Někomu se může zdát, že není možné hodnotit vládu již předtím, než své vládnutí předvede. U připravované české vlády je však docela vhodné již dopředu říci, proč bude špatná, a poukázat na její základní slabiny. Ty se podle Pravého břehu – Institutu Petra Fialy dají vyjádřit v pěti bodech:
- Nedošlo vlastně k žádnému smysluplnému střídání u moci. Novost vznikající vlády je pouze v tom, že Andrej Babiš a jeho populistické hnutí nyní nehraje úlohu lídra skrytě, ale veřejně. A to s ohledem na jeho výsledky není dobrá zpráva pro naši zemi, jak shrnuje Petr Fiala: „Andrej Babiš nedokáže už osm měsíců sestavit vládu s důvěrou a jeho vláda bez důvěry nedokáže – při současných výborných ekonomických podmínkách – ani připravit rozumný rozpočet.“
- Tato vláda bude vlastně ještě horší než ta předcházející, neboť stranu KDU-ČSL de facto nahradí komunisté, kteří její vznik umožnili – jistě nikoliv zadarmo. KDU-ČSL, přestože vytvářela v Sobotkově vládě o málo více než pověstný fíkový list, se alespoň ozývala v případech obrany elementárních hodnot, například rodinných. Od KSČM se nic podobného čekat nedá, jedná se o politický subjekt, který kombinuje radikální socialistický program (vystoupení z NATO) s čistě pragmatickými metodami.
- Skutečnost, že premiérem bude nyní soudně stíhaný člověk s podezřelou minulostí a různými aférami (např. Čapí hnízdo), je v moderní historii naší svobodné společnosti nebývalý a nečekaný precedens, který naši zemi poškozuje v zahraničí a ničí i domácí politickou kulturu. Jedná se navíc o člověka, o němž je možné pochybovat, že ctí základní demokratické principy, neboť se mnohokrát vyjádřil, že chce řídit stát „jako firmu“, nikoli jako složitou politickou organizaci.
- Tato vláda bude snad doposud nejlevicovější vládou od roku 1989, neboť hnutí ANO je schopno přebírat i socialistickou a komunistickou agendu. Dají se tedy čekat opatření, která povedou k posílení státu a jeho byrokratizaci, k populistickým ekonomickým opatřením a oslabování privátní ekonomické sféry. V mezinárodní oblasti se dá čekat problematizovaný vztah k západním obranným strukturám.
- Jakkoli bude tato vláda opatřena pojistkami, které mají vyloučit vliv dalších politických subjektů typu antisystémové Okamurovy SPD, není vůbec jisté, jak bude probíhat konkrétní vládnutí, tj. konkrétní přijímání zákonů a jejich novelizací. Je velmi pravděpodobné, že se SPD bude chtít na vládnutí podílet a že se sociální demokracii nepodaří udržet svou ideu vlády dvou (reálně tří) subjektů. Její selhávání máme ostatně už teď přímo před sebou.
Přinejmenším těchto pět bodů lze uvést jako skupinu realistických důvodů, proč je možné hodnotit tuto vládu jako problematickou už od samotného počátku. Nebude už tolik záležet na tom, zda jednotliví ministři budou odvádět svou práci tu lépe, tu hůře.
O to více je zapotřebí tvrdé práce v demokratické opozici a v rámci jediné alternativy k současné vládě, kterou v současné době představuje ODS pod vedením Petra Fialy.
Za Pravý břeh Jiří Hanuš