Rusové nechtějí moc mluvit o jedné kosmické zajímavosti. K vybavení posádek kosmických lodí Sojuz patří také střelná zbraň. Nikoli však k boji s mimozemšťany, udržení kázně na palubě nebo pro případ přenesení studené války na Mezinárodní kosmickou stanici. Kosmonauti by ji mohli potřebovat po návratu na zemi.
[ctete postid=“237826″ title=“Pomozte i Vy zmapovat důsledky Babišovy vlády“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/special-385×230.jpg“ excerpt=“Na základě naší prezentace v pražském klubu Rock Café připravujeme speciální vydání “ permalink=“https://forum24.cz/special/“]237826[/ctete]
Přítomnost zbraní ve vybavení se dá těžko utajit, protože o nich vědí třeba američtí astronauté, kteří několik let kosmickou loď Sojuz také využívají a procházejí příslušným tréninkem jako ruské posádky.
Zbraň má označení TP-82. Je součástí jakési „krabičky poslední záchrany“, jakou mají třeba vojenští piloti.
Sovětští a ruští kosmonauti mají k takové výbavě specifický důvod. Rusové totiž nepřistávají do moře jako Američané, nebo na předem určené přistávací dráze v civilizaci, jako americký raketoplán, ale v pustých oblastech. Shodou okolností se může stát, že návratová kabina se snese stovky kilometrů od plánovaného místa a může nějakou dobu trvat, než se povede osádku vyzvednout.
To se stalo hned v prvních letech kosmonautiky. V březnu 1965 přistála kosmická loď Voschod 2 v zasněžených lesích západního Uralu a to přes tisíc kilometrů od plánovaného cíle. Let samotný byl už velké dobrodružství. Voschod byl ve skutečnosti tou samou kabinou, ve které létali první kosmonauti po jednom a pak se konstruktéři rozhodli do ní umístit na jeden let tři a na další dva kosmonauty. Protože by se tam nevešli ve skafandrech, museli se spokojit s oděvem připomínajícím tepláky.
Pro tento let byl Voschod vybaven přestupovou komorou, kterou Leonov jako první člověk vystoupil do volného vesmíru. Za toto prvenství málem draze zaplatil, protože při výstupu se jeho skafandr poněkud nafoukl a on se velmi těžko dostával zpátky. Musel, aniž o tom něco prozradil řídímu středisku, vypustit trochu vzduchu ze skafandru. Tím se tlak uvnitř snížil asi na hladinu, jaká je na vrcholu Mont Everestu. Riskoval tím takzvanou kesonovou nemoc, kterou trpí potápěči, když se rychle vynoří z velké hloubky a může to mít za následek i smrt. Nakonec se zcela vyčerpán dostal dovnitř.
Tím problémy neskončily. Při přístání se neoddělila přístrojová sekce od kabiny s komonauty, protože zůstala spojena kabely. Ty pak při sestupu atmosférou přehořely a obě části se oddělily, ale změněná aerodynamika těles měla za následek jinou dráhu sestupu a kosmonauti se ocitli úplně jinde, než byli očekáváni.
Přistáli v mrazivé krajině a věděli, že v okolních lesích číhají vlci a medvědi. Navíc bylo období páření a dalo se čekat, že šelmy mohou být velmi agresivní.
„Na palubě naší kosmické lodi jsme měli jen jednu pistoli, ale měli jsme spoustu střeliva,“ vyprávěl pak Leonov v knize zpomínek, kterou napsal spolu s americkým astronautem Davidem Scottem. Byla to devítimilimetrová pistole, která by na skolení medvěda nejspíš nestačila. Možná ale na jeho zastrašení.
Vrtulníky kosmonauty po několika hodinách našly, ale bylo jen možné jim shodit nějaké zásoby. Noc strávili sami v tajze a byli vyzvednuti až další den.
Po této zkušenosti se Leonov později zasadil o to, aby střelná zbraň patřila k výbavě posádek.
Američané používají skromnější výzbroj. Alan Shepard měl při svém balistickém letu na palubě Mercury Freedom 7 otvírací nožík. Něco připomínající zbraň by se ale našlo i dnes. Nože patřily k výbavě amerického záchranného balíčku často. S možností přistání na pevnině se počítalo i při letech amerických lodí a astronauté byli cvičeni i v takových dovednostech, jak k jídlu připravit ulovené zvíře, třeba i hada. Slavný multifunkční kapesní nůž Victorinox AG patří mezi každodenní nástroje na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Má velmi ostrou čepel a používá se na misích NASA od pozdních 70. let.
V dnešní době vyspělejší komunikační a navigační techniky už se pravděpodobnost, že by posádky uvázly neznámo kde, snižuje. Zůstává tady také riziko, že by se zbraň mohla použít úplně jiným způsobem. Někdy se zmiňuje incident, ke kterému došlo při letu lodi Sojuz 21. Kosmonauti Boris Volynov a Vitalij Žolobov pracovali společně 49 dní na kosmické stanici Saljut 5. Jejich vztah byl špatný a došlo mezi nimi k prudké hádce, při které prý Volynov na kolegu dokonce vytáhl pistoli. Žolobov trpěl kosmickou nemocí a psychickými problémy. Jedna verze také říká, že kosmonauti mohli trpět zplodinami uvnitř stanice. Jisté je, že do vesmíru už žádný z nich znovu neletěl.
[ctete postid=“240306″ title=“Video: V Krasnojarsku se konalo mistrovství světa mužů ve fackování“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/bbb-7-385×230.png“ excerpt=“V Krasnojarsku se konalo mistrovství světa mužů ve fackování. Jak sděluje uživatel “ permalink=“https://forum24.cz/video-v-krasnojarsku-se-konalo-mistrovstvi-sveta-muzu-ve-fackovani/“]240306[/ctete]
Doufejme tedy, že pokud budou posádky sebou nadále vozit zbraně, nebudou je muset použít. Ani na medvědy, ani na sebe navzájem.