Bývalý prezident Trump je prvním prezidentem v dějinách, který dvakrát zažil impeachment ze strany Sněmovny reprezentantů. V prvním procesu jej většinově republikánský Senát očistil. S demokraty hlasoval jediný republikán, Mitt Romney. Dnes americká horní komora rozhodla, že i když je Trump již bývalým prezidentem, proces s ním je v souladu s Ústavou USA. K demokratům se přidalo hned šest republikánských senátorů a senátorek.
První linie obrany
Snaha shodit proces rychle ze stolu tak nevyšla už napodruhé. První pokus učinili republikáni ještě před tím, než se vůbec mohly obě strany sporu vyjádřit. Snaha zarazit celý proces hned na začátku neprošla, když získala jen 45 hlasů proti 55. V té chvíli bylo jasné, že proces proběhne.
Prezidentovi právníci nicméně tvrdili, že vzhledem k tomu, že je Trump už bývalým prezidentem, je impeachment v rozporu s Ústavou. Ani tento pokus exprezidenta rychle očistit ale nevyšel. Dojde tedy na dokazování a horní komora vynese verdikt až po něm. Celá věc se tak může táhnout ještě týdny.
Republikánská soudržnost
Na odsouzení by bylo třeba 67 hlasů a k 50 demokratům by se tak muselo přidat minimálně 17 senátorů a senátorek z republikánského tábora. To se nejeví jako příliš pravděpodobné v situaci, kdy jen šest z nich podpořilo ústavnost celého procesu. Ani jejich hlasy navíc nebude mít obžaloba zastoupená sněmovními demokraty jisté. Nejpravděpodobnější scénář tak je, že bývalého prezidenta Senát podrží i při jeho druhé impeachmentu.
Zároveň ale je docela možné, že pro prezidentovo odsouzení bude hlasovat většina z oněch šesti zástupců strany. To na jednu stranu nevypadá jako velké číslo, ale poměr hlasů v horní komoře bývá většinou dost vyrovnaný. Navíc už Mitt Romney byl při minulém impeachment prvním senátorem, který kdy hlasoval pro odsouzení prezidenta z vlastní strany.
Co přinese proces
I když je odsouzení krajně nepravděpodobné, pro demokraty má proces pořád svůj význam. Republikánská strana se potýká s problémem konspirátorů z QAnon a dalších extrémistů, které do jejich voličské koalice pevně zabudoval právě bývalý prezident. Demokraté budou nepochybně chtít situaci využít k tomu, aby především umírněnější republikány donutili vybrat si, a tím straně sebrat buď politický střed nebo exprezidentovy věrné.
Trump má mezi svými fanoušky pořád velice silný vliv. Mohla by o tom vyprávět televizní stanice Fox News. Ta se od bývalého prezidenta po prohraných volbách dočkala útoků proto, že si dovolila prohlásit Joe Bidena vítězem ve shodě s ostatními stanicemi a, jak se později ukázalo, i s realitou. Její sledovanost teď klesá a mnohé diváky jí odlákaly stanice Newsmax a One America Network, které po celou dobu šířily Trumpovy nepodložené teorie o ukradených volbách.
Strategie prezidentových právníků
Co z procesu mohou vytěžit republikáni, záleží na tom, jaká bude strategie prezidentových právníků. V médiích se po výměně týmu prezidentových zástupců spekulovalo o tom, že důvodem byl fakt, že Trump se chce hájit tím, že volby byly skutečně podvodné. Jeho nyní již propuštění právníci se ale spíš chtěli soustředit na zpochybnění propojení jeho slov a činů jeho příznivců.
Pokud budou ti noví skutečně usilovat o opětovné nabourání důvěry ve volby, bude to signál, že exprezident pořád mluví primárně ke své věrné základně. Ta se totiž poté, kdy útok na Kapitol odsoudil a nikoho z útočníků neomilostnil, začala drolit. Jenže taková strategie sice skýtá nejlepší příležitost, jak si Trump může udržet vliv ve straně, ale zároveň může vážně poškodit schopnost strany vyhrávat volby. Republikánští senátoři a senátorky tak budou muset reagovat i na to, jakým způsobem se bude prezident hájit.