Lidové noviny přinesly na titulní straně posun v kauze privatizace OKD, kterou právě projednává soud. Nazývají ji procesem roku, což odpovídá významu, který tomuto případu přikládají. Jelikož se dotýká současného předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a přímo se v něm angažuje ministerstvo financí, zájem Babišova tisku se dá tušit. Ovlivní tento ostře sledovaný proces volby?
[ctete]38637[/ctete]
Škoda státu 6,8 miliardy korun?
Soud začal už v říjnu 2015 a dnes stojí na vypracování revizního posudku, který má vnést nový pohled na cenu tehdy prodávaných akcií. Oč v něm jde?
Vláda Stanislava Grosse v září 2004 prodala na návrh tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky 46procentní podíl v OKD bez soutěže skupině Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Ta jej obratem prodala společnosti RPG Industries Zdeňka Bakaly, přičemž jeho cena byla následně stanovena na 10 miliard.
Případem se začala zabývat policie poté, kdy podalo trestní oznámení sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že privatizovaný podíl byl významně podhodnocen, a škodu státu vyčíslili na 5,7 miliardy korun.
Politický náboj kauza dostala ve chvíli, kdy se ministerstvo financí přihlásilo o náhradu škody, kterou spolu s úroky vyčíslilo na 6,8 miliardy korun. Pokud by byla soudem uznána, nesl by Bohuslav Sobotka minimálně politickou odpovědnost a jen těžko si lze představit, že by toho Andrej Babiš nevyužil. Ministerstvo financí by současně mohlo škodu následně vymáhat po majitelích OKD, kteří by takto získali nedovolenou veřejnou podporu.
Obžalováni byli tři lidé. Soudní znalec Rudolf Doucha, který zpracoval znalecký posudek, na jehož základě se podíl OKD prodával. Dále dva bývalí náměstci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek za to, že údajně vědomě „podstrčili“ vládě smlouvu na základě tohoto výrazně podhodnoceného posudku.
Prověřována byla i role Bohuslava Sobotky, který nakonec obviněný nebyl. Dnes tvrdí, že vše proběhlo v souladu se zákonem, a prodej posvětila i Evropská komise. Zároveň dodává, že nemůže odpovídat za případné pochybení těch, kteří měli na starosti stanovení ceny a smlouvy.
Kuta a Škurek však tvrdí, že jako výkonní úředníci jen plnili pokyny shora a odpovědní členové vlády o všem věděli. Hájí se mimo jiné tím, že prodejní cena státního podílu neměla vzejít ze znaleckého posudku, ale z nabídky tehdejšího majoritního vlastníka Karbon Investu, který nakonec podíl získal. Už dříve Kuta u soudu vypověděl: „Na nás nebylo zpochybňovat cenu akcií, která byla dohodnuta na úrovni ministrů.“
Proces roku Lidových novin
Dnes se do případu znovu vložily Lidové noviny. Věští „výživných dvanáct měsíců“, které slibuje souběh parlamentní a prezidentské kampaně. Podle nich se povede hlavní souboj mezi premiérem Sobotkou a vicepremiérem Babišem, proto „nebude o špínu nouze“. A aby svoje předpovědi potvrdily, dokládají je exkluzivními úniky informací ze soudního projednávání privatizace OKD (2. 1. 2017, „Proces roku: Sobotka jako svědek u soudu“).
Deník zjistil, že Jan Škurek navrhl, aby soud vyslechl tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotku a ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, kteří materiál předkládali na jednání vlády. Požaduje také vyslechnutí podnikatele Zdeňka Bakaly, který doly nakonec koupil.
Druhý obžalovaný Pavel Kuta po soudu požaduje, aby jako důkaz zazněl zvukový záznam z jednání vlády z roku 2004, kdy se rozhodovalo o prodeji akcií OKD společnosti Karbon Invest. Návrhy musí akceptovat soud.
Lidové noviny dále citovaly z důvodové zprávy pro vládu, kde „skutečně stojí varování, že ocenění vyplývající ze znaleckého posudku Vox Consultu není vyčerpávající“. Zjistily, že je v něm „vedle posudkové ceny 2,08 miliardy korun uvedena částka 13,48 miliardy. Tato suma odpovídala hodnotě 46 procent akcií státu v OKD ke 30. září 2003.“
Prodejní cena privatizovaného podílu byla nakonec na základě požadavku antimonopolního úřadu proti výsledku znaleckého posudku navýšena. I to se však obžalobě zdá málo.
Jak se bude kauza OKD vyvíjet, dnes není jisté. Prst na spoušti drží Lenka Bradáčová, jejíž pražské vrchní státní zastupitelství případ dozoruje. Z druhé strany se na OKD vrhlo olomoucké vrchní státní zastupitelství v čele s Ivo Ištvanem, které prověřuje finanční operace v OKD z období těsně předtím, než firma skončila v úpadku. Dosavadní vyšetřování údajně nasvědčuje porušování zákona při hospodaření OKD.
Speciální péče obou vrchních státních zastupitelství jen dosvědčuje, že kauza OKD má třaskavý potenciál. Zejména Babišův tisk je stále ve střehu a nepochybně se jí dále bude zabývat i proto, že vztahy mezi Babišem a Bakalou nejsou dvakrát vřelé. A volby klepou na dveře.
Mafra v pohotovosti
Nic na tom nezmění, když se šéf hnutí ANO formálně zbaví Agrofertu, pokud bude schválen zákon o střetu zájmů omezující podnikání členů vlády. Představa, že deníky vydavatelství Mafra začnou v ten okamžik psát jinak, je zcela iluzorní. Lidové noviny ostatně ve svém komentáři rovnou avizují, že „o Sobotkovi budeme čím dál častěji slýchat ve spojitosti s privatizací krachujících OKD a nepřítelem lidu Zdeňkem Bakalou“.
Tomu se dá věřit. Lze předpokládat, že mediální divize Agrofertu bude mít nabito. Zvláště v kauzách vyhovujících zájmům Andreje Babiše si dokáže opatřit exkluzivní úniky informací. Lidové noviny se zároveň v obavě, že vypadnou kostlivci i ze skříní jejích majitele, snaží předzvěst ostrého boje bagatelizovat, že „staré kauzy nijak nezmění voličské nálady, ale jen otráví vzduch“. Že by to bylo tak jednoduché? Uvidíme.
[ctete]26712[/ctete]