potkal se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem a do placu přihodil vtípek na adresu exředitele FBI, když na kamery pronesl: „On dostal padáka? To si děláte legraci, to musí být vtip,“ v narážce na Comeyho reakci na informaci o svém propuštění. Ten se totiž dozvěděl o svém konci v čele FBI během konference v Los Angeles a považoval to za „celkem dobrý vtip“. Vladimir Putin už prohlásil, že odvolání nepoškodí rusko-americké vztahy. Inu, jak by také ne.
Funkci ředitele FBI dočasně přebírá Andrew McCabe. Jeho oficiálního nástupce vybere Trump. V tuto chvíli by nikoho nešokovalo, kdyby to byl člověk, který bude mít tu nepříjemnou ruskou kauzu „více pod kontrolou“. Demokraté však avizují, že žádného loutkového ředitele nepodpoří, pokud nebude jmenován zvláštní prokurátor celé ruské aféry.
Samotný Comey bouři přečkává v klidu ve svém domě v Severní Virgnii. Svým podřízeným napsal dopis: „Vždycky jsem věřil, že americký prezident může ředitele FBI propustit, klidně bez důvodu. Stalo se. Jsem v pohodě, ale budete mi chybět,“ napsal.
Bude velmi zajímavé sledovat další vývoj, ale pokud nebude ustanoven úřad zvláštního vyšetřovatele ruských kontaktů Trumpovy kampaně, možná se nikdy nedozvíme, co přesně stojí za dalším radikálním krokem amerického prezidenta – odvolat oblíbeného a podle všeho i celkem úspěšného ředitele FBI. A možná se nikdy nedozvíme, do jaké míry vlastně Trumpův tým jednal s ruskou stranou.